Novelou zákona získá policie větší pravomoc vůči řidičům
Dopravní policisté získají na základě novely zákona o silničním provozu větší pravomoc vůči neukázněným řidičům. Novela začne platit od 1. července. Policie bude mimo jiné moci znovu na místě přestupku zadržet řidičský průkaz provinilce. Policisté tuto pravomoc ztratili na začátku roku 2001.
Dosud mohou policisté dopravní nehodu pouze vyšetřit a zjistit viníka. O udělení pokuty nebo o odebrání řidičského průkazu pak rozhodují pracovníci obecních úřadů.
Podle nového ustanovení policisté dostanou zpět pravomoc zadržet řidiči za nejvážnější, taxativně vymezené přestupky ihned na místě řidičský průkaz. Tuto možnost by měli využívat zejména v případech, kdy je řidič například kvůli opilosti nebezpečný pro ostatní. Po zadržení průkazu bude policista povinen oznámit to bez zbytečného odkladu registru řidičů. Obce zase budou mít povinnost do pěti pracovních dnů ode dne doručení zahájit řízení, na jehož základě lze řidičský průkaz buď odebrat, nebo po jeho zastavení vrátit.
Policista bude moci také na místě rozhodnout o znehybnění vozidla takzvanou botičkou nebo o jeho odtažení, pokud by například vůz nesplňoval technické podmínky nutné k jízdě. Stejně bude moci policista rozhodnout, jestliže vozidlo překročí předepsané hmotnostní a rozměrové limity nebo pokud by policista pojal důvodné podezření, že auto je kradené.
Od 1. července také platí, že provozovatel vozidla nesmí přikázat nebo svěřit řízení člověku, u něhož nemůže poskytnout údaje nutné k určení totožnosti. Toto pravidlo by mělo policii pomoci ve vymáhání pokut.
Podle zástupců Autoklubu ČR se totiž řidiči v Česku mohou vyhnout placení pokuty, pokud ji policisté neudělí na místě. Policisté často od majitelů vozidel slyšeli, že je v době přestupku neřídili a už si nepamatují, komu auto v tu dobu svěřili. Tato praxe by měla od 1. července skončit. Provozovatel či majitel auta buď sdělí, kdo řídil jeho vozidlo v době spáchání přestupku, anebo pokutu bude muset uhradit sám.
Autoklub ČR však poukazuje na to, že podle některých právníků je podobné nařízení v rozporu s presumpcí neviny a právem svědka odmítnout výpověď proti jemu blízké osobě, když by jí svou výpovědí mohl poškodit. Podle Autoklubu ČR je proto nutné s hodnocením tohoto opatření počkat, až nový systém začne fungovat v praxi.
Od 1. července se pravidla silničního provozu v ČR značně změní. Vláda připravila řadu opatření, jako je bodový systém, která mají zlepšit bezpečnost na silnicích. Reagovala tak na alarmující stav na českých silnicích, kde každý rok přijde o život na 1300 lidí. Do roku 2010 chce počet těchto úmrtí snížit na polovinu. V květnu vláda uvolnila 101 milionů korun, které obce využijí na úhradu mezd pro 355 nových úředníků a dalších nákladů spojených s bodovým systémem.
Zdroj: ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz