Novinky z české a evropské regulace finančních institucí za měsíc září 2023
Jako každý měsíc Vám přinášíme nejnovější zprávy z české a evropské regulace finančních institucí, nyní za září 2023. Novinky jako vždy rozdělujeme podle příslušných regulovaných sektorů.
ESG
- 18/09: LMA (TNFD) - Doporučení k otázkám souvisejícím s udržitelným financováním – Pracovní skupina pro zveřejňování finančních informací souvisejících s dopady na přírodu (TNFD) zveřejnila svá závěrečná doporučení, jejichž cílem je podpořit a usnadnit vykazování rizik a příležitostí souvisejících s dopadem do sféry životního prostředí. Cílem této iniciativy je také zvýšit povědomí a ohleduplnost podniků a finančních institucí, pokud jde o jejich dopad na životní prostředí, rizika související s životním prostředím a vzájemnou provázanost mezi životním prostředím a klimatem. Skládá se ze 14 klíčových zveřejňovaných informací uspořádaných do čtyř základních pilířů: správa a řízení, strategie, řízení rizik a dopadů a metriky a cíle. Zahrnují 11 doporučených zveřejňovaných informací a zavádějí tři další oblasti, na které se zaměřují:
- Zapojení: Zahrnuje politiky v oblasti lidských práv a činnosti spojené s místními komunitami a dalšími zúčastněnými stranami.
- Umístění: Jedná se o zveřejnění umístění aktiv a/nebo činností, které se nacházejí buď ve významných lokalitách, nebo v citlivých lokalitách, jako jsou oblasti s vysokou integritou ekosystému nebo oblasti, kde dochází k rychlému poklesu integrity ekosystému.
- Zveřejnění hodnotového řetězce: Toto se týká metodiky identifikace, hodnocení a stanovení priorit závislostí, dopadů, rizik a příležitostí souvisejících s přírodou v celém hodnotovém řetězci.
K doporučením byly připojeny další pokyny pro identifikaci a posuzování otázek souvisejících s životním prostředím: přístup LEAP a konkrétní pokyny pro finanční instituce.
TNFD podporuje dobrovolné přijetí těchto doporučení, přičemž první z přijímajících budou oceněni v lednu na Světovém ekonomickém fóru. Tato iniciativa podporuje transparentnost a informovanost o finančních otázkách souvisejících s životním prostředím.
- 14/09: LMA - Komise EU zahájila konzultace o SFDR - LMA zveřejnila informaci, že Komise zahájila cílené a veřejné konzultace o nařízení o zveřejňování informací o udržitelném financování (Sustainable Finance Disclosure Regulation - SFDR) a že jejím cílem je zvýšit transparentnost finančního trhu a stanovit, jakým způsobem musí finanční zprostředkovatelé, jako jsou správci aktiv, sdělovat investorům informace týkající se udržitelnosti. Cílená konzultace je určena subjektům a zúčastněným stranám, které se dobře orientují v rámci EU pro udržitelné finance, včetně účastníků finančního trhu, investorů, nevládních organizací, veřejných orgánů, vnitrostátních regulačních orgánů a těch, na které se vztahují ustanovení SFDR. Na druhé straně je veřejná konzultace určena subjektům s obecnějšími znalostmi SFDR, jako jsou zájmové skupiny, členská sdružení a zastupitelské orgány.
- 14/09: LMA (IOSCO) - Konzultační dokument o navrhovaných osvědčených postupech pro úvěry s pákovým efektem (LLs) a zajištěných úvěrových závazcích (CLOs). - Mezinárodní organizace komisí pro cenné papíry (IOSCO) vydala konzultační dokument, v němž jsou popsány navrhované osvědčené postupy pro úvěry s pákovým efektem (LLs) a pro zajištěné úvěrové závazky (CLOs), a současně vydala zprávu o nových rizicích v soukromém financování. Konzultační dokument se týká:
- přehledu vývoje trhů LLs a CLOs od globální finanční krize;
- potenciální dopad zranitelnosti trhu na cíle IOSCO;
- 12 navrhovaných osvědčených postupů, rozdělených do témat, jako je vznik, transparentnost, sladění zájmů, řešení různých zájmů účastníků a průběžné zveřejňování.
Zpráva IOSCO o nových rizicích v oblasti soukromého financování navíc zdůrazňuje nepřehlednost soukromých finančních trhů. To představuje pro regulační orgány a účastníky trhu výzvu při posuzování rozsahu základního rizika. IOSCO vyjadřuje obavy, že soukromý finanční sektor může čelit testům, které odhalí skrytá rizika, jako je například nadměrná finanční páka podniků.
Regulace napříč odvětvími
- 18/09: ESAs - Společná zpráva o rizicích a zranitelnosti finančního systému EU - ESAs zveřejnily společnou zprávu o rizicích a zranitelnosti finančního systému EU, v níž upozorňují vnitrostátní orgány dohledu na rizika pro finanční stabilitu vyplývající ze zvýšené nejistoty a vyzývají všechny účastníky finančního trhu k ostražitosti. Zvýšení úrokových sazeb vyvolalo různorodé dopady na finanční sektor a vedlo ke zvýšení čistých úrokových výnosů bank, snížení ziskovosti pojišťoven a rizikům likvidity v sektoru správy aktiv. Evropské orgány dohledu doporučují příslušným vnitrostátním orgánům, finančním institucím a účastníkům trhu přijetí následujících opatření:
- pečlivě sledovat širší dopady výrazného zvýšení základních úrokových sazeb a náhlého růstu rizikových prémií a zahrnout tyto faktory do svých strategií řízení rizik;
- být připraven na případné zhoršení kvality aktiv ve finančním sektoru a pečlivě sledovat kvalitu aktiv a zajistit odpovídající tvorbu rezerv na krytí úvěrových ztrát;
- být ostražitý vůči dopadu inflačního rizika. Inflace může ovlivnit finanční instituce tím, že ovlivňuje kvalitu aktiv, jejich ocenění a zvyšuje výdaje; sledovat je třeba také rostoucí náklady na financování v důsledku vyšších úrokových sazeb a další faktory související s inflací;
- upřednostnit účinné řízení rizik a opatření pro správu a řízení, zejména pokud jde o riziko likvidity a úrokové riziko. Nedávné problémy v USA a Švýcarsku zdůrazňují význam odolnosti vůči výrazným změnám úrokových sazeb.
Kapitálové trhy
- 06/08: ESMA - Aktualizace příručky pro podávání zpráv v jednotném evropském elektronickém formátu (ESEF) - ESMA zveřejnila každoroční aktualizaci své příručky pro podávání zpráv v jednotném evropském elektronickém formátu (ESEF), která obsahuje několik technických vylepšení, jako např.:
- vysvětlení formátů obrázků vložených do dokumentu xHTML;
- aktualizace odkazů v registru datových typů;
- jasnější návod, jak by se specifikace výpočtu 1.1 měly používat v kontextu ESEF;
- opravy dříve zjištěných chyb.
ESMA rovněž poskytla další vysvětlení ohledně dobrovolného používání prvků z aktualizace taxonomie IFRS 2023 pomocí mechanismu rozšíření. Toto rozhodnutí přichází poté, co byla změna regulačního technického standard (RTS) ESEF odložena na rok 2024, aby bylo možné formálně začlenit aktualizaci taxonomie IFRS 2023. Poskytuje také další pokyny ohledně očekávání orgánu ESMA ohledně implementace požadavků na blokové značky a očekávané úrovně čitelnosti informací získaných z blokové značky.
Banky
- 11/09: EBA - Revidovaný seznam validačních pravidel ITS - EBA vydala revidovaný seznam validačních pravidel v rámci svých prováděcích technických norem (ITS) pro vykazování v oblasti dohledu, který konkrétně identifikuje pravidla, která byla deaktivována z důvodu nepřesností nebo problémů souvisejících s informačními technologiemi. EBA upozorňuje příslušné vnitrostátní orgány v celé Evropské unii, že údaje předložené v souladu s těmito ITS by neměly být podrobeny formálnímu ověření podle souboru pravidel, která byla deaktivována.
Pojišťovny
- 20/09: EIOPA - Průzkum o přístupu malých a středních podniků ke kybernetickému pojištění - EIOPA zahájila průzkum zaměřený na malé a střední podniky (SMEs) s cílem zjistit jejich přístup ke kybernetickému pojištění. Cílem průzkumu je získat hlubší porozumění problémům, kterým malé a střední podniky čelí při ochraně proti kybernetickým rizikům, a posoudit úroveň jejich dostupnosti kybernetického pojištění, které má zásadní význam pro zmírnění rizik spojených s digitalizací, neboť pomáhá absorbovat otřesy a zvládat nejistoty spojené s výkyvy příjmů. Tím, že pojištění nabízí ochranu, může zvýšit odolnost malých a středních podniků a přispět k jejich finanční stabilitě. Průzkum bude rovněž shromažďovat informace o velikosti a typu zúčastněných podniků, jejich povědomí o kybernetických rizicích ve vztahu k jejich činnosti a o přístupu k produktům kybernetického pojištění, jejich cenové dostupnosti a srozumitelnosti. Průzkum navíc poskytne informace o zkušenostech a vnímání malých a středních podniků v souvislosti s kybernetickým pojištěním, včetně toho, zda uvažovaly o zřízení takového pojištění, o faktorech ovlivňujících jejich rozhodnutí a o případných překážkách, které jim brání v přístupu ke kybernetickému pojištění.
Česká republika
AML
- 04/09: FAÚ - Stanovisko k zařazení členských států EU na seznamy FATF - Finanční analytický úřad zveřejnil obecné výkladové stanovisko k problematice zařazení členských států EU na FATF seznamy. Stanovisko se zaměřuje na definici vysoce rizikové třetí země a jurisdikce, které jsou za ni považované a aplikaci AML opatření ze strany povinných osob.
Polsko
- 29/09: PFSA - Prohlášení o správném používání řešení pro navázání obchodních vztahů bez fyzické přítomnosti zákazníka, které vyplývají z polského AML zákona - Polský orgán finančního dohledu (PFSA) zveřejnil prohlášení (které aplikuje pokyny EBA ze dne 22. listopadu 2022) týkající se mimo jiné navazování obchodních vztahů s novými zákazníky bez jejich fyzické přítomnosti a zavádění zásad, systémů vnitřní kontroly a vnitřního dohledu, které by měly dohlížené subjekty zavést při uplatňování opatření finančního zabezpečení na dálku vůči zákazníkům.
- 27/09: PFSA - Novela nařízení o požadavcích, na ochranu peněžních hodnot uchovávaných a přepravovaných podniky a jinými organizačními složkami odložena na rok 2024 - PFSA zveřejnil informaci, že nařízení ministra vnitra a správy ze dne 15. září 2021, kterým se mění nařízení o požadavcích na ochranu peněžních hodnot uchovávaných a přepravovaných podniky a jinými organizačními složkami, bude závazné od 1. ledna 2024. Podle něj musí být nejméně 40 % bankomatů vybaveno inteligentním systémem neutralizace bankovek (IBNS). Podle systému IBNS dojde při jakémkoli neoprávněném pokusu o vyjmutí nebo otevření kazety bankomatu k automatickému a nevratnému poškození bankovek, které budou trvale označeny barvou. Zároveň je zajištěna možnost následné identifikace takových bankovek. Systém IBNS je navržen tak, aby zvýšil bezpečnost bankomatů, zabránil krádežím peněz a účinně odradil potenciální zloděje od útoku na bankomaty.
Mgr. Ondřej Havlíček, LL.M.
JUDr. Kristýna Tupá, Ph.D., LL.M.
Mgr. Martin Svoboda
Schönherr Rechtsanwälte GmbH, organizační složka
Jindřišská 937/16
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
Fax: +420 225 996 555
e-mail: office.czechrepublic@schoenherr.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz