Novinky z české a evropské regulace finančních institucí za měsíc červenec 2024
Jako každý měsíc Vám přinášíme nejnovější zprávy z české a evropské regulace finančních institucí, nyní za červenec 2024. Novinky jako vždy rozdělujeme podle příslušných regulovaných sektorů.
EVROPSKÁ UNIE
ESG
- 05/07: ESMA – Opatření na podporu podávání zpráv o udržitelnosti podniků - ESMA zveřejnila dva dokumenty, které poskytují podporu v souvislosti s uplatňováním požadavků na podávání zpráv o udržitelnosti a dohledem nad nimi, a to i) závěrečnou zprávu o pokynech k vymáhání informací o udržitelnosti a ii) veřejné prohlášení o prvním uplatňování ESRS (evropských standardů pro podávání zpráv o udržitelnosti) velkými emitenty. Zatímco účelem pokynů je poskytnout vodítko pro sbližování postupů dohledu nad vykazováním udržitelnosti, účelem prohlášení je podpořit velké emitenty při procesu učení spojeného s implementací těchto nových požadavků na vykazování.
Regulace napříč odvětvími
- 24/07: EBA – Rozšíření obecných pokynů Společného výboru pro vyřizování stížností na správce úvěru - EBA zveřejnila konečné pokyny k vyřizování stížností a rozšířila jejich působnost na správce úvěru podle nové směrnice o správcích úvěru a obchodnících s úvěry. Správci úvěru budou nyní povinni uplatňovat stejné postupy a standardy v souvislosti s vyřizováním stížností jako ostatní subjekty z finančního sektoru, jako jsou banky a pojišťovny. Mezi oblasti, na které se směrnice vztahuje, patří mimo jiné politika řízení stížností, funkce řízení stížností, registrace a hlášení stížností nebo postupy pro reakci na stížnosti.
- 26/07: ESAs – Regulační technické normy pro subdodávky podle DORA - Evropské orgány dohledu (ESMA, EBA, EIOPA) zveřejnily závěrečnou zprávu o návrhu regulačních technických norem (RTS), které mají upřesnit prvky, které musí finanční subjekt určit a posoudit při zadávání subdodávek služeb informačních a komunikačních technologií (ICT) podporujících kritické nebo důležité funkce, jak ukládá čl. 30 odst. 5 nařízení (EU) 2022/2554 (DORA), se zaměřením na služby ICT poskytované subdodavateli ICT, které podporují kritické nebo důležité funkce, včetně požadavků na jejich použití v kontextu skupiny. Aby bylo zajištěno řádné řízení a dodržování předpisů při řízení takových služeb souvisejících s ICT a souvisejících rizik, pokrývají RTS celý životní cyklus smluvních ujednání s externími poskytovateli služeb ICT, počínaje fází plánování před uzavřením takové dohody, včetně posouzení rizik a procesů hloubkové kontroly, dále pokrývají průběžné poskytování služeb, monitorování a audit a konče vypovězením takových ujednání.
- 17/07: ESAs – Policy produkty v rámci programu DORA - Evropské orgány dohledu (ESMA, EBA, EIOPA) zveřejnily druhou várku policy produktů podle nařízení (EU) 2022/2554 (DORA), která se skládá z návrhů technických regulačních (RTS) a prováděcích (ITS) technických norem, včetně dvou souborů pokynů, které se zaměřují na rámec pro hlášení incidentů souvisejících s ICT (přehlednost hlášení, šablony) a testování průniku na základě hrozeb a zavádějí některé požadavky na koncepci rámce dohledu. Mezi návrhy dokumentů patří např.:
- RTS a ITS o obsahu, formátu, šablonách a lhůtách pro hlášení závažných incidentů souvisejících s ICT a významných kybernetických hrozeb;
- RTS o harmonizaci podmínek umožňujících provádění dohledu;
- RTS upřesňující kritéria pro určení složení společného vyšetřovacího týmu (JET);
- RTS o penetračním testování řízeném hrozbami (TLPT);
- Pokyny pro odhad souhrnných nákladů/ztrát způsobených závažnými incidenty souvisejícími s IKT a
- Pokyny pro spolupráci v oblasti dohledu.
- 12/07: ESMA – K dispozici nové Q&A - ESMA aktualizovala následující Q&A:
- AIFMD
- MiCA
- Zacházení se sázkovými službami v MiCA (2067);
- Dědická doložka a platné zákony proti praní špinavých peněz (2068);
- Vzájemné působení oznámení podle článku 60 a přechodné fáze CASP (2069);
- Zjednodušené povolovací postupy (2070);
- Převody kryptoaktiv jako součást jiné služby převodu kryptoaktiv nebo jako samostatná služba převodu kryptoaktiv (2071);
- Subjekty, které do konce přechodného období (2220) nezískají povolení jako CASP;
- Subjekty, které nepožádaly o povolení CASP nebo jejichž žádost o povolení CASP byla zamítnuta do konce přechodného období (2221);
- MiFID II
- Výklad pojmu "emisní povolenky" podle části C bodu 4 (847);
- SKIPCP
- Odchylka pro nově povolené SKIPCP (601).
- 04/07: EBA – Pokyny k tzv. "cestovnímu pravidlu" týkajícímu se kryptoaktiv - EBA vydala nové pokyny k informačním požadavkům v souvislosti s převody finančních prostředků a převody některých kryptoaktiv podle nařízení (EU) 2023/1113, které se týkají tzv. "cestovního pravidla", tj. informací, které by měly doprovázet převody finančních prostředků a (některých) kryptoaktiv pro účely prevence praní peněz a financování terorismu. Konkrétně, pokyny:
- stanoví faktory, které by poskytovatelé platebních služeb (PSP), zprostředkující poskytovatelé platebních služeb (IPSP), poskytovatelé služeb kryptoaktiv (CASP) a zprostředkující poskytovatelé služeb kryptoaktiv (ICASP) měli zvážit při zavádění postupů pro odhalování a správu převodů peněžních prostředků a kryptoaktiv, u nichž chybí požadované informace o plátci/příkazci a/nebo příjemci, a pro zajištění účinnosti těchto postupů;
- upřesňují, co by měli PSP, IPSP, CASP a ICASP učinit pro řízení rizik praní peněz a financování terorismu v případě, že požadované informace o plátci, příkazci, nebo příjemci chybí nebo jsou neúplné, a
- upřesňují technické aspekty uplatňování nařízení (EU) 2023/1113 na inkasa.
Kapitálové trhy
- 31/07: ESMA – Stanovisko na podporu jednotného uplatňování MiCA ve vztahu k místům výkonu rozhodnutí mimo EU - ESMA zveřejnila stanovisko, které se zabývá riziky spojenými s globálními kryptografickými firmami využívajícími místa provádění obchodů mimo EU, tj. místa, která nespadají do působnosti nařízení MiCA. Cílem ESMA je zejména poskytnout některá vysvětlení týkající se uplatňování některých povinností dle MiCA, zejména ve vztahu k multifunkčním kryptozprostředkovatelům, kteří by se mohli pokusit strukturovat své podnikání tak, aby si zachovali přístup ke klientům z EU a zároveň minimalizovali dopad regulačního rámce MiCA na svou činnost. ESMA ve stanovisku mimo jiné nastiňuje konkrétní požadavky, které by měly být splněny, pokud jde o nejlepší provedení, střet zájmů, povinnost jednat čestně, spravedlivě a profesionálně v nejlepším zájmu klientů a povinnost týkající se úschovy a správy kryptoaktiv jménem klientů.
- 04/07: ESMA – Návrh technických norem upřesňující některé požadavky nařízení o trzích s kryptoaktivy (MiCA) - ESMA zveřejnila závěrečnou zprávu o návrhu technických norem, které upřesňují některé požadavky nařízení MiCA a zavádějí regulační i prováděcí technické normy, které zajišťují větší transparentnost pro retailové investory, jasnost pro poskytovatele v technických aspektech požadavků na zveřejňování a vedení záznamů a datové standardy pro usnadnění dohledu ze strany vnitrostátních příslušných orgánů. ESMA ve zprávě mimo jiné uvádí požadavky týkající se následujících záležitostí:
- ukazatele udržitelnosti ve vztahu ke klimatu a dalším nepříznivým dopadům na životní prostředí;
- opatření k zajištění kontinuity a pravidelnosti poskytování kryptografických služeb;
- transparentnost před obchodováním a po něm;
- povinnosti vedení záznamů pro CASP;
- strojová čitelnost bílých knih a rejstříku bílých knih a
- technické prostředky pro vhodné zveřejňování důvěrných informací.
Banky
- 16/07: EBA – Uplatnění výjimek pro odklad a výplatu v nástrojích podle CRD - EBA vypracovala zprávu o uplatňování výjimek podle čl. 94 odst. 3 a 5 směrnice o kapitálových požadavcích, pokud jde o výplatu odměn určeným zaměstnancům, v níž jsou stanoveny požadavky na výplatu části pohyblivé složky odměny určeným zaměstnancům v rámci dohod o odložení splatnosti a v nástrojích, které jsou k dispozici malým a méně složitým institucím a určeným zaměstnancům, kteří pobírají pouze relativně malou částku pohyblivé složky odměny. Kromě prezentace názorů odvětví obsahuje zpráva také připomínky příslušných orgánů k uplatňování výjimek a údaje o dopadu výjimek.
ČESKÁ REPUBLIKA
AML
- 18/07: FAÚ – Změna metodického pokynu k PEP - V souvislosti mimo jiné s posledními novelami českého AML zákona se Finanční analytický úřad (FAÚ) rozhodl novelizovat také svůj metodický pokyn č. 7 - Opatření vůči politicky exponovaným osobám (PEP). Příslušné změny se týkají zejména (i) využití registru oznámení při kontrole PEP klienta, (ii) reakce na situaci automatického propisování skutečných majitelů a přenos statusu PEP na další osoby (což obvykle neodpovídá realitě) a (iii) zákonného požadavku na uplatnění zásady přiměřenosti a přístupu založeného na riziku při provádění kontroly PEP klienta.
Mgr. Ondřej Havlíček, LL.M.
JUDr. Kristýna Tupá, Ph.D., LL.M.
Mgr. Martin Svoboda
Schönherr Rechtsanwälte GmbH, organizační složka
Jindřišská 937/16
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
e-mail: office.czechrepublic@schoenherr.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz