Novela ZISIF zjednodušuje administrativu. Novinky v zákoně o investičních společnostech a investičních fondech
Od 1. července 2024 je účinná novela zákona o investičních společnostech a investičních fondech (ZISIF). Kromě zpřísnění regulace správců podle § 15 se novelou především harmonizuje česká právní úprava s evropskými směrnicemi AIFMD a MiFID II. Například v oblasti administrace investičních fondů dochází ke zjednodušení legislativy, která dosavadně šla až nad rámec té evropské. Novela samozřejmě přinesla i další důležité změny a upřesnění, které v dnešním článku představí advokátní kancelář se specializací na kapitálový trh KLB Legal.
Pověření pro investiční společnost
Novinkou je potvrzení toho, že investiční společnost může na základě pověření vykonávat jednotlivé činnosti obhospodařování či administrace investičního fondu, a to i pro fondy spravované jinými subjekty, bez povolení k poskytování daných investičních služeb podle ZISIF. Novela tedy umožňuje, aby investiční společnost vykonávala vedle klasických činností investiční společnosti též činnosti, ke kterým má udělené oprávnění od ČNB podle jiných právních předpisů. Krom toho, že nepůjde o zakázanou činnost, nesmí dále podnikání podle jiných právních předpisů bránit v řádném a obezřetném výkonu činnosti společnosti a účinnému dohledu.
Stejný přístup se uplatní vůči vznikajícím investičním fondům (např. při přípravě licenční dokumentace), pověřená osoba se však nebude považovat za obhospodařovatele nebo administrátora dotčeného investičního fondu.
Zdrojem těchto změn jsou evropské směrnice AIFMD a UCITS, které počítají pouze s jedním správcem, který odpovídá za provádění všech činností uvedených v přílohách daných směrnic. Administrátor tedy může delegovat výkon jednotlivých činností na jinou osobu, ale zůstává mu odpovědnost za jejich provedení. Vyjasňuje se tím zejména režim administrace v sektoru kolektivního investování.
Výše zmíněné se vztahuje výhradně na služby vykonávané vůči investičním fondům, nikoli jiným typům subjektů (například pojišťovnám).
Zrušení zvláštního režimu činností Administrátora
Osoba s povolením k administraci investičního fondu nově nebude potřebovat dodatečné oprávnění k poskytování investičních služeb k provádění těchto činností. Zvláštní oprávnění bude tedy nutné pouze v případě jejich delegace administrátorem na jinou osobu. Tato osoba, kterou administrátor pověří poskytováním investičních služeb povolení samozřejmě potřebuje. V takovém případě půjde buď o oprávnění investiční společnosti k poskytování investičních služeb, nebo o oprávnění podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu (ZKPT).
Nabízení investic a povinnosti administrátora a obhospodařovatele
Sjednocují se pravidla pro nabízení investic do investičních fondů. Obhospodařovatel nyní může nabízet investice do jím obhospodařovaného fondu bez pověření od administrátora za předpokladu, že svou činnost vykonává s odbornou péčí, tedy profesionálně a v souladu s právními předpisy.
Informace o srovnatelnosti pro ČNB
Obhospodařovatelům zahraničních fondů srovnatelných se speciálním fondem vzniká povinnost informovat Českou národní banku o jakékoliv změně okolností, na jejichž základě banka o srovnatelnosti rozhodla. Tento proces zajišťuje plnění požadavků a standardů stanovených českou legislativou pro speciální fondy. Umožňuje také větší transparentnost a kontrolu nad zahraničními fondy, které operují na českém trhu a mají podobné charakteristiky jako speciální fondy.
V návaznosti na tyto změny získává ČNB pravomoc zrušit své rozhodnutí o srovnatelnosti, pokud dojde k podstatné proměně okolností, která způsobí, že zahraniční fond již není srovnatelný se speciálním fondem.
Likvidace podílového fondu přináší další povinnosti
Při likvidaci podílového fondu se obhospodařovateli stanovuje povinnost vypracovat zprávu o průběhu likvidace. Ta musí obsahovat informace o nakládání s majetkem fondu, a to ke dni zpeněžení fondu a splnění všech jeho závazků. Nově mu vzniká také povinnost vypořádat jakýkoliv nově objevený majetek podle obecných pravidel pro vypořádání právnické osoby.
Administrátor musí při likvidaci podílového fondu vyhotovit účetní závěrku, vyplatit podílníkům podíl na likvidačním zůstatku a následně požádat o výmaz podílového fondu ze seznamu České národní banky. Zajistí také uchování dokumentů, které poskytl národní finanční autoritě pro informační účely spolu s žádostí o výmaz, a to po standardní dobu deseti let.
Podfondy a investiční fond s fixním základním kapitálem
Jednotný statut podfondů
Stanovuje se pravidlo, že pokud investiční fond vytváří podfondy, postačí, má-li statut jen ve vztahu k těmto podfondům.
Novela si klade za cíl zpřehlednit a zjednodušit statut investičních fondů vytvářejících podfondy. Obdobně jako u statutu investičního fondu, tak i u statutu podfondů má povinnost vydávat a aktualizovat statut obhospodařovatel.
Investiční fondy s fixním základním kapitálem
Červencová novela zavádí nový termín investiční fond s fixním základním kapitálem pro uzavřené investiční fondy, které jsou akciovou společností. Použití tohoto označení je dobrovolné, aby již existujícím fondům nevznikaly dodatečné náklady. Tento termín lze také nahradit doporučenou zkratkou SICAF (Société d'Investissement à Capital Fixe).
Tyto společnosti mohou od nynějška vytvářet podfondy, což bylo dříve možné jen pro akciové společnosti s proměnným základním kapitálem (SICAV, Société d'Investissement à Capital Variable). Dochází tím k narovnání nevýhody tuzemského kapitálového trhu oproti zahraničním trhům, kde akciové společnosti tohoto typu s podfondy běžně pracují.
Podfondy pro komanditní společnosti na investiční listy
Možnost vytvářet podfondy nově získávají také komanditní společnosti na investiční listy (KSIL). Společenská smlouva KSIL může nově stanovit i jiné dělení zisku a ztráty, než je stanoveno v zákoně o obchodních korporacích. Zisk nebo ztrátu může nově nést pouze společnost a nikoli komplementáři.
Cílem úpravy je zvýšit atraktivitu této právní formy. Skrze možnost vytvářet podfondy, rozvazuje ruce společnostem při správě různého typu investic a pomáhá s diverzifikací investiční strategie. Tuzemské podmínky se tak do jisté míry srovnávají se zahraničními trhy, kde jsou podfondy běžné i u jiných typů společností.
Svěřenský majetek mohou nově spravovat i podlimitní investiční společnosti
Další oblast působnosti se otevřela pro investiční společnosti, které nejsou oprávněné přesáhnout rozhodný limit. Nově mohou být i tyto společnosti jako podnikatelé svěřenskými správci svěřenských fondů a jsou oprávněné oceňovat takto spravovaný majetek a vést k němu účetnictví. Jde o další z kroků k uvolnění českého finančního trhu, evropská legislativa s tímto postupem již počítá.
Mění se lhůty u podílových listů
U podílových listů došlo ke prodloužení tříměsíčních lhůt pro jejich vydání za jmenovitou hodnotu nebo za částku uvedenou ve statutu:
- prodloužení na jeden rok pro nadlimitní fondy kvalifikovaných investorů a speciální fondy investující do nemovitostí
- prodloužení až na dva roky u podlimitních fondů kvalifikovaných investorů investujících do nemovitostí.
Se stávající legislativou Evropské unie byla harmonizována délka lhůty pro stanovení hodnoty podílového listu investičního fondu, který investuje do nemovitostí nebo účastí do nemovitostních společností.
Další novinky, které stojí za pozornost:
- specifikace požadavků na počáteční kapitál pro výkon činnosti depozitáře
- zmírnění požadavku na úschovu finančních nástrojů v souladu s AIFMD
- odstranění povinnosti mít depozitáře u fondů EuVECA a EuSEF
- úprava způsobu určení úplaty za obhospodařování
- vydávání účastí za hodnotu fondového kapitálu (NAV) se nově vztahuje i na jiné fondy než jen podílové fondy a SICAV
- ruší se povinný zápis veřejně nabízených fondů s podlimitním obhospodařovatelem do seznamu ČNB, jejichž domovským státem není členský stát EU
- užití ustanovení o zrušení podílového fondu i pro podfondy investičního fondu s právní osobností
- upřesnění terminologie v souladu s územ na finančních trzích: výraz fondový kapitál nahradil pojem čistá hodnota aktiv a sousloví personální vybavení nahrazuje po vzoru ZKPT a Zákona o bankách termín personální zdroje.
Novela výrazně modernizuje i zjednodušuje právní úpravu investičních fondů a společností v České republice. Jedná se o další krok k harmonizaci domácí legislativy s evropskými předpisy, který by měl zvýšit atraktivitu a konkurenceschopnost českého trhu pro tuzemské i zahraniční investory a podnikatele.
Mgr. Veronika Civínová,
Vedoucí advokát // Kapitálový trh
Tomáš Borecký,
právník
e-mail: info@klblegal.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz