Novinky z české a evropské regulace finančních institucí za měsíc srpen 2023
Jako každý měsíc Vám přinášíme nejnovější zprávy z české a evropské regulace finančních institucí, nyní za srpen 2023. Novinky jako vždy rozdělujeme podle příslušných regulovaných sektorů.
ESG
- 02/08: LMA - Pokyny k podmínkám udržitelného financování – Společnost Slaughter and May vydala publikaci A Borrower's Guide to Sustainability-Linked Loan Terms (Průvodce úvěrovaným týkající se podmínek udržitelného financování). Jejím cílem je předat stranám informace o parametrech udržitelného financování (SLL) a o tom, jak jsou specifika daného financování promítnuta v úvěrové dokumentaci. Průvodce poskytuje přehled zásad udržitelného financování a vysvětluje také roli koordinátora udržitelnosti v procesu SLL. Průvodce vychází z Příručky ACT pro dlužníky k LMA, která obsahuje úvod do SLL. Viz také Modelová ustanovení LMA (s dalšími vysvětlivkami a komentáři).
Regulace napříč odvětvími
- 07/08: EBA - Harmonogram pro provádění plánu IRB a finální příručka pro dohled nad validací ratingových systémů IRB - EBA provedla dvě významné aktualizace:
- Revize plánu pro zavedení požadavků na model založený na interních ratingových hodnoceních (IRB), v němž se snaží snížit náklady finančních institucí na dodržování předpisů. EBA povoluje odklad implementace požadavků na opravu IRB u některých modelů - ztráty při selhání (LGD) a úvěrového konverzního faktoru (CCF) - zahrnujících portfolia, která již nejsou způsobilá pro revidovaný pokročilý přístup založený na interních ratinzích podle Basel III. Tento odklad je v souladu s budoucím nařízením o kapitálových požadavcích (CRR 3). Během tohoto období mají instituce možnost vrátit se k jednoduššímu přístupu IRB nebo použít pro tato portfolia standardizovaný přístup. Tento odklad se netýká modelů pravděpodobnosti selhání (PD) ani těch modelů LGD a CCF, které nadále zahrnují expozice podle pokročilého přístupu založeného na interních ratingách (AIRB).
- EBA rovněž zveřejnila konečnou verzi dohledové příručky, jejímž cílem je poskytnout pokyny k validační funkci podle článku 185 CRR. Příručka poskytuje podrobný popis oblastí, které by měla validační funkce posuzovat, zahrnuje různé aspekty, včetně validačního rámce, hodnocení výkonnosti modelu, modelovacího prostředí (hodnocení kvality dat a implementace modelu) a vztahu mezi validační funkcí a dalšími funkcemi řízení podniku, jako je útvar kontroly úvěrového rizika a interní audit. Kromě toho příručka objasňuje, jak funkce validace funguje v různých kontextech, včetně průběhu cyklu modelu (počáteční nebo průběžná validace), při použití externích dat, při zadávání úkolů validace externím subjektům a při řešení nedostatku dat.
Cílem těchto aktualizací je poskytnout finančním institucím lepší vodítko a flexibilitu při provádění požadavků na model IRB a zároveň posílit úlohu validační funkce při správě a řízení společnosti.
Investiční společnosti a investiční fondy
- 07/08: Vláda České republiky - Novela zákona o investičních společnostech a investičních fondech - Vláda ČR projednává novelu zákona č. 240/2013 Sb. , o investičních společnostech a investičních fondech. Uvažované změny budou následující:
- regulace nelicencovaných správců tak, aby jejich činnost neobcházela zákon o investičních společnostech a investičních fondech: zvýší se informační povinnost vůči investorům, výslovně se stanoví minimální výše vkladu každého investora odpovídající 125 000 EUR, s výjimkou případů, kdy počet investorů v daném subjektu nepřesáhne 20 osob, a zavede se sankční vyškrtnutí osob podle § 15 zákona o investičních společnostech a investičních fondech ze seznamu vedeného Českou národní bankou v případě závažného nebo opakovaného porušení povinností;
- zavedení možnosti pro komanditní společnosti na investiční listy vytvářet podfondy;
- zavedení zkratky "SICAF" pro specificky zaměřené fondy tak, jak je tato zkratka využívána i ve světě;
- úprava správních poplatků tak, aby odrážely náklady spojené se správním řízením;
- vyjasnění úpravy právního rámce v souvislosti s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1156 a vyjasnění úpravy právního rámce v souvislosti s revizí nařízení o evropských dlouhodobých investičních fondech (ELTIF).
Banky
- 01/08: EBA - Změny obecných pokynů ke specifikaci a zveřejňování ukazatelů systémové důležitosti - EBA zahájila veřejnou konzultaci (konzultační dokument zde) ke změnám svých obecných pokynů ke specifikaci a zveřejňování ukazatelů systémové důležitosti - aktualizace přílohy, která kopíruje vzor údajů vydaný Basilejským výborem pro bankovní dohled (BCBS), by měla být prováděna každoročně. Metodika orgánu EBA pro identifikaci globálních systémově významných institucí (G-SII) věrně odráží přístup přijatý BCBS pro identifikaci globálních systémově významných bank (G-SIB). V lednu 2023 vydal BCBS revidovanou šablonu údajů pro identifikaci v roce 2023, přičemž použil údaje z konce hospodářského roku 2022. V zájmu zachování souladu mezi mezinárodními standardy a regulačním rámcem Evropské unie navrhuje EBA změny svých obecných pokynů, které by reflektovaly aktualizovanou basilejskou šablonu pro vykazování.
AML
- 18/08: Aktualizovaný metodický pokyn č. 8 - Kopírování průkazů totožnosti pro účely AML zákona - Finanční analytický úřad zveřejnil aktualizovaný metodický pokyn č. 8 - Kopírování občanských průkazů pro účely AML zákona - k dispozici zde.
Mgr. Ondřej Havlíček, LL.M.
JUDr. Kristýna Tupá, Ph.D., LL.M.
Mgr. Martin Svoboda
Schönherr Rechtsanwälte GmbH, organizační složka
Jindřišská 937/16
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
Fax: +420 225 996 555
e-mail: office.czechrepublic@schoenherr.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz