Novinky z české a evropské regulace finančních institucí za měsíc leden 2024
Jako každý měsíc Vám přinášíme nejnovější zprávy z české a evropské regulace finančních institucí, nyní za leden 2024. Novinky jako vždy rozdělujeme podle příslušných regulovaných sektorů.
EVROPSKÁ UNIE
ESG
- 30/01: ECB – Činnost v oblasti klimatu se zaměřením na přechod na zelenou ekonomiku, klimatická a přírodní rizika – V souvislosti se stále větším zaměřením na problematiku změny klimatu zveřejnila ECB přehled plánovaného pracovního programu na následující roky, přičemž vymezila mimo jiné následující tři klíčové oblasti, kterým se hodlá intenzivně věnovat:
- Dopady a rizika přechodu na zelenou ekonomiku:
- zkoumání účinků financování transformace, potřeb zelených investic a vlivu zeleného přechodu na aspekty, jako je práce, produktivita a hospodářský růst; a
- zkoumání možných změn nástrojů a portfolií měnové politiky v reakci na tento přechod.
- Faktický dopad změny klimatu:
- prohloubení analýzy dopadu extrémních přírodních jevů na inflaci a finanční systém;
- integrace klimatických scénářů a makroekonomických projekcí; a
- posouzení dopadu adaptace nebo jejího nedostatku na hospodářství a finanční sektor, včetně investičních potřeb a nedostatcích v oblasti pojistné ochrany.
- Rizika související s přírodou:
- analýza souvislostí mezi úbytkem přírody, její degradací a změnou klimatu;
- zkoumání ekonomických a finančních důsledků ztráty přírody; a
- zkoumání úlohy ekosystémů pro ekonomiku a finanční systém.
- Dopady a rizika přechodu na zelenou ekonomiku:
ECB rovněž zahájí svůj osmý program environmentálního řízení na podporu svých cílů v oblasti snižování emisí uhlíku do roku 2030. Cílem ECB je zlepšit ukazatele související s klimatem, monitorování rizik a zveřejňování informací a zároveň přispět k rozvoji politik souvisejících s klimatem na evropské a mezinárodní úrovni. Více informací je k dispozici na internetových stránkách ECB.
- 18/01: EBA – Konzultace k pokynům pro řízení rizik ESG - EBA zahájila veřejnou konzultaci k návrhu pokynů pro řízení rizik ESG, v nichž jsou uvedeny požadavky na instituce týkající se identifikace, měření, řízení a sledování rizik ESG, včetně plánů zaměřených na řešení rizik spojených s přechodem na klimaticky neutrální ekonomiku EU. Pokyny rovněž stanoví zásady pro vypracování a obsah plánů institucí, které jsou v souladu se směrnicí CRD, včetně sledování a řešení finančních rizik vyplývajících z faktorů ESG. Veškeré komentáře v rámci konzultace mohou být zasílány do 18. dubna 2024.
Regulace napříč odvětvími
- 17/01: ESAs – První soubor pravidel podle nařízení DORA pro řízení rizik ICT a třetích stran a klasifikaci incidentů - Evropské orgány dohledu (ESMA, EBA, EIOPA) vydaly první soubor finálních návrhů regulačních technických standardů (RTS) a implementačních technických standardů (ITS) vypracovaných v souladu s nařízením o digitální provozní odolnosti (DORA), jehož cílem je zvýšit digitální provozní odolnost finančního sektoru EU posílením informačních a komunikačních technologií (ICT) a rámců pro řízení rizik a hlášení incidentů třetích stran. Soubor zahrnuje (i) RTS týkající se rámce pro řízení rizik v oblasti ICT a rámce pro klasifikaci incidentů souvisejících s ICT, (ii) RTS týkající se obsahu politiky ve vztahu ke smluvním ujednáním pro využívání ICT služeb poskytovaných třetími stranami, (iii) RTS týkající se klasifikace závažných incidentů souvisejících s ICT, a (iv) ITS týkající se standardních šablon pro účely registru informací ve vztahu ke všem smluvním ujednáním o využívání služeb ICT poskytovaných třetími stranami. Návrhy nyní podléhají přezkumu ze strany EK.
Banky
- 11/01: EBA – Revize požadavků na vykazování tržního rizika - EBA zveřejnila finální zprávu k návrhu implementačních technických standardů (ITS) představujících změny požadavků na vykazování tržního rizika v očekávání nadcházejícího zavedení FRTB (Fundamental Review of the Trading Book) v rámci EU. Revize se zaměřují, mimo jiné, na vykazování požadavků na vlastní kapitál v rámci alternativních přístupů, a poskytují podrobné informace o nástrojích a pozicích, na které se vztahuje alternativní standardizovaný přístup (ASA) a alternativní přístup založený na interním modelu (AIMA). Kromě toho je rovněž představena nová šablona pro zachycení informací o reklasifikaci nástrojů mezi bankovním a obchodním portfoliem instituce. Vyjma vykazování zpráv týkajících se reklasifikací se očekává, že se budou příslušné změny uplatňovat od 31/3/2025..
- 09/01: EBA – Aktualizace technických standardů pro kolegia orgánů dohledu - EBA vydala finální návrh regulačních technických standardů (RTS) a implementačních technických standardů (ITS) týkajících se fungování kolegií dohledu podle směrnice CRD, které byly revidovány tak, aby odpovídaly novým požadavkům směrnice CRD V a nařízení o kapitálových požadavcích (CRR 2). Mezi klíčové změny patří zlepšení výměny informací v rámci kolegia, i s pozorovateli, v rámci běžných i mimořádných situací, efektivní identifikace vyvstávajících rizik v případě nepříznivého materiálního dopadu na rizikový profil skupiny nebo jejích entit, a optimální využití možnosti „pověření úkoly a delegování odpovědnosti“, pokud je to účelné pro účinný dohled nad přeshraničně působícími bankovními skupinami.
- 03/01: ECB – Zátěžový test schopnosti bank zotavit se z kybernetického útoku - ECB během roku 2024 provede zátěžový test kybernetické odolnosti 109 bank pod jejím přímým dohledem, zaměřený na hodnocení reakce bank na kybernetický útok a na zotavení z něj, nikoli však na jejich schopnost mu zabránit. Scénář předpokládá úspěšný kybernetický útok, který naruší každodenní provoz bank. Banky budou hodnoceny na základě svých opatření pro reakci a zotavení, včetně aktivace nouzových postupů, zavedení pohotovostních plánů a obnovení běžného provozu. Test nebude mít dopad na kapitál prostřednictvím doporučení „Očekávání v rámci 2. pilíře“. Získané poznatky budou s každou bankou projednány během procesu dohledového přezkumu a hodnocení v roce 2024, přičemž hlavní zjištění budou sdělena v létě téhož roku.
Pojišťovny
- 15/01: EIOPA – Zpráva o uplatňování směrnice o distribuci pojištění (IDD) - EIOPA zveřejnila již druhou zprávu o uplatňování směrnice o distribuci pojištění (IDD), v níž hodnotí změny ve struktuře trhu pojišťovacích zprostředkovatelů, vzorce přeshraniční činnosti, dopad na malé a střední podniky a pravomoci a zdroje příslušných orgánů. Kromě toho, že v posledních dvou letech se na pojistném trhu a na zákaznících výrazně projevila vyšší inflace a rostoucí úrokové sazby, také zjištění naznačují další pokles počtu registrovaných zprostředkovatelů, přičemž v některých členských státech došlo ke zlepšení poradenství a prodejních metod. Existují však problémy v chápání pravidel týkajících se udržitelnosti ze strany spotřebitelů a rovněž byly odhaleny nedostatky v uplatňování pravidel odměňování a střetu zájmů. Dále bylo zjištěno, že praktiky křížového prodeje, jako například prodej pojištění mobilních telefonů spolu s mobilními telefony, mohou způsobit škodu spotřebitelům. Zpráva obsahuje podrobnou analýzu struktury trhu pojišťovacích zprostředkovatelů podle jednotlivých zemí.
AML
- 16/01: EBA – Pokyna pro poskytovatele služeb v oblasti kryptoaktiv k účinnému řízení jejich expozice vůči rizikům v oblasti ML/TF - EBA rozšířila aplikaci svých pokynů k rizikovým faktorům v oblasti ML/TF na poskytovatele služeb souvisejících s kryptoaktivy (CASPs), kteří by měli při posuzování svého vystavení rizikům ML/TF zvažovat faktory jako jsou profily zákazníků, charakteristiky produktů, doručovací kanály a zeměpisné umístění. Pokyny rovněž poskytují návod pro úvěrové a finanční instituce, které s CASPs jednají jako se svými zákazníky, zejména pak s těmi, jejichž obchodní vztahy zahrnují CASPs bez autorizace podle nařízení EU č. 2023/1114.
ČESKÁ REPUBLIKA
AML
- 10/01: Vláda České republiky – Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 253/2008 Sb. , o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 69/2006 Sb. , o provádění mezinárodních sankcí, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 164/2013 Sb. , o mezinárodní spolupráci při správě daní a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů - Česká vláda v současné době projednává novelu AML zákona, která by měla reflektovat nařízení TFR týkající se informací doprovázejících převody finančních prostředků a některých kryptoaktiv. Dále zapracovává některé další právní aspekty směrnice DAC 7 a konkrétní doporučení Finančního akčního výboru (FATF) týkající se mj. preventivních opatření zaměřených na odhalování přeshraničních pohybů hotovosti. Vzhledem k těmto nedostatkům byla Česká republika v poslední době zařazena do zpřísněného režimu monitorování, což může vést až k zařazení České republiky na šedý seznam FATF, tj. mezi země se strategickými nedostatky v systémech AML/CFT.
Mgr. Ondřej Havlíček, LL.M.
JUDr. Kristýna Tupá, Ph.D., LL.M.
Mgr. Martin Svoboda
Schönherr Rechtsanwälte GmbH, organizační složka
Jindřišská 937/16
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
Fax: +420 225 996 555
e-mail: office.czechrepublic@schoenherr.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz