Novinky z české a evropské regulace finančních institucí za měsíc říjen 2023
Jako každý měsíc Vám přinášíme nejnovější zprávy z české a evropské regulace finančních institucí, nyní za říjen 2023. Novinky jako vždy rozdělujeme podle příslušných regulovaných sektorů.
EVROPSKÁ UNIE
ESG
- 01/11: LMA – Průvodce osvědčenými postupy při poskytování úvěrů s pákovým efektem vázaných na udržitelnost – Loan Market Assocation (LMA) a European Leveraged Finance Association vydaly aktualizovaný Průvodce osvědčenými postupy pro úvěry s pákovým efektem vázanými na udržitelnost (SLLL), který uvádí, co by měli dlužníci, financující strany a jejich poradci zvážit při začleňování faktorů udržitelnosti do smluv o úvěrech s pákovým efektem. Klíčové body aktualizovaného průvodce jsou:
- Terminologie – Průvodce nadále odkazuje na slovník pojmů vydaný LMA, který byl doplněn o další pojmy a vysvětlení, jež pomáhají orientovat se v terminologii úvěrů vázaných na udržitelnost.
- Role – Průvodce popisuje role, jako je koordinátor udržitelnosti a externí kontrolor, a zavádí novou roli, poskytovatele posudku druhé strany (SPO), a poskytuje podrobnější informace o jeho povinnostech při transakci SLLL.
- Výběr a zveřejňování klíčových ukazatelů výkonnosti – zdůrazňuje význam výběru podstatných klíčových ukazatelů výkonnosti (KPI) a navrhuje flexibilitu při načasování zveřejňování KPI, zejména ve fázi upisování.
- Kalibrace výkonnostních cílů udržitelnosti – Výkonnostní cíle udržitelnosti (SPT) musí být nyní ambiciózní a jít nad rámec regulačních požadavků. Průvodce nedoporučuje strukturování SLLL uspěchat a doporučuje stanovit SPT před poskytnutím úvěru nebo současně s ním.
- Podávání zpráv a ověřování – dlužníci by měli pravidelně podávat zprávy o výkonnostních cílech udržitelnosti a poskytovat prohlášení o udržitelnosti spolu se zprávami o ověřování, aby podpořili transparentnost. Po dosažení poslední spouštěcí události SPT je vyžadováno nezávislé externí ověření.
- Dokumentace – Průvodce zmiňuje dostupnost vzorových ustanovení pro SLL a dalších zdrojů zveřejněných průmyslovými sdruženími, které mají účastníkům trhu pomoci při začleňování podmínek týkajících se udržitelnosti do jejich smluv SLLL.
Celkově má aktualizovaný průvodce za cíl přizpůsobit se vývoji na trhu, omezit greenwashing a zohlednit změny v SLLP a poskytnout zásadní pokyny pro zúčastněné strany na trhu pákového financování v době rostoucího významu aspektů ESG v obchodních transakcích.
- 24/10: Rada EU – nové nařízení o evropských zelených dluhopisech - Rada schválila nové nařízení zaměřené na podporu udržitelného financování prostřednictvím vytvoření evropského standardu pro zelené dluhopisy, který stanoví jednotné požadavky pro emitenty dluhopisů, kteří chtějí své ekologicky udržitelné dluhopisy označit jako "evropské zelené dluhopisy". Tyto dluhopisy jsou určeny k financování investic do zelených technologií, energetické účinnosti, účinného využívání zdrojů, udržitelné dopravní infrastruktury a výzkumné infrastruktury. Evropské zelené dluhopisy budou dodržovat taxonomii udržitelných činností EU a budou přístupné globálním investorům. Cílem nového nařízení je zvýšit konzistentnost a srovnatelnost na trhu zelených dluhopisů, což bude přínosem jak pro emitenty, tak pro investory, neboť emitentům umožní prokázat podporu skutečných zelených projektů, které jsou v souladu s kritérii EU pro udržitelnost, čímž se zvýší důvěra investorů a sníží riziko greenwashingu. Kromě toho nařízení zavádí systém registrace a rámec dohledu pro externí hodnotitele evropských zelených dluhopisů. Aby se zabránilo greenwashingu na širším trhu zelených dluhopisů, zahrnuje nařízení také dobrovolné požadavky na zveřejňování informací o dalších ekologicky udržitelných dluhopisech a dluhopisech souvisejících s udržitelností vydaných v EU. Veškeré výnosy z evropských zelených dluhopisů musí být investovány do hospodářských činností, které jsou v souladu s taxonomií udržitelnosti EU, přičemž pro odvětví, na která se taxonomie dosud nevztahuje, je stanovena 15 % flexibilita.
- 12/10: LMA – Term Sheet pro návrh ustanovení o úvěrech vázaných na udržitelnost - LMA zveřejnila svůj Term Sheet pro návrh ustanovení pro úvěry vázané na udržitelnost, který doplňuje dokument Návrh ustanovení pro úvěry vázané na udržitelnost, zveřejněný v květnu 2023.
- 11/11: LMA – Konzultace EMMI o navrhovaných změnách metodiky EURIBOR - Evropský institut pro peněžní trhy (EMMI) zveřejnil konzultační dokument v němž nastínil navrhované změny metodiky klíčové referenční úrokové sazby EURIBOR. Cílem změn je zlepšit referenční hodnotu a odstranit potřebu odborného posouzení panelových bank při jejím výpočtu. Mohlo by jít především o dvě změny:
- Přeformulování úrovně 2.3, které zahrnuje změnu metodiky výpočtu rozšířením výchozího bodu a novou definicí tržního korekčního faktoru (MAF), aby lépe vyjadřoval změny úrokových sazeb a úvěrové riziko. EMMI navrhuje používat EMMI EFTERM spolu se složkou úvěrového rizika.
- Ukončení úrovně 3. Očekává se, že tento krok sníží provozní a nákladovou zátěž panelových bank a potenciálně umožní rozšíření panelu EURIBOR při zachování spolehlivosti referenční hodnoty.
Vyjádření ke konzultačnímu dokumentu je třeba zaslat do 11. prosince 2023. Shrnutí obdržené zpětné vazby má být zveřejněno do konce února 2024. Uživatelé sazby EURIBOR jsou vyzváni k účasti na konzultačním procesu.
Regulace napříč odvětvími
- 25/10: ESAs – společná kritéria nezávislosti orgánů dohledu - ESMA, EBA a EIOPA společně zveřejnily kritéria pro zajištění nezávislosti orgánů dohledu, neboť nezávislost je zásadní pro přijímání spravedlivých, účinných a transparentních rozhodnutí a pro ochranu zákazníků a spotřebitelů finančních služeb. Tato kritéria jsou založena na čtyřech klíčových zásadách:
- provozní nezávislost – orgány dohledu by neměly být při své činnosti ovlivňovány odvětvími, nad nimiž vykonávají dohled, ani vládou, a měly by mít odpovídající právní kompetence a provozní zdroje, aby mohly účinně plnit své povinnosti;
- osobní nezávislost – pravidla pro jmenování, výběr a odvolání členů řídícího orgánu orgánu dohledu by měla být transparentní. Kromě toho by měly být zachovány vysoké etické standardy jak pro zaměstnance, tak pro členy řídicího orgánu orgánu dohledu;
- finanční nezávislost – orgány dohledu musí mít dostatečné finanční zdroje pro plnění svých povinností, aby mohly fungovat nezávisle, aniž by byly finančně ohroženy, a
- odpovědnost a transparentnost – výše uvedené orgány by měly plnit své úkoly transparentním a odpovědným způsobem a zajistit, aby jejich činnost a rozhodnutí byly přezkoumatelné a srozumitelné veřejnosti.
- 23/10: Rada EU – nová směrnice o smlouvách o finančních službách uzavíraných na dálku - Rada schválila směrnici, jejímž cílem je zvýšit bezpečnost uzavírání smluv o finančních službách online nebo po telefonu. Přijala text zjednodušující stávající právní předpisy, zvyšující ochranu spotřebitelů a tvořící rovné podmínky pro finanční služby poskytované online, po telefonu nebo jinými způsoby komunikace na dálku. Zrušuje právní předpisy z roku 2002 a zavádí nová ustanovení pro smlouvy o finančních službách uzavřené na dálku jako další kapitolu směrnice o právech spotřebitelů (CRD). Směrnice vyjasňuje oblast působnosti, zlepšuje pravidla pro poskytování informací a modernizuje informační povinnosti před uzavřením smlouvy. Rovněž přiznává spotřebitelům právo požadovat lidský zásah na internetových stránkách využívajících automatické informační nástroje, jako je robotické poradenství nebo chatboty. Kromě toho směrnice usnadňuje právo na odstoupení od smlouvy uzavřené na dálku a zavádí dodatečnou ochranu proti klamavým uživatelským rozhraním (dark patterns).
Banky
- 30/10: EBA – technický balíček pro třetí fázi rámce 3.3 pro podávání zpráv - EBA zveřejnila technický balíček pro třetí fázi verze 3.3 svého rámce pro podávání zpráv. Tento balíček obsahuje standardní specifikace, validační pravidla, model datových bodů (DPM) a taxonomie XBRL, které usnadňují nové vykazování úrokového rizika v bankovním portfoliu (IRRBB).
Pojišťovny
- 02/10: EIOPA – aktualizovaná technická dokumentace pro výpočet časových struktur bezrizikových úrokových sazeb (RFR) - EIOPA zveřejnila aktualizovanou technickou dokumentaci pro výpočet časových struktur bezrizikových úrokových sazeb (RFR). Hlavní změny spočívají ve vyhodnocení finančních nástrojů používaných k sestavení informací o RFR, vzájemné hodnocení zemí (Peer Country review) pro rok 2023 a technická úprava výpočtu úpravy úvěrového rizika pro některé měny. Tyto technické informace mají zásadní význam pro výpočet technických rezerv v souvislosti se závazky z pojištění podle směrnice Solventnost II.
AML
- 12/10: EFAMA: Nový balíček AML – výzva k jasným pravidlům, která pomohou identifikovat skutečné majitele - EFAMA zveřejnila své připomínky k návrhu balíčku AML ve svém stanovisku, v němž uvádí, že Evropský parlament a Rada dokončují návrh balíčku Evropské komise proti praní špinavých peněz (AML). Mezi klíčové body diskuse patří stanovení 25 % hranice pro identifikaci skutečných majitelů ve všech odvětvích, aby se zabránilo přílišné komplikovanosti, a zajištění jasných a vymahatelných kritérií pro "kontrolu vykonávanou jinými prostředky". Dodatečná pravidla pro kolektivní investování by neměla zvyšovat složitost, protože již podléhají zvláštním předpisům v oblasti boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Cílem je vytvořit rizikově orientovaný právní rámec s jasnými pravidly, která budou v souladu s mezinárodními standardy, aby bylo možné účinně bojovat proti nezákonným činnostem ve finančním odvětví. Pro zachování účinné ochrany finančního systému před praním špinavých peněz a financováním terorismu je nanejvýš důležité, aby byl právní rámec zaměřený na boj proti nezákonným činnostem orientován na rizika a zohledňoval specifika jednotlivých odvětví finančního průmyslu.
ČESKÁ REPUBLIKA
Regulace napříč odvětvími
- 11/10: Vláda České republiky – Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s implementací předpisů Evropské unie v oblasti digitálního financování a financování udržitelnosti - Česká vláda v současné době projednává návrh nového zákona, který navazuje na český návrh očekávaného zákona o digitálních financích a transponuje směrnici (EU) 2022/2556 Evropského parlamentu a Rady. Očekávaný zákon o digitálních financích transponuje požadavky předpisů EU DORA, MiCA a připravovaného nařízení o zelených dluhopisech do českého práva. Návrh zákona nyní umožňuje centrálnímu depozitáři přístup do základních registrů za účelem aktualizace osobních údajů klientů, zejména těch, jejichž cenné papíry jsou vedeny v tzv. nezařazené evidenci. To povede k efektivnější komunikaci s klienty i k účinnému dodržování pravidel proti praní špinavých peněz (AML procesy, mezinárodní sankce atd.). Návrh zákona novelizuje celkem 15 zákonů.
Investiční společnosti a investiční fondy
- 04/10: Vláda České republiky – Návrh zákona, kterým se mění zákon o investičních společnostech a investičních fondech - Vláda ČR přijala a zaslala Poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým se mění zákon č. 240/2013 Sb. , o investičních společnostech a investičních fondech, ve znění pozdějších předpisů, včetně dalších související zákonů. Mezi hlavní navrhovaná opatření patří regulace nelicencovaných správců tak, aby jejich činnost neobcházela zákon o investičních společnostech a investičních fondech. Navrhuje se zvýšit informační povinnost vůči investorům a výslovně stanovit minimální výši vkladu každého investora odpovídající částce 125 000 EUR, pokud počet investorů daného subjektu nepřesáhne 20 osob. Dále bude zavedena sankce vyškrtnutí osob podle § 15 ze seznamu vedeného Českou národní bankou v případě závažného nebo opakovaného porušení povinností. Navrhuje se rovněž zavést možnost komanditní společnosti na investiční listy vytvářet podfondy a upravit správní poplatky tak, aby odrážely náklady spojené se správním řízením.
Banky
- 16/10: Vláda České republiky – Návrh prováděcí vyhlášky k zákonu o trhu s nevýkonnými úvěry - Návrh vyhlášky upravuje především postupy udělování licencí správcům nevýkonných úvěrů. Návrh zákona o trhu s nevýkonnými úvěry je v současné době v Poslanecké sněmovně.
AML
- 12/10: Vláda České republiky – Návrh zákona, kterým se mění AML zákon - Cílem návrhu zákona je odstranit nedostatky zákona proti praní špinavých peněz (výbor MONEYVAL např. poukazuje na to, že chybí ustanovení o zavedení opatření ke zjišťování přeshraničních hotovostních pohybů na vnitřních hranicích EU, včetně systému hlášení těchto hotovostních pohybů, a zavedení postupu pro okamžité uplatnění cílených finančních sankcí v souladu s příslušnými rezolucemi Rady bezpečnosti OSN). Návrh zákona je rovněž legislativní reakcí na nařízení TFR, který stanoví povinnost připojit k zákonu AML doprovodné informace k převodům finančních prostředků a některých kryptoaktiv.
Mgr. Ondřej Havlíček, LL.M.
JUDr. Kristýna Tupá, Ph.D., LL.M.
Mgr. Karolína Hlavinková
Schönherr Rechtsanwälte GmbH, organizační složka
Jindřišská 937/16
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
Fax: +420 225 996 555
e-mail: office.czechrepublic@schoenherr.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz