Novinky z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc březen 2023
Přinášíme Vám poslední aktuality z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za březen 2023. Aktuality jako obvykle dělíme vždy podle příslušných regulovaných sektorů.
ESG / LMA udržitelné financování
Evropská bankovní federace (EBF) zveřejnila návrhy přechodného financování na úrovni Evropské unie.
EBF uvedla, že přechodové plány mohou pomoci podpořit vývoj nových finančních produktů a mohou podpořit financování společností poskytovaného za účelem zlepšení environmentálního profilu jejich činnosti.
EBF navrhuje, aby Evropská komise zvážila následující:
- na úrovni činností definovat, které způsoby přechodu by měly být ve vztahu ke každé z nich použity, případně s ohledem na národní specifika daných činností a
- na úrovni subjektů definovat standardizaci plánů přechodu společností (podle struktury navržené Evropskou poradní skupinou pro finanční výkaznictví).
Regulace s působností napříč sektory
- 04/03: Vláda – Zákon o trhu s nevýkonnými úvěry – Vláda projednává návrh nového zákona, který slouží jako transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2167 ze dne 24. listopadu 2021 o správcích úvěru a obchodnících s úvěry, a který obsahuje veřejnoprávní regulaci správy nevýkonných úvěrů a stanovuje podmínky pro tuto správu, včetně definice tzv. správce nevýkonného úvěru a obchodníka s úvěry. Navrhovaný zákon především stanovuje podmínky pro subjekty spravující nevýkonný úvěr a obchodující na finančním trhu s bankovními úvěry. Dochází tedy k regulaci oblasti, která byla doposud regulována pouze obecnou živnostenskou úpravou, přičemž by měla být zajištěna vyšší ochrana dlužníka, neboť některé činnosti budou moci nově vykonávat pouze ty subjekty, nad kterými je vykonáván dohled.
Kapitálový trh
- 28/03: ESMA – Finální zpráva o přezkumu implementačních technických standardů (ITS) ke spolupráci v oblasti dohledu podle MiFID II – ESMA vypracovala finální zprávu o přezkumu ITS ke spolupráci v oblasti dohledu podle MiFID II, která obsahuje, mimo jiné, analýzu příslušného návrhu ITS, v rámci které se ESMA věnuje především problematice naléhavých a nenaléhavých žádostí o informace, spolupráci apod. Závěrečná zpráva rovněž obsahuje úplné znění pozměněného návrhu ITS.
- 27/03: ESMA – Finální zpráva týkající se pokynů ohledně požadavků na řízení produktů podle směrnice MiFID II – ESMA vypracovala finální zprávu k pokynům ohledně požadavků na řízení produktů podle směrnice MiFID II, navazující na konzultační dokument (CP), který byl zveřejněn dne 08/07/2022. ESMA v rámci zprávy shrnuje odpovědi na předmětné dotazy a vysvětluje, jak byly odpovědi zohledněny společně se stanoviskem The Securities and Markets Stakeholder Group (SMSG).
- 22/03: Parlament – Novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu – Dne 22. března 2023 byl poslancům rozeslán návrh novely zákona o podnikání na kapitálovém trhu, kterým se implementuje evropské nařízení o pilotním režimu pro tržní infrastruktury založené na technologii distribuovaného registru (DLT) a sdělení Evropské komise č. 2021/C 423/12 - Oznámení o úpravě částek stanovených ve směrnici Evropského parlamentu a Rady 2009/138/ES o přístupu k pojišťovací a zajišťovací činnosti a jejím výkonu (Solventnost II) podle inflace. V zákoně o podnikání na kapitálovém trhu se mění definice investičního nástroje a zavádí možnost ČNB upravit opatřením obecné povahy prahy pro fungování tržní infrastruktury v pilotním režimu při využití DLT.
- 10/03: ESMA – Aktualizace seznamů Q&As – ESMA aktualizovala následující seznamy Q&As:
- Q&A k aplikaci směrnice AIFMD – aktualizace se týká zejména výkladu pojmu „podstatná přímá nebo nepřímá účast" v čl. 3 odst. 2 směrnice AIFMD, sekce (xvi), otázka č. 1;
- Q&A k nařízení o skupinovém financování – byla přidána otázka týkající se výkladu pojmu „podnikatelská činnost nebo činnosti“ podle čl. 2 odst. 1 bodu I příslušného nařízení, sekce General provisions, otázka 3.1;
- Q&A k aplikaci nařízení EuVECA a EuSEF – aktualizace se zabývá tím, zda fondy EuVeCA / EuSEF mohou investovat do jiných fondů, které nejsou registrované jako EuVECA / EuSEF, ale splňují podmínky pro takovou registraci, a jaké podmínky je v tomto případě nutno splnit;
- Q&A k implementaci nařízení č. 2022/858 o pilotním režimu pro tržní infrastruktury založené na DLT – byla přidána nová sekce (vii) věnující se finančním nástrojům DLT.
- Q&A k vykazování dat podle nařízení SFTR – byla přidána nová otázka č. 15 ohledně vykazování týkající se jurisdikce emitenta.
- Q&A k implementaci nařízení EMIR – kromě aktualizace vybraných otázek byla přidána otázka nová týkající se zahrnutí derivátů v rámci zprávy TSR (Trade State Report);
- Q&A k transparentnosti podle MiFID II a MiFIR – v sekci (iv) byla přidána nový otázka č. 25 týkající se místa vypořádání související se smlouvami na elektřinu a plyn;
- Q&A k nařízení MiFIR – byly aktualizovány otázky v sekcích i) LEI emitenta a ii) vykazování o transakcích;
- Q&A k nařízení BMR – byly přidány nové otázky v oblastech i) posouzení souladu se zásadami IOSCO, ii) zákonný zástupce podle čl. 32 odst. 3 BMR, a iii) přechodná ustanovení vztahující se na referenční hodnoty třetích zemí.
Investiční společnosti a investiční fondy
- 07/03: EP/Rada EU – Nařízení EP/Rady, kterým se mění nařízení (EU) 2015/760, pokud jde o požadavky týkající se investičních politik a podmínek provozování činnosti evropských fondů dlouhodobých investic a rozsah způsobilých investičních aktiv, požadavky na složení portfolia a rozložení rizika, peněžité zápůjčky a další pravidla pro fondy – Rada EU přijala přepracovaný regulační rámec pro evropské fondy dlouhodobých investic ELTIF, který je součástí přípravy unie kapitálových trhů coby plánu na vytvoření jednotného kapitálového trhu.
Banky
- 09/03: Vláda – Novela vyhlášky o formě, struktuře a způsobu vedení a poskytování údajů, které je banka a pobočka banky z jiného než členského státu povinna vést a které je povinna poskytnout Garančnímu systému finančního trhu – V připomínkovém řízení je nyní novela výše zmíněné vyhlášky, která nově zavádí možnost předávat kontaktní údaje klientů úvěrových institucí na dobrovolné bázi, a dále přináší několik dalších změn reflektujících poznatky z fungování, testování a průběhu výplat Garančního systému finančního trhu.
- 16/03: EBA – Příručka dohledového benchmarkingu interních modelů – EBA zveřejnila online příručku, která poskytuje pokyny a odkazy na příslušné dokumenty a informace pro dohledový benchmarking s cílem usnadnit jejich dostupnost. Příručka obsahuje zejména přehledy všech platných Q&As týkajících se úvěrového rizika, tržního rizika a benchmarkingu podle IFRS9. Podrobnější informace jsou uvedeny také ke klíčovým prvkům úvěrového rizika při předkládání údajů. Příručka bude pravidelně aktualizována.
Pojišťovny
- 16/03: EIOPA – Dohledové prohlášení o rozdílných cenách v oblasti neživotního pojištění – EIOPA vydala dohledové prohlášení o rozdílných cenách v oblasti neživotního pojištění, v rámci kterého se věnuje především dopadu rozdílných cenových praktik na zákazníky. Rozdílnými cenovými praktikami se pak rozumí ty praktiky, kdy je zákazníkům s podobným pojistným rizikem a náklady na službu účtováno za stejný pojistný produkt se stejnými podmínkami rozdílné pojistné. Zejména se prohlášení zaměřuje na praktiky tzv. „price walking“, které často vedou k nespravedlivému zacházení se zákazníky a upřesňuje, jakým oblastem se mají dohledové orgány zejména věnovat.
AML
- 31/03: EBA – Pokyny pro boj proti neodůvodněnému snižování rizika a zajištění přístupu k finančním službám pro zranitelné zákazníky – EBA vydala pokyny k zajištění přístupu klientů k finančním službám, které potřebují k plnému zapojení do společnosti, a aby jim tento přístup nebyl odepřen z nepodložených důvodů spojených s AML/CFT nebo bez (jiného) opodstatněného důvodu. První soubor příslušných pokynů je přílohou pokynů EBA k rizikovým faktorům v oblasti AML/CFT, které stanoví, co by měly finanční instituce udělat pro identifikaci a posouzení rizika praní peněz a financování terorismu spojeného se zákazníky, kteří jsou neziskovými organizacemi (NPO), přičemž pokyny mají pomoci finančním institucím lépe pochopit, jak jsou neziskové organizace organizovány, jak fungují v praxi a jaké faktory rizika praní peněz a financování terorismu jsou při jednání s těmito zákazníky důležité. Druhý soubor pokynů se zabývá otázkou účinného řízení rizik v oblasti AML/CFT ze strany finančních institucí při poskytování přístupu k finančním službám. Tyto pokyny objasňují vzájemný vztah mezi přístupem k finančním službám a povinnostmi institucí v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu, a to i v situacích, kdy zákazníci mají oprávněné důvody k tomu, aby nemohli splnit příslušné požadavky v rámci hloubkové kontroly klienta (Customer Due Diligence). Pokyny dále představují kroky, které by měly instituce podniknout v situacích, kdy se zvažuje odmítnutí nebo ukončení obchodního vztahu se zákazníkem na základě rizika praní peněz a financování terorismu, nebo z důvodů týkajících se dodržování pravidel v oblasti AML/CFT.
- 16/03: FAÚ – Stanovisko k Rusku jako vysoce rizikové třetí zemi – FAÚ vydal výkladové stanovisko k problematice Ruska jako vysoce rizikové třetí země, které se zaměřuje na hodnocení rizik povinné osoby, zesílenou kontrolu klienta a detekci a oznamování podezřelých obchodů.
Mgr. Ondřej Havlíček, LL.M.
JUDr. Kristýna Tupá, Ph.D., LL.M.
Mgr. Martin Svoboda
Schönherr Rechtsanwälte GmbH, organizační složka
Jindřišská 937/16
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
Fax: +420 225 996 555
e-mail: office.czechrepublic@schoenherr.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz