Novela živnostenského zákona
Poslední zásadnější novela živnostenského zákona, která nám přinese více novinek, se stane účinnou 1. srpna tohoto roku. Nová právní úprava by měla zásadně usnadnit podnikatelům jednak zahájení podnikatelské činnosti, ale i provádění změn v registraci v průběhu podnikání.K tomuto účelu by měla sloužit zejména centrální registrační místa. Cílem, jenž má být dosažen, je snížení počtu úkonů a návštěv úřadů, které je podnikatel povinen v souvislosti s podnikáním činit.
Novela staví na elektronické komunikaci a (byť ne zcela) odbourává tak klasickou „papírovou“ komunikaci veřejné správy s podnikateli, ale i mezi samotnými orgány veřejné správy.
Podnikatel-fyzická osoba nebude muset nadále při ohlašování živnosti nebo žádosti o koncesi předkládat doklad o daňových nedoplatcích a nedoplatcích na platbách pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Nově si tyto skutečnosti bude moci příslušný živnostenský úřad ověřit u příslušných orgánů státní správy nebo v příslušném informačním systému veřejné správy, nebudou-li mu prokázány potvrzeními příslušných orgánů. Živnostenský úřad si vyžádá i výpis z Rejstříku trestů, nebude-li k ohlášení živnosti podnikatelem doložen. Novinkou je mezi všeobecnými podmínkami provozování živnosti bezdlužnost v oblasti pojistného na veřejném zdravotním pojištění. Tato skutečnost se bude muset dokládat formou čestného prohlášení. Podnikatel-právnická osoba nebude dále muset ustanovovat odpovědného zástupce v případě volných živností pro právnické osoby, čímž dojde ke sjednocení právní úpravy pro právnické a fyzické osoby.
Zjednodušení stávající právní úpravy by se mělo týkat i prokazování právního důvodu pro užívání prostor, ve kterých má podnikatel místo podnikání, resp. právnická osoba sídlo či organizační složku podniku. Nově bude k prokázání důvodu pro užívání prostor, v nichž má podnikatel sídlo, postačovat písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, případně osoby oprávněné těmito jinak nakládat, že s umístěním sídla souhlasí. Je-li však ohlašovaná adresa sídla již zapsána v obchodním rejstříku nebo jiné evidenci, takové prohlášení nebude muset být doloženo vůbec. Nová úprava sjednocuje jak pro fyzické osoby, tak pro osoby právnické prokazování právního důvodu užívání prostor, do nichž umístily sídlo nebo místo podnikání, s úpravou obsaženou v obchodním zákoníku; to platí obdobně také pro jejich případnou změnu. K doložení právního důvodu užívání prostor postačí písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, kde jsou prostory umístěny, případně prohlášení osoby oprávněné nemovitostí, bytem nebo nebytovým prostorem jinak nakládat, že s umístěním souhlasí.
Další praktickou novinkou, kterou podnikatelé jistě ocení, je, že živnostenské úřady budou plnit funkci centrálních registračních míst. Podnikatelé můžou společně s ohlášením živnosti nebo žádostí o koncesi na příslušném živnostenském úřadě též podat přihlášku k daňové registraci nebo příslušné oznámení a oznámit vznik volného pracovního místa nebo jeho obsazení. Podnikatel-fyzická osoba pak může na příslušném živnostenském úřadě oznámit zahájení samostatné výdělečné činnosti, podat přihlášku k důchodovému pojištění, podat přihlášku k nemocenskému pojištění a podat oznámení podle zákona o veřejném zdravotním pojištění. Všechna oznámení bude možno předkládat na tiskopisech vydaných Ministerstvem průmyslu a obchodu. Živnostenský úřad následně předá získané informace příslušnému úřadu či instituci. V případě, kdy si bude živnostenský úřad vyžadovat údaje od jiných úřadů či institucí, dojde ke stavení procesních lhůt pro vydání průkazu živnostenského oprávnění. Z časového hlediska bude tedy v zájmu podnikatele k ohlášení živnosti nebo žádosti o koncesi připojit všechny zákonem požadované přílohy a předejít tak případným zbytečným průtahům.
Iva Valová
Advokátní kancelář HOLEC, ZUSKA & Partneři
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz