Novinky z české a evropské regulace finančních institucí za měsíc červenec 2023
Jako každý měsíc Vám přinášíme nejnovější zprávy z české a evropské regulace finančních institucí, nyní za červenec 2023. Novinky jako vždy rozdělujeme podle příslušných regulovaných sektorů.
ESG
- 11/07: ESMA - Veřejné prohlášení o zveřejňování informací o udržitelnosti v prospektech – ESMA vydala veřejné prohlášení o zveřejňování informací o udržitelnosti v prospektech, v němž uvádí, jakým způsobem by měly být splněny konkrétní požadavky na zveřejňování informací v prospektech stanovené v nařízení o prospektu (PR) v souvislosti se záležitostmi souvisejícími s udržitelností. Prohlášení se zabývá pouze platnými požadavky na zveřejňování informací podle nařízení PR a nepřidává žádné další požadavky na zveřejňování informací. Konkrétněji se ESMA zabývá následujícími otázkami:
- očekávané zveřejňování informací o ESG v prospektech;
- zveřejňování informací týkajících se udržitelnosti v prospektech akcií a soulad s nefinančním výkaznictvím;
- prospekty týkající se nekapitálových cenných papírů se specifickým prvkem nebo cílem ESG;
- konzistentnost zveřejňování informací o udržitelnosti v prospektech a inzerátech; a
- očekávané zveřejňování informací v souvislosti s dluhopisy "použití výnosů" a dluhopisy vázanými na udržitelnost.
Regulace napříč odvětvími
- 19/07: EBA - Pokyny k celkové kapacitě pro obnovu při plánování obnovy - EBA zveřejnila závěrečnou zprávu o pokynech k celkové kapacitě pro obnovu (ORC) při plánování postupů obnovy, která poskytuje pokyny finančním institucím i vnitrostátním orgánům dohledu v souvislosti se zavedením konzistentního rámce pro stanovení ORC oslovenými institucemi a jejího příslušného posouzení. Pro účely stanovení ORC obecné pokyny ve svém prvním oddíle mimo jiné specifikují kroky, které by instituce měly dodržovat, zejména ve vztahu k výběru plánů obnovy, úpravě možností obnovy, výpočtu "kapacity obnovy podle scénáře" a stanovení rozsahu ORC. Druhý oddíl pokynů se zaměřuje na kvantitativní i kvalitativní posouzení ORC ze strany vnitrostátních orgánů dohledu.
- 06/07: EBA - Návrh regulačních technických norem (RTS) o validaci modelu počáteční marže podle nařízení EMIR - EBA zveřejnila závěrečnou zprávu o návrhu RTS o validaci modelu počáteční marže (IMMV) podle čl. 11 nařízení EMIR, která stanoví postupy dohledu k zajištění obezřetného používání modelů počáteční marže pro OTC deriváty. Návrh RTS předpokládá přiměřené uplatňování postupů dohledu v závislosti na příslušné instituci, konkrétně "standardní" postup dohledu zaměřený na nejvýznamnější účastníky trhu a "zjednodušený" postup uplatňovaný ve vztahu k menším protistranám. RTS se mimo jiné zabývají také otázkou, jak validovat model počáteční marže, pokud je tento model zadán externím poskytovatelům.
Kapitálové trhy
- 19/07: ESMA - Přezkum regulačních technických norem (RTS) s ohledem na procykličnost marže ústřední protistrany - ESMA vydala závěrečnou zprávu o přezkumu RTS s ohledem na procykličnost marží ústředních protistran, v níž jsou uvedeny jak stávající požadavky na opatření pro marže APC (anticykličnost) ústředních protistran podle EMIR, tak nové návrhy, které dále harmonizují příslušné politiky a postupy ústředních protistran. Navrhované změny se týkají mimo jiné obecných ustanovení pro politiky APC ústředních protistran (jako je správa a transparentnost politik APC, kvantitativní metriky nebo uplatňování opatření marže APC na všechny významné rizikové faktory), jakož i ustanovení o konkrétních nástrojích APC.
- 13/07: ESMA - Nové aktualizace seznamů Q&As - Následující seznamy Q&As byly aktualizovány:
- Q&A k nařízení o ratingových agenturách (CRA) - byly provedeny změny v části III: Metodiky, modely a klíčové ratingové předpoklady; a
- Q&A k nařízení o sekuritizaci - hlavní aktualizace byly provedeny v částech týkajících se požadavků na zveřejňování a šablon, přičemž bylo změněno i několik doprovodných příloh.
- 12/07: ESMA - Veřejné prohlášení o půjčování cenných papírů neprofesionálním zákazníkům - ESMA vydal veřejné prohlášení, v němž upozorňuje na rizika půjčování cenných papírů v souvislosti s finančními nástroji neprofesionálních zákazníků a objasňuje některé důležité požadavky na ochranu investorů podle směrnice MiFID II. Kromě řešení obav týkajících se ochrany investorů v souvislosti s transakcemi financování cenných papírů (SFT), jako je riziko nedostatku protistrany a zajištění, ESMA také poskytuje vysvětlení mimo jiné k následujícím požadavkům:
- ochrana majetku zákazníka;
- písemné dohody a poskytování informací;
- výnosy z půjčování cenných papírů by měly plynout přímo neprofesionálnímu zákazníkovi po odečtení běžné náhrady za služby podniku;
- otázka vyjádření předchozího souhlasu prostřednictvím všeobecných obchodních podmínek společnosti.
- 11/07: ESMA - Briefing pro orgány dohledu o pochopení definice poradenství podle MiFID II - ESMA vydala dohledový briefing pro orgány dohledu o pochopení definice poradenství podle směrnice MiFID II, který slouží jako aktualizace dokumentu "Porozumění definici poradenství podle směrnice MiFID" vydaného předchůdcem ESMA, CESR, v roce 2010. Briefing obsahuje očekávání orgánů dohledu ESMA i vnitrostátních orgánů dohledu v souvislosti s investičními podniky, včetně úvěrových institucí, správcovských společností SKIPCP a správců alternativních investičních fondů (AIFM), které poskytují investiční poradenství zákazníkům. Zatímco obsah výše uvedeného dokumentu CESR zůstává z velké části nezměněn, nový dohledový briefing doplňuje nebo dále upřesňuje jeho některé aspekty. Hlavní aspekty, jimiž se briefing zabývá, jsou následující:
- poskytování osobních doporučení a zda jiné formy poskytování informací (např. filtrování, obecná doporučení atd.) mohou představovat investiční poradenství;
- prezentace doporučení jako vhodného pro zákazníka nebo na základě jeho situace, včetně jiných forem doporučení;
- otázky týkající se definice osobního doporučení; a
- otázky týkající se formy komunikace, včetně moderních forem, jako jsou aplikace nebo příspěvky na sociálních sítích.
- 11/07: ESMA - Přezkum technických norem pro pasportizaci podle článku 34 směrnice MiFID II - ESMA zveřejnila závěrečnou zprávu o přezkumu technických norem pro pasportizaci podle článku 34 směrnice MiFID II, v níž doplnila seznam údajů, které musí investiční podniky poskytnout ve fázi pasportizace, o nové informační požadavky. Zpráva obsahuje návrhy regulačních technických norem (RTS) i prováděcích technických norem (ITS), které:
- upřesňují informace, které mají oznamovat mimo jiné investiční podniky, které chtějí poskytovat přeshraniční služby bez zřízení pobočky; a
- stanovit standardní formuláře, šablony a postupy pro předávání příslušných informací.
- 10/07: ESMA - Příručka o transparentnosti po uzavření obchodu podle MiFID II a MiFIR - ESMA připravila příručku o transparentnosti po uzavření obchodu podle směrnice MiFID II a nařízení MiFIR, která poskytuje účastníkům trhu a vnitrostátním orgánům dohledu návod, jak důsledně uplatňovat příslušné povinnosti podle MiFIR. Příručka slouží jako konvergenční nástroj na podporu společných přístupů a postupů v oblasti transparentnosti po uzavření obchodu a výpočtů transparentnosti a zahrnuje mj.:
- které nástroje a transakce podléhají transparentnosti po uzavření obchodu;
- povinnost týkající se podávání zpráv a zveřejňování informací o transparentnosti po uzavření obchodu;
- informace o tom, kdy a které informace po uzavření obchodu musí být zveřejněny; a
- společné aspekty a rozdíly mezi režimem transparentnosti po uzavření obchodu a výpočty transparentnosti ve vztahu k rozsahu nástrojů a transakcí.
Investiční společnosti a investiční fondy
- 20/07: Rada EU - Předběžná dohoda o revizi směrnice o alternativních investičních fondech a SKIPCP - Rada a Evropský parlament dosáhly předběžné dohody o nových pravidlech týkajících se směrnice o alternativních investičních fondech (AIFMD) a směrnice SKIPCP, čímž se posílí integrace trhů správy aktiv v Evropě a zmodernizuje se rámec pro klíčové regulační aspekty. Mezi otázky, na nichž se vyjednavači dohodli, patří mimo jiné posílení dostupnosti nástrojů pro řízení likvidity, rámec EU pro fondy poskytující úvěry, posílení pravidel pro delegování správců investic na třetí strany nebo nová opatření pro identifikaci neoprávněných nákladů, které by mohly být účtovány fondům.
Banky
- 31/07: EBA - Prováděcí technické normy (ITS) o vykazování v oblasti dohledu - EBA vypracovala závěrečnou zprávu o ITS pro vykazování IRRBB (úrokového rizika v bankovním portfoliu) podle prováděcího nařízení Komise (EU) 2021/451. Změny ITS zahrnují mimo jiné zjednodušené šablony pro vykazování ze strany SNCI a "ostatních" institucí, zatímco návrh jako celek dále doplňuje balíček opatření, který EBA zveřejnila v říjnu 2022.
- 24/07: EBA - Zpráva o vzájemně závislých aktivech a pasivech v NSFR podle čl. 428f odst. 3 CRR - EBA zveřejnil zprávu o vzájemně závislých aktivech a pasivech v ukazateli čistého stabilního financování (NSFR) podle čl. 428f odst. 3 CRR, v níž nastínila podmínky, za nichž lze aktiva a pasiva považovat za vzájemně závislá v NSFR, včetně popisu seznamu činností, které jsou považovány za splňující tyto podmínky. Zpráva obsahuje několik politických doporučení pro EK a také analýzu některých otázek, jako jsou centralizované regulované spoření, propagační úvěry, kryté dluhopisy a klientské zúčtovací činnosti v oblasti derivátů.
Pojišťovny
- 03/07: EIOPA – Návrh regulačních technických norem (RTS), kterými se upravují základní částky v eurech pro pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu povolání (PII) a finanční způsobilosti pojišťovacích zprostředkovatelů podle IDD - EIOPA zveřejnila závěrečnou zprávu o návrhu RTS upravující základní částky v eurech pro PII a pro finanční způsobilost pojišťovacích zprostředkovatelů podle IDD, která odráží požadavek IDD, aby změny minimálních částek vycházely z míry inflace. Orgán EIOPA je povinen každých pět let přezkoumat minimální částky pro PII a finanční způsobilost, přičemž návrhy vycházejí z dříve proběhlé konzultace.
AML
- 14/07: FAÚ - Změna metodického pokynu o politicky exponovaných osobách (PEP) - FAÚ zveřejnil pozměněnou verzi svého metodického pokynu č. 7 o PEP s vyznačením nových nebo změněných částí pro srovnání. Dokument rovněž obsahuje nový seznam funkcí, které je třeba považovat za PEP.
Mgr. Ondřej Havlíček, LL.M.
JUDr. Kristýna Tupá, Ph.D., LL.M.
Mgr. Martin Svoboda
Schönherr Rechtsanwälte GmbH, organizační složka
Jindřišská 937/16
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
Fax: +420 225 996 555
e-mail: office.czechrepublic@schoenherr.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz