Novinky z české a evropské regulace finančních institucí za měsíc květen 2024
Jako každý měsíc Vám přinášíme nejnovější zprávy z české a evropské regulace finančních institucí, nyní za květen 2024. Novinky jako vždy rozdělujeme podle příslušných regulovaných sektorů.
EVROPSKÁ UNIE
ESG
14/05: ESMA – Pokyny k harmonizovaným kritériím pro používání pojmů z oblasti ESG a udržitelnosti v názvech fondů - ESMA zveřejnila finální zprávu k pokynům k používání termínů souvisejících s ESG a udržitelností v názvech fondů, které mají chránit investory před nepodloženými tvrzeními a poskytnout správcům aktiv jasná kritéria pro užívání těchto pojmů. Aby mohly fondy tyto termíny používat, musí alespoň 80 % investic splňovat environmentální, sociální nebo udržitelné cíle. Pokyny rovněž uplatňují kritéria pro vyloučení různých výrazů používaných v názvech fondů, jako např. "environmentální", "dopad", a "udržitelnost" v souladu s referenčními hodnotami PAB (Paris-aligned benchmarks), či "přechod", "sociální" a "řízení" v souladu s referenčními hodnotami CTB (Climate Transition Benchmarks).
08/05: LMA – Reakce na prohlášení FCA o pravidlech týkajících se sekuritizace - Dne 30/04/2024 vydal orgán Financial Conduct Authority (FCA) prohlášení (PS24/4) o pravidlech týkajících se sekuritizace, které zahrnuje zpětnou vazbu z reakce LMA z října 2023 na předchozí konzultační dokument (CP23/17). Příspěvky LMA ovlivnily několik klíčových rozhodnutí:
- 1. Konečná ustanovení budou provedena 1. listopadu 2024, což účastníkům trhu poskytne dostatečné upozornění, namísto původně očekávaného 2. čtvrtletí 2024.
- 2. FCA a PRA sjednotily své návrhy, aby zabránily zbytečným nesrovnalostem.
- 3. Byl přijat přístup k hloubkové kontrole institucionálních investorů založený na zásadách, který se odklání od šablonovitých požadavků na podávání zpráv pro subjekty mimo Spojené království, což LMA podpořila.
Společnost Cadwalader, Wickersham & Taft (CWT) připravila memorandum, ve kterém porovnává požadavky na hloubkovou kontrolu a mandáty transparentnosti v rámci předpisů EU, PRA a FCA, jakož i požadavky na podávání zpráv v závislosti na sídle původce.
Regulace napříč odvětvími
28/05: ESMA – Nové Q&A – ESMA aktualizovala následující Q&A:
- 1. Směrnice AIFMD
- Výkonnostní poplatky (2174)
- Výkonnostní poplatky (2176)
- 2. Evropští poskytovatelé služeb skupinového financování pro podniky (ECSPR)
- Zveřejnění míry selhání (2198)
- Rámec pro řízení rizik (2199)
- Obezřetnostní požadavky (2200)
- Obezřetnostní požadavky (2201)
- 3. Nařízení EMIR
- Vykazování akumulačních smluv (accumulator contracts) (2202)
- Vykazování cenového pole na úrovni pozice (2203)
- 4. Nařízení MiCA
- 5. Nařízení MiFIR
- Vykazování akumulačních smluv (accumulator contracts) (2204)
- 6. Směrnice SKIPCP
- Výkonnostní poplatky (2173)
- Výkonnostní poplatky (2175)
Kapitálové trhy
30/05: ESMA – Pokyny pro podniky využívající umělou inteligenci v investičních službách - ESMA zveřejnila stanovisko k využívání umělé inteligence podniky při poskytování investičních služeb neprofesionálním zákazníkům, v rámci kterého se věnuje jak pozitivním, tak negativním aspektům využití umělé inteligence při poskytování investičních služeb, včetně regulatorních požadavků kladených mimo jiné směrnicí MiFID II. I přes výhody, které využití umělé inteligence přináší (např. v oblasti zákaznické podpory či řízení rizik), varuje ESMA v rámci stanoviska před vybranými riziky jako jsou, mimo jiné, rizika související s nedostatkem odpovědnosti a dohledu, nedostatečnou transparentností, či zabezpečením a ochranou dat. V neposlední řadě se ESMA věnuje problematice využití umělé inteligence z pohledu směrnice MiFID II, přičemž poskytuje vodítko k zajištění souladu s klíčovými požadavky této směrnice, zejména pak s těmi, které se týkají organizačních požadavků, požadavků na výkon činnosti a obecné povinnosti jednat v nejlepším zájmu klienta.
27/05: EBA – Pokyny ohledně kritérií STS pro rozvahové sekuritizace - EBA vydala finální zprávu k pokynům ohledně kritérií pro jednoduché, transparentní a standardizované (STS) rozvahové sekuritizace, s cílem zajistit harmonizovaný výklad a uplatňování kritérií STS v celé EU, a to v souladu se stávajícími pokyny pro ABCP sekuritizace (komerční papíry zajištěné aktivy) a pokyny pro sekuritizace nezajištěné aktivy (tzv. non-ABCP). Pokyny pak v prvé řadě zajišťují jednotný výklad a uplatňování kritérií STS původci, původními věřiteli, tzv. SSPE (sekuritizační jednotky pro speciální účel) a investory zapojenými do sekuritizace STS, příslušnými orgány určenými k dohledu nad dodržováním kritérií ze strany subjektů, a v neposlední řadě třetími stranami oprávněnými kontrolovat soulad sekuritizace s kritérii STS.
07/05: EBA – Finální návrh technických standardů podle nařízení - EBA zveřejnila tři finální návrhy regulačních technických standardů (RTS) a jeden finální návrh implementačních technických standardů (ITS) pro povolování vydavatelů tokenů vázaných na aktiva (tzv. ART), posuzování nabývání kvalifikovaných účastí ve vydavatelích ART a schvalovací proces pro bílé knihy úvěrových institucí podle nařízení MiCA, které upravují přístup vydavatelů ART a subjektů nabývajících významné podíly v těchto subjektech na trh EU, přičemž:
- RTS pro žádosti o povolení specifikují informace požadované pro veřejnou nabídku nebo přijetí ART k obchodování s tím, že žádosti jsou omezeny na právnické osoby z EU; příslušné ITS (zahrnuté ve stejném dokumentu) pak podrobně popisují autorizační proces a obsahují vzor žádosti;
- RTS pro nabývání kvalifikované účasti uvádějí informace nezbytné pro hodnocení navrhovaných akvizic a zahrnují kritéria, jako je např. pověst nabyvatele, jeho finanční zdraví a potenciál rizika praní peněz;
- RTS o postupech schvalování bílých knih pro úvěrové instituce pak stanoví lhůty pro schvalování příslušnými orgány a centrálními bankami.
07/05: EFAMA – Společný názor předních evropských asociací na zlepšení konkurenceschopnosti evropských kapitálových trhů - Evropská bankovní federace (EBF), Evropská asociace fondů a správy aktiv (EFAMA) a Federace evropských burz cenných papírů (FESE) společně vydaly zprávu, která se zabývá rozvojem a konkurenceschopností evropských kapitálových trhů. Zpráva odráží postřehy 37 vedoucích představitelů odvětví a poskytuje "společný hlas" o výzvách a příležitostech pro zvýšení konkurenceschopnosti evropského trhu. Zpráva konstatuje pokles konkurenceschopnosti evropských kapitálových trhů ve srovnání se Spojenými státy, což ohrožuje hospodářský růst Evropy a její schopnost financovat inovace, podporovat ekologickou a digitální transformaci a uspokojovat potřeby stárnoucí populace. Zdůrazňuje potřebu plně využít infrastrukturu evropských kapitálových trhů, zvýšit objem kapitálu a zlepšit výsledky investorů. Mezi klíčová doporučení patří zlepšení přístupu retailových investorů k atraktivním produktům, zvýšení finanční gramotnosti, motivace k důchodovému spoření a vytvoření daňových struktur, které podporují dlouhodobé investice. Zpráva slouží jako plán pro tvůrce politik, regulační orgány a zúčastněné strany v odvětví a navrhuje promyšlená opatření na straně poptávky a nabídky v příštích pěti letech, aby se zvýšila dynamika, přilákalo se více investorů a vytvořilo se více investičních příležitostí.
Banky
30/05: Rada EU – reformy Basel III – nová pravidla EU pro zvýšení odolnosti bank vůči ekonomickým šokům - Rada přijala nová pravidla pro zvýšení odolnosti bank v EU vůči ekonomickým šokům, a to prostřednictvím aktualizace nařízení a směrnice o kapitálových požadavcích, které zahrnují standardy Basel III (postoj Rady k Basel III zde). Cílem těchto reforem je posílit řízení rizik, dohled a udržitelnost bank, a to zejména při řešení ekologické a digitální transformace. Klíčovým prvkem je zavedení "minimálního výstupního prahu", který zajišťuje, že kapitálové požadavky bank nebudou nadměrně snižovány interními modely, přičemž stanoví spodní hranici kapitálových požadavků vypočtených podle interních modelů na 72,5 % kapitálových požadavků, které by se uplatnily v případě použití standardizovaného přístupu. Pravidla rovněž harmonizují povolování poboček bank ze třetích zemích a dohled nad nimi, a dále zavádějí obezřetnostní přechodný režim pro kryptoaktiva spolu se změnami v oblasti řízení rizik ESG.
AML
30/05: Rada EU – Nová AML pravidla - Rada přijala komplexní balíček pravidel proti praní peněz (AML), jehož součástí je mimo jiné vytvoření nové dohledové agentury pro dohled se sídlem ve Frankfurtu. Nové předpisy standardizují pravidla AML v celé EU a zahrnují odvětví, jako jsou kryptoměny, obchodníci s luxusním zbožím a fotbalové kluby, přičemž zavádějí přísnější požadavky na hloubkovou kontrolu a skutečné vlastníky, a rovněž zavádějí nový limit 10 000 EUR na platby v hotovosti. Směrnice dále, mimo jiné, stanoví pravidla pro spolupráci finančních zpravodajských jednotek a orgánů dohledu s tím, že Evropský orgán pro boj proti praní peněz a financování terorismu (AMLA), který by měl začít fungovat v roce 2025, bude mít dohledové pravomoci nad vysoce rizikovými subjekty, včetně možnosti ukládat sankce. Balíček opatření rovněž zajišťuje přístup finančních zpravodajských jednotek a orgánů činných v trestním řízení k centralizovaným registrům bankovních účtů prostřednictvím jednotného přístupového místa.
ČESKÁ REPUBLIKA
AML
29/05: FAÚ – Oprava týkající se oznamování písemného systému vnitřních zásad ve vztahu k investičním zprostředkovatelům - Finanční analytický úřad (FAÚ) zveřejnil na svých internetových stránkách i) opravu týkající se oznamování písemného systému vnitřních zásad (SVZ) ve vztahu k investičním zprostředkovatelům, a dále ii) stanovisko k nově zavedené povinnosti některých povinných osob kopírovat průkazy totožnosti. V sekci kontaktní osoby je rovněž doplněna informace, že povinnost určit kontaktní osobu se vztahuje i na povinné osoby podle § 2 odst. 2 písm. a) AML zákona.
14/05: FAÚ – Změny v oznamování písemného systému vnitřních zásad - FAÚ zveřejnil na svých internetových stránkách změny oznamování písemného systému vnitřních zásad (SVZ) a změny postupů FAÚ pro sledování nedostatků SVZ.
03/05: FAÚ – Upravené obecné výkladové stanovisko k problematice zařazení členských států na seznamy FATF - V reakci na novelu AML zákona a novelu AML vyhlášky vydal FAÚ upravené obecné výkladové stanovisko k problematice zařazení členských států na seznamy FATF. S účinností od 02/05/2024 se obecné stanovisko mění v bodě 4, kterým se vypouští výjimka ve vztahu k povinným osobám, nad nimiž vykonává dohled ČNB. Dále se stanovisko zabývá novým pojmem "země původu" podle AML zákona a rovněž upravuje situaci, kdy jurisdikce uvedená na šedém seznamu FATF, která není členským státem EU, může být zařazena mezi vysoce rizikové třetí země s ohledem na požadavky praxe s odkazem na další důvod předpokládaný AML zákonem.
03/05: Novela AML zákona - V reakci na novelizaci zákona č. 253/2008 Sb. , o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (AML zákon) účinnou od 01/05/2024 zveřejnil FAÚ konsolidované znění AML zákona s vyznačenými změnami. Mezi novinky představené příslušnou novelou patří, mimo jiné, zahrnutí nových osob mezi povinné osoby (např. insolvenční správce), vyjasnění pojmu země původu či nové pravidlo pro neprovedení kontroly klienta.
Mgr. Ondřej Havlíček, LL.M.
JUDr. Kristýna Tupá, Ph.D., LL.M.
Mgr. Martin Svoboda
Schönherr Rechtsanwälte GmbH, organizační složka
Jindřišská 937/16
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
e-mail: office.czechrepublic@schoenherr.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz