Novinky z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc červen 2021
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelné aktuality z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc červen 2021. Za červen bychom čtenáře rádi upozornili především na vyjádření vydané evropskými orgány dohledu o končící sazbě LIBOR, zprávě EBY pro úvěrové instituce a investiční podniky o správě a dohledu v oblasti rizik spojených s nyní velmi diskutovaným ESG, nových pokynech k oznamování závažných incidentů podle směrnice o platebních službách či o předběžné dohodě v rámci Rady EU ohledně nové směrnice týkající se nesplácených úvěrů, o které bude v blízké budoucnosti ještě hodně slyšet, a to nejen v souvislosti s hrozícím nárůstem počtu nesplácených úvěrů v důsledku pandemie COVID19.
Jako obvykle aktuality dělíme podle příslušných regulovaných sektorů.
Regulace s působností napříč sektory
- 24/06: ESAS – Společné vyjádření o omezení expozic vůči sazbám LIBOR – Evropské orgány dohledu vydaly společné prohlášení, ve kterém vyzývají účastníky trhu, aby výrazně snížily svou expozici vůči úrokovým sazbám USD LIBOR, GBP LIBOR, JPY LIBOR, CHF LIBOR a EUR LIBOR z důvodu jejich blížícího se konce. ESAS dále vyzývají k ukončení užívání LIBOR 35, včetně USD LIBOR, v nově uzavíraných smlouvách, a to co nejdříve to bude možné, nejpozději však k 31/12/2021.
- 23/06: EBA – Zpráva pro úvěrové instituce a investiční podniky o správě a dohledu v oblasti rizik spojených s ESG – EBA zveřejnila zprávu týkající se správy a dohledu nad riziky souvisejícími s ESG. Zpráva obsahuje postupy, jakým způsobem mají být faktory a rizika související s ESG zakomponovány do regulatorního a dohledového rámce úvěrových institucí a investičních podniků, zejména jejich případné zasazení do II. pilíře. Pozornost je taktéž věnována odolnosti institucí vůči potenciálnímu finančnímu dopadu rizik souvisejících s ESG.
- 21/06: ESMA – Finální zpráva ohledně poplatků účtovaných ratingovým agenturám – ESMA zveřejnila finální zprávu ohledně správních poplatků, které mají být účtovány ratingovým agenturám. Zpráva vychází z veřejné konzultace a ESMA v ní navrhuje změnu výpočtů a nastavení rámce správních poplatků podle nařízení EU 272/2012. ESMA navrhuje:
- fixní registrační poplatek ve výši EUR 40.000; a
- každoroční dohledový poplatek ve výši 0,5 % ročního obratu pro ratingové agentury s ročními příjmy mezi 4.000.000 a 15.000.000 EUR.
- 15/06: ESMA – Výroční zpráva za rok 2020 – ESMA vydala výroční zprávu, ve které hodnotí výsledky svého fungování za rok 2020 a porovnává je se svými prioritami a cíli.
- 07/06: EBA – Aktualizace prováděcích technických standardů (ITS) v souvislosti s benchmarkingem vnitřních procesů – EBA zveřejnila aktualizaci ITS pro benchmarking vnitřních procesů obsahující všechna benchmarkingová portfolia a metriky, které mají být použity při cvičení v roce 2022. Benchmarkingové cvičení je významným dohledovým nástrojem, který má za cíl zlepšit kvalitu vnitřních modelů, což je důležité především ve stresových ekonomických situacích.
Platební služby
- 11/06: EBA – Zpráva o údajích předkládaných poskytovateli platebních služeb (PSP) ohledně jejich připravenosti aplikovat silné ověření klienta při platebních karetních transakcích v rámci e-commerce – EBA uveřejnila zprávu týkající se údajů předkládaných PSP týkajících se jejich připravenosti aplikovat silné ověření zákazníka (strong customer authentification - SCA) v souvislosti s platebními karetními transakcemi v rámci e-commerce. Zpráva se zaměřuje na připravenost vydávajících a přijímajících PSP při registraci online obchodníků, platebních karet a uživatelů platebních služeb na přechod na řešení kompatibilní s SCA a při aplikaci SCA v rámci online platebních transakcí po 31/12/2020.
- 10/06: EBA – Pokyny k oznamování závažných incidentů podle směrnice o platebních službách (PSD2) – EBA zveřejnila revidované pokyny k oznamování závažných incidentů podle směrnice PSD2. Pokyny se zaměřují na incidenty se značným dopadem na poskytovatele platebních služeb (PSP), optimalizují a zjednodušují proces oznamování a příslušné šablony a adresují smysluplnost informací, které mají být hlášeny. Očekává se, že revize bude mít také za následek snížení oznamovacího břemene pro PSP.
Kapitálový trh
- 28/06: ECB – Změny v požadavcích na data o úvěrech v rámci Eurosystému – Požadavky na reportování dat týkajících se úvěrů systému zajištění v rámci Eurosystému se budou nově řídit ustanoveními sekuritizačního nařízení (2017/2402). Kryté cenné papíry (asset-backet securities) spadající pod sekuritizační nařízení budou posuzovány z hlediska splnění kritérií způsobilosti kolaterálu dle Eurosystému pouze tehdy, pokud budou data o úvěrech uložena do registru sekuritizací vedeného u ESMA a podle jí vypracovaných šablon. ECB současně vytvořila specifickou šablonu SME DECC k tomu, aby neobchodovatelné dluhové nástroje kryté způsobilými pohledávkami z úvěrů splňovaly příslušné požadavky na data o úvěrech.
- 25/06: EBA – Finální návrh prováděcích technických standardů (ITS) týkajících se zveřejňování informací v oblasti dohledu podle směrnice o investičních podnicích (IFD) – EBA zveřejnila finální návrh ITS o informacích o přístupech dohledových orgánů a o souhrnných statistických údajích týkajících se nových obezřetnostních požadavků, které budou muset příslušné místní orgány dohledu zveřejňovat pro všechny typy investičních podniků s MiFID licencí.
Zveřejňované informace zahrnují:
- texty zákonů, podzákonných právních předpisů a obecné pokyny, stanoviska apod. přijaté v každém členském státu;
- možnosti správního uvážení při uplatňování obezřetnostních požadavků;
- kritéria a metodologie pro výkon dohledu a vyhodnocovací procesy (SREP); a
- souhrnné statistické údaje týkající se obezřetnostních požadavků.
Cílem těchto ITS je především zajistit uniformitu a srozumitelnost zveřejňovaných informací a jejich dostupnost napříč všemi členskými státy EU.
- 07/06: ESMA – Stanovisko k opatřením ve vztahu k zásahům u pákových certifikátů (tzv. turba či turbo certifikáty) – ESMA zveřejnila stanovisko k opatřením ohledně turbo produktů v návaznosti na opatření navrhovaná nizozemským orgánem dohledu AFM (úřad pro finanční trhy). Tato opatření se týkají turbo certifikátů, tedy vysoce rizikových pákových produktů, u nichž investoři spekulují, jestli ceny podkladového aktiva, jako jsou akcie, index nebo měna, klesnou nebo stoupnou. S ohledem na skutečnost, že ESMA považuje navrhovaná opatření za zcela oprávněná a adekvátní, doporučuje ESMA, aby i orgány ostatních členských států monitorovaly turbo certifikáty na lokálních trzích a posoudily, zda mohou vyvstat stejná rizika pro retail jako v případě nizozemského trhu.
- 01/06: ESMA – Finální zpráva o pokynech ohledně povinností souvisejících s tržními daty podle MiFID II/MiFIR – ESMA zveřejnila finální zprávu o pokynech týkajících se požadavků na zveřejňování tržních dat za přiměřených obchodních podmínek a na bezplatné zpřístupnění tržních dat do 15 minut po zveřejnění.
Banky
- 28/06: Rada EU – Předběžná dohoda ohledně nové směrnice týkající se nesplácených úvěrů –Rada EU a Evropský parlament se dohodly na předběžné podobě nové směrnice harmonizující pravidla pro správce a kupce nesplácených úvěrů (non-performing loans) poskytnutých úvěrovými institucemi. Cílem nových pravidel je podpořit rozvoj sekundárního trhu s nesplácenými úvěry v rámci EU tak, aby mohly banky očistit své rozvahy od problematických úvěrů, a současně aby jejich prodej neovlivnil práva dlužníků. Předběžná dohoda se týká hlavně:
- povolování činností souvisejících se správou úvěrů s cílem zajistit, aby se s dlužníky zacházelo spravedlivě a s náležitou péčí; a
- promíjení dluhů a práva a zájmy spotřebitelů před zahájením formálního vymáhání.
- 09/06: PSP – Novela zákona o ČNB – Ve sbírce zákonů vyšla novela zákona o ČNB č. 219/2021 Sb. s účinností od 01/08/2021. Novela především rozšiřuje okruh nástrojů měnové politiky a subjektů, se kterými může ČNB uzavírat obchody na volném trhu. Novela dále umožní ČNB stanovit horní hranici u jednoho až tří úvěrových ukazatelů. V případě využití této pravomoci bude moci ČNB efektivně vymáhat jejich dodržování. Nově jsou též stanoveny mírnější podmínky pro žadatele o hypotéku do věku 36 let.
- 07/06: EBA – Aktualizace seznamu rizikových indikátorů a analytických nástrojů – EBA zveřejnila aktualizovaný seznam indikátorů pro hodnocení rizik a nástrojů pro jejich analýzu spolu s doprovodnými metodickými pokyny. Tyto pokyny, které popisují způsob výpočtu ukazatelů rizik v publikacích orgánu EBA, umožňují příslušným orgánům a uživatelům dat orgánu EBA interpretovat klíčové bankovní údaje jednotným způsobem při provádění hodnocení rizik a jejich analýzy. Seznam indikátorů v excelové tabulce je ke stažení zde.
Pojišťovny
- 30/06: EIOPA – Přeshraniční spolupráce orgánů dohledu v oblasti pojišťovnictví– EIOPA doplnila své rozhodnutí o spolupráci orgánů dohledu členských států v oblasti pojišťovnictví v rámci EHP s cílem dále posílit a zlepšit spolupráci mezi příslušnými národními orgány prostřednictvím:
- zavedení nových oznamovacích povinností pro národní orgány: notifikační povinnost v případě záměru udělit povolení podniku, jehož činnost má přeshraniční dosah, pakliže podnik vykonávající přeshraniční činnost vykazuje zhoršující se finanční poměry nebo jiná rizika, která mohou mít přeshraniční účinky a v případě vážných a odůvodněných obav týkajících se ochrany spotřebitele;
- aktivnější úlohy orgánu EIOPA při výměně informací, která umožní identifikovat potenciální rizika v co nejranější fázi a podpoří proaktivní dohled a zavedení včasných opatření; a
- objasnění role příslušných národních orgánů a EIOPY pro proces zřizování a provozování platforem pro spolupráci.
- 04/06: EIOPA – Pokyny k reportingu u Celoevropského osobního důchodového produktu (PEPP) – EIOPA zveřejnila pokyny k reportingu souvisejícímu s PEPP s cílem zajistit společnou, jednotnou a konzistentní aplikaci požadavků na reporting dle nařízení o PEPP. Pokyny slouží jako doplnění nařízení EK 2021/896 a 2021/895.
- 01/06: EIOPA – Aktualizace technické dokumentace – EIOPA aktualizovala technickou dokumentaci týkající se bezrizikových sazeb souvisejících se zdroji dat sazeb korporátních dluhopisů DKK.
AML
- 28/06: FATF – Zpráva o praní špinavých peněz pocházejících ze zločinů souvisejících se životním prostředím – FATF zveřejnil zprávu ohledně praní špinavých peněz pocházejících ze zločinů souvisejících s životním prostředím. Kromě vysvětlení metod, které zločinci používají k praní špinavých peněz z takovýchto zločinů zpráva předkládá nástroje, které mohou jak vlády, tak soukromý sektor využít k odhalování a předcházení těmto nezákonným aktivitám.
- 15/06: FATF – Konsolidovaný přehled hodnocení jednotlivých jurisdikcí pod dohledem FATF – FATF zveřejnil aktualizovaný přehled hodnocení zemí spadajících pod kontrolu FATF buď přímo, nebo přes přidružená členská uskupení (FATF-Style Regional Body).
- 04/06: EK – Nařízení o kontrolách hotovosti – EK zveřejnila konsolidované znění nového nařízení EP a Rady EU 2018/1672 o kontrolách peněžní hotovosti vstupujících do EU nebo ji opouštějící, a to spolu s prováděcím nařízením EK 2021/776, kterým se zavádí šablony určitých formulářů a technická pravidla pro účinnou výměnu informací podle výše zmíněného nařízení. Na plnění povinnosti hlásit od limitu 10.000 EUR převoz peněžní hotovosti a stanovených platebních či investičních nástrojů se nyní použije toto nařízení. Oba předpisy jsou účinné od 03/06/2021.
Mgr. Ondřej Havlíček, LL.M.
Mgr. Matěj Šarapatka, LL.M.
Schönherr Rechtsanwälte GmbH, organizační složka
Jindřišská 937/16
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
Fax: +420 225 996 555
e-mail: office.czechrepublic@schoenherr.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz