Novinky z české a evropské regulace finančních institucí za měsíc srpen 2024
Jako každý měsíc Vám přinášíme nejnovější zprávy z české a evropské regulace finančních institucí, nyní za srpen 2024. Novinky jako vždy rozdělujeme podle příslušných regulovaných sektorů.
EVROPSKÁ UNIE
Banky
- 13/08: EBA – Finální návrh technických standardů pro tržní riziko jako součást plánu provádění bankovního balíčku v EU - EBA zveřejnila konečné změny svých regulačních technických standardů (RTS) týkajících se základního přezkumu obchodního portfolia (FRTB). Cílem těchto revizí je sladit RTS s nařízením o kapitálových požadavcích (CRR3) a zachovat stabilitu regulačního rámce. Aktualizace jsou součástí širšího plánu týkajícího se bankovního balíčku a mezi hlavní změny patří:
- Test přisuzování zisku a ztráty: RTS odstraňují agregační vzorec pro kapitálové požadavky k tržnímu riziku v rámci alternativního přístupu interního modelu, neboť ten je nyní začleněn do CRR3;
- Modelovatelnost rizikových faktorů: RTS objasňují, jak by instituce měly posuzovat své spoléhání se na dodavatele z řad třetích stran při určování modelovatelnosti rizikových faktorů; a
- Měnové a komoditní riziko: RTS zajišťují, aby instituce řádně zachytily riziko přepočtu u pozic v neobchodním portfoliu, které podléhají měnovému nebo komoditnímu riziku.
- 09/08: EBA – Aktualizace technických standardů upřesňujících sběr údajů pro referenční srovnávání za rok 2025 - EBA zveřejnila konečný návrh implementačních technických standardů (ITS) pro srovnávací analýzu za rok 2025, která se zaměřuje na úvěrové riziko, tržní riziko a modely IFRS9. Nejvýznamnější změnou je rozšíření portfolií pro ověřování alternativního standardizovaného přístupu (Alternative Standardised Approach) na všechny třídy aktiv pro tržní riziko ve srovnání s rokem 2024. Drobné úpravy byly provedeny v oblasti úvěrového rizika, zejména vyjasnění požadavků na povinné vykazování některých rizikových parametrů. Šablony založené na alternativním přístupu interního modelu (Alternative Internal Model Approach) pro tržní riziko nebyly zavedeny z důvodu odložení základního přezkumu obchodního portfolia (FRTB) v EU. V důsledku toho se obsah a vzor pro banky pro sběr údajů o tržním riziku nezměnily a lhůty pro sběr údajů byly prodlouženy.
ČESKÁ REPUBLIKA
Regulace napříč odvětvími
- 28/08: Vláda České republiky – Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 374/2015 Sb. , o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu - Vláda České republiky schválila návrh zákona, kterým se transponuje směrnice (EU) 2024/1174, pokud jde o některé aspekty minimálního požadavku na kapitál a způsobilé závazky, a mění se transpozice některých ustanovení směrnice (EU) 2019/879, pokud jde o schopnost úvěrových institucí a investičních podniků absorbovat ztráty a schopnost rekapitalizace, včetně směrnice 98/26/ES. Návrh nyní míří do Poslanecké sněmovny Parlamentu.
- 15/08: Vláda České republiky – Návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 1/2022 Sb. , o žádostech a oznámeních k výkonu činnosti podle zákona o platebním styku a vyhláška č. 7/2018 Sb. , o některých podmínkách výkonu činnosti platební instituce, správce informací o platebním účtu, poskytovatele platebních služeb malého rozsahu, instituce elektronických peněz a vydavatele elektronických peněz malého rozsahu - Vláda ČR v současné době projednává návrh vyhlášky, který byl připraven v souvislosti s připravovanou novelou zákona o platebním styku a změnami příslušných evropských předpisů. Změny vyhlášky č. 1/2022 Sb. se týkají zejména některých licenčních podmínek v oblasti požadavků na řídicí a kontrolní systém platební instituce, správce informací o platebním účtu, instituce elektronických peněz, poskytovatele platebních služeb malého rozsahu a vydavatele elektronických peněz malého rozsahu. Tyto požadavky jsou nově stanoveny v nařízení DORA. V případě novely vyhlášky č. 7/2018 Sb. se vypouští úprava podrobností řízení rizik v oblasti informačních a komunikačních technologií, která je nově obsažena v kapitole II nařízení DORA.
- 06/08: FAÚ – Úprava osvědčených postupů EU pro účinné provádění omezujících opatření - FAÚ publikoval informaci o úpravě osvědčených postupů EU pro účinné provádění omezujících opatření v části B. Finanční omezující opatření, kapitola VIII. Vlastnictví a ovládání a vložení nové kapitoly IX. Jednání „jménem“. Úprava spočívá v:
- doplnění odůvodnění do kapitoly VIII.: Vlastnictví a kontrola (nový odstavec 62);
- stanovení vlastnictví jako držení 50 % nebo více vlastnického podílu v subjektu nebo vlastnictví většinového podílu;
- doplnění odstavce o souhrnném vlastnictví (v odstavci 63);
- přidání nového odstavce 67 s demonstrativním výčtem okolností svědčících o ovládání neoznačeného subjektu a
- doplnění nové kapitoly IX. popisující jednání „jménem nebo na příkaz“.
Aktuální verze osvědčených postupů je ke stažení zde.
Kapitálové trhy
- 03/08: Vláda České republiky – Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 256/2004 Sb. , o podnikání na kapitálovém trhu - Vláda ČR nyní projednává návrh zákona, kterým se mění zákon č. 256/2004 Sb. , o podnikání na kapitálovém trhu, který transponuje směrnici (EU) 2024/790, kterou se mění směrnice 2014/65/EU o trzích finančních nástrojů (MiFID II), a to v rámci unijní iniciativy Unie kapitálových trhů zaměřené na posílení investic na kapitálových trzích. Mezi hlavní změny patří snížení povinnosti zveřejňovat nevyužité informace před obchodováním s dluhopisy a deriváty a zvýšení transparentnosti u akcií díky konsolidaci údajů o obchodování. Návrh obsahuje také technické úpravy, jako je odstranění ustanovení o synchronizaci obchodních hodin a platbách za směrování příkazů, které jsou nyní upraveny nařízením. Zužuje také definici systematických internalizátorů tak, aby zahrnovala pouze akciové nástroje, a osvobozuje obchodníky s cennými papíry od povinnosti zveřejňovat předobchodní údaje pro dluhopisy a deriváty. Kromě toho návrh řeší problémy, které odhalila energetická krize v roce 2022 na trzích s komoditními deriváty, a to rozšířením informačních povinností a zavedením opatření k pozastavení obchodování během výrazných cenových pohybů. Rovněž uděluje České národní bance jako orgánu dohledu pravomoc pozastavit obchodování, pokud organizátor trhu v mimořádných situacích nekoná.
Investiční společnosti a investiční fondy
- 13/08: Vláda České republiky – Návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 267/2020 Sb., o oznamování údajů obhospodařovatelem a administrátorem investičního fondu a zahraničního investičního fondu České národní bance - Vláda projednává v připomínkovém řízení návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 267/2020 Sb., o oznamování údajů obhospodařovatelem a administrátorem investičního fondu a zahraničního investičního fondu České národní bance, která zohledňuje požadavky na oznamování pro nelicencované správce majetku podle § 15 novely zákona č. 240/2013 Sb. , o investičních společnostech a investičních fondech, provedené zákonem č. 163/2024 Sb. Návrh vyhlášky obsahuje následující změny:
- zavedení národního výkazu pro správce aktiv, konkrétně potvrzení auditora o počtu investorů;
- sladění výkladu požadavku ESMA na předkládání údajů z hlediska povolení správce k překročení platného limitu a skutečného stavu překročení limitu.
AML
- 29/08: Vláda České republiky – Návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 67/2018 Sb., o některých požadavcích na systém vnitřních zásad, postupů a kontrolních opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu - Vláda ČR projednává návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 67/2018 Sb., o některých požadavcích na systém vnitřních zásad, postupů a kontrolních opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, neboť tato novela navazuje na širší návrh zákona vypracovaný Ministerstvem financí, kterým se mění český AML zákon. Je v souladu s navrhovanými změnami v AML zákoně a reaguje na přijetí nařízení EU 2024/1620, kterým se zřizuje nový orgán EU pro boj proti praní peněz a financování terorismu.
Mgr. Ondřej Havlíček, LL.M.
JUDr. Kristýna Tupá, Ph.D., LL.M.
Mgr. Martin Svoboda
Schönherr Rechtsanwälte GmbH, organizační složka
Jindřišská 937/16
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
e-mail: office.czechrepublic@schoenherr.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz