Novinky z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc červenec 2022
Přinášíme Vám pravidelné aktuality z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc červenec 2022. V červencovém vydání newsletteru se krom novinek relevantních pro finanční sektor opět dočtete i o aktuálním vývoji sankcí uplatňovaných v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a dalším postupu ve věci pádu Sberbank CZ. Aktuality jako obvykle dělíme vždy podle příslušných regulovaných sektorů.
Novinky v souvislosti se sankcemi uvalenými vůči Rusku a Bělorusku v souvislosti s válkou na Ukrajině
S ohledem na trvající válečný konflikt na Ukrajině přijala EK společný návrh nového balíčku opatření k zachování a posílení účinnosti aplikovaných sankčních balíčků, připravený ve spolupráci s vysokým představitelem EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. Cílem balíčku je především vyjasnit řadu sankčních ustanovení a harmonizovat sankce EU se sankcemi jejích spojenců a partnerů. Balíček je doprovázen souborem souvisejících otázek a odpovědí vypracovaných EK.
V souvislosti s výše zmíněným přijala Rada EU soubor opatření ke zpřísnění a lepšímu uplatňování stávajících hospodářských sankcí vůči Rusku. Soubor opatření rozšiřuje rozsah zákazu přijímat vklady s tím, že nově bude zahrnovat vklady od právnických osob, subjektů nebo orgánů, které jsou usazeny ve třetích zemích a které jsou ve většinovém vlastnictví ruských státních příslušníků nebo fyzických osob s bydlištěm v Rusku, přičemž přijímání vkladů v případě nezakázaného přeshraničního obchodu bude podmíněno předchozím povolením vydaným příslušným vnitrostátním orgánem.
Dojde též ke zpřísnění sankcí vůči největší ruské bance Sberbank. Již v minulosti byla ruská Sberbank odstřihnuta od mezinárodního platebního systému SWIFT, přičemž nyní budou zmražena i její aktiva nacházející se v západních zemích. Sberbank zároveň nebude moci provádět transakce mimo Rusko s výjimkou těch, které se týkají potravin či hnojiv.
Rada EU rozhodla o prodloužení uplatňovaných sankcí, a to prozatím do 31/01/2023. Pokud bude ruská federace i nadále pokračovat v agresi proti Ukrajině, lze předpokládat i další prodloužení a zpřísnění stávajících sankcí.
Novinky v souvislosti se selháním banky Sberbank CZ
Oproti relativně poklidnému červnu došlo koncem července v situaci okolo Sberbank CZ k poměrně zásadnímu vývoji. Již dříve jsme Vás informovali o tom, že několik bank projevilo zájem o koupi celé Sberbank CZ nebo alespoň části jejích aktiv. V rámci probíhajících jednání o potenciální koupi však nakonec žádný ze zájemců nepodal závaznou nabídku a ti, kteří již dříve nabídku učinili, ji stáhli. Likvidátorka Sberbank CZ současně rozhodla, že nebude vyhlášeno nové kolo výběrového řízení pro podávání dalších nabídek, a tak dne 29/07/2022 podala Sberbank CZ návrh k Městskému soudu v Praze na zahájení insolvenčního řízení z důvodu, že se nachází v úpadku, a to v obou jeho formách, tedy jak platební neschopnosti, tak i předlužení. Městský soud v Praze vzápětí zveřejnil vyhlášku, v níž oznámil zahájení insolvenčního řízení, a vyzval věřitele Sberbank CZ, aby podali u tohoto soudu přihlášku svých pohledávek ve lhůtě do rozhodnutí soudu o úpadku.
Regulace s působností napříč sektory
- 12/07: EP – Ochrana spotřebitelů při žádání o úvěry online. Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů při EP vypracoval návrh pravidel, která by měla zajistit lepší ochranu spotřebitelů v případech, kdy žádají online o úvěr, který je v rozporu s jejich finanční situací. Cílem předloženého návrhu je především představit nové požadavky k posouzení úvěruschopnosti osob, které si berou úvěr, a to před jeho poskytnutím, včetně požadavku na informace o současných závazcích spotřebitele nebo jeho životních nákladech. Spotřebitelé by dále měli vždy předem získávat standardní informace ve srozumitelné podobě, aby mohli porovnat různé nabídky a pochopit právní a finanční důsledky půjček a úvěrových nákladů. V neposlední řadě by měla reklama na úvěry vždy obsahovat jasné a zřetelné upozornění, že půjčování peněz stojí peníze a neměla by podněcovat předlužené spotřebitele k dalšímu zadlužování.
Kapitálový trh
- 29/07: EBA – Finální pokyny ke kritériím pro udělení výjimky investičním podnikům z požadavků na likviditu podle nařízení o investičních podnicích (IFR) – EBA vydala finální zprávu k pokynům ohledně kritérií pro udělení výjimky malým a nepropojeným investičním podnikům ve smyslu článku 12 nařízení IFR z požadavků na likviditu, jež mají zajistit stejný harmonizovaný přístup příslušných orgánů při udělování této výjimky. Za tímto účelem pokyny blíže rozvádí:
- soubor investičních služeb a činností, které činí investiční podnik způsobilý pro udělení výjimky; a
- soubor kritérií a pokynů, které by měl příslušný vnitrostátní orgán posoudit před udělením a případně odnětím této výjimky.
- 21/07: ESMA/EBA – Pokyny ke společným postupům a metodikám k procesu dohledu a hodnocení podle směrnice IFD ESMA a EBA společně vypracovaly pokyny ke společným postupům a metodikám k procesu dohledu a hodnocení (SREP) investičních podniků podle směrnice IFD. Společný rámec pro SREP představený těmito pokyny spočívá v:
- analýze obchodního modelu;
- hodnocení vnitřního řízení a kontrolních opatření v rámci investičního podniku;
- hodnocení rizik pro kapitál a přiměřenost kapitálu ke krytí těchto rizik; a
- hodnocení rizik pro likviditu a financování a přiměřenost zdrojů likvidity ke krytí těchto rizik.
- 20/07: ESMA – Článek o indikátorech klíčových retailových rizik – ESMA publikovala článek, ve kterém se věnuje indikátorům klíčových retailových rizik (IKR) v rámci jednotného trhu EU. ESMA zde navrhuje koncepční rámec, který definuje klíčové pojmy, analyzuje, jak prakticky rizika měřit a identifikuje zdroje rizik pro spotřebitele. Tento článek představuje první výběr možných IKR na základě regulatorních dat, které upozorňují na rizika spojená s nezkušenými investory, používáním digitálních nástrojů ze strany mladších investorů a s nárůsty celkového obchodování v obdobích napětí na trhu.
- 19/07: ESMA – Aktualizace seznamů Q&As ESMA aktualizovala následující seznamy Q&As:
- hlášení údajů podle MiFIR – aktualizace otázek a odpovědí v sekci Podávání zpráv o emisních povolenkách (Reporting of Emission Allowances);
- problematika struktury trhu podle MiFIDII/MiFIR – aktualizace otázek v sekci Přímý elektronický přístup a algoritmické obchodování (Direct Electronic Access and algorithmic trading); a
- hlášení údajů podle SFTR – přidána otázka č. 13 (Construction of Trade State Report) a otázka č. 14 (Reporting of valuation and collateral on the last day of an SFT).
- 12/07: ESMA – Identifikace poskytovatelů služeb hlášení údajů (DRSP) podléhajících dohledu orgánu ESMA. V souvislosti s přijetím nařízení EK v přenesené pravomoci ohledně vymezení kritérií odchylky od zásady, že DRSP podléhají dohledu orgánu ESMA, identifikovala ESMA ty DRSP, kteří přímo podléhají jejímu dohledu a současně ty, kteří naopak zůstávají pod dohledem příslušných národních orgánů z důvodu jejich nízké relevance pro unijní trh. Na základě příslušného posouzení je ESMA orgánem dohledu nad DRSP, kteří představují téměř 99 % transakcí oznamovaných autorizovanými mechanismy pro oznamování (ARM) a více než 99 % transakcí zveřejňovaných autorizovanými mechanismy pro zveřejňování (APA). Úplný seznam příslušných entit je přístupný v registru orgánu ESMA.
- 12/07: ESMA – Stanovisko ke klasifikaci ústředních protistran (CCP) ze třetích zemí ESMA vypracovala stanovisko, ve kterém se zabývá, jakým způsobem mají být klasifikovány finanční subjekty ze třetích zemí v týdenních zprávách o pozicích v komoditních derivátech a derivátech emisních povolenek podle směrnice MiFID II. ESMA se domnívá, že finanční subjekty ze třetích zemí by měly být kategorizovány podle povahy své hlavní činnosti stejným způsobem, jakým by byly kategorizovány, kdyby byly usazeny v EU a podléhaly právu EU, tj. do kategorií (a), (b) nebo (c) podle čl. 58 odst. 4 směrnice MiFID II.
- 08/07: ESMA – Aktualizace ohledně žádostí o uznání ústředních protistran (CCP) ze třetích zemí – ESMA vydala prohlášení týkající se CCP ze třetích zemí, jejichž žádosti o uznání podle nařízení EMIR byly pozastaveny do 28/06/2022. V případě CCP ze třetích zemí, které jsou usazeny v jurisdikcích, pro něž EK nedávno přijala rozhodnutí o rovnocennosti (tedy Chile, Čína, Indonésie, Izrael a Malajsie), zahájila ESMA zpracování jejich žádostí o uznání podle čl. 25 nařízení EMIR s tím, že přijme rozhodnutí o uznání, jakmile budou splněny příslušné podmínky. Pokud jde o CCP usazené v jurisdikcích, pro které EK nepřijala rozhodnutí o rovnocennosti do 28/06/2022 (Argentina, Kolumbie, Rusko, Tchaj-wan, Thajsko a Turecko), zahájí ESMA proces odmítnutí uznání z důvodu chybějícího rozhodnutí o rovnocennosti. ESMA je však připravena žádosti znovu posoudit, pokud během období zpracovávání dojde k novému vývoji v příslušných rozhodnutích o rovnocennosti.
- 08/07: ESMA – Revize pokynů k požadavkům na řízení produktů podle směrnice MiFID II – ESMA publikovala konzultační dokument k revizi pokynů k požadavkům na řízení produktů podle směrnice MiFID II, v rámci které navrhuje změny v reakci na vývoj v oblasti regulatoriky a dohledu, včetně reakce na výsledky společné dohledové akce (common supervisory action) ohledně řízení produktů. Hlavní navrhované změny se týkají:
- specifikace cílů ve vztahu k udržitelnosti, se kterými je příslušný produkt slučitelný;
- postupu pro identifikaci cílového trhu na základě skupiny produktů, nikoliv individuálních produktů (clustering approach);
- určení slučitelné distribuční strategie, pokud se distributor domnívá, že složitější produkt může být distribuován v rámci prodeje bez poradenství; a
- pravidelné revize produktů, včetně aplikace principu proporcionality.
- 07/07: ESMA – Stanovisko k implementaci požadavků na kód LEI (Legal Entity Identifier) emitenty ze třetích zemích podle nařízení SFTR – ESMA vypracovala již třetí stanovisko týkající se implementace požadavků na kód LEI emitenty ze třetích zemí podle reportingu dle nařízení SFTR, v rámci kterého adresuje možný problém s reportingem v souvislosti s obchody spočívajícími ve financování cenných papírů (SFT), které investoři z EU uzavírají ve vztahu k cenným papírům emitentů ze třetích zemí. ESMA zachovává svůj postoj k podávání zpráv o kódu LEI emitentů ze třetích zemí, který byl obsažen již v předešlých stanoviscích orgánu ESMA, přičemž očekává, že registry obchodních údajů nebudou odmítat hlášení SFT o cenných papírech bez kódu LEI emitenta ze třetí země, které jsou půjčovány, vypůjčovány nebo poskytovány jako kolaterál v rámci SFT.
Platební služby
- 01/07: EBA – Rozhodnutí o reportingu údajů o podvodech v oblasti platebního styku – EBA přijala rozhodnutí k reportingu údajů o podvodech v oblasti platebního styku podle směrnice PSD2, na základě kterého by měly příslušné orgány vykazovat údaje o platebních podvodech podle směrnice PSD2 skrze EUCLID (European Centralised Infrastructure of Date) v souladu s DPM (Data Point Model) orgánu EBA. Rozhodnutí obsahuje, mimo jiné, informace o údajích, které mají být vykazovány, včetně jejich kvality a termínů pro jejich vykázání.
Pojišťovny
- 20/07: EIOPA – Pokyny k zohlednění preferencí zákazníka týkajících se udržitelnosti do posouzení vhodnosti – EIOPA publikovala pokyny k zohlednění preferencí zákazníků týkajících se udržitelnosti do posouzení vhodnosti podle směrnice IDD vypracované na základě nařízení EK v přenesené pravomoci č. 2021/1257, jejichž cílem je usnadnit provádění výše zmíněného nařízení příslušnými vnitrostátními orgány, pojišťovnami a pojišťovacími zprostředkovateli poskytujícími poradenství ve vztahu k investičním pojistným produktům (IBIP). EIOPA se v rámci pokynů zabývá následujícím:
- jaké informace by měly být zákazníkům poskytnuty s ohledem na posouzení vhodnosti v souvislosti s preferencemi týkajícími se udržitelnosti;
- jak tyto informace od zákazníků získávat;
- jak provádět pravidelné posouzení zákazníků;
- jak získávat informace ohledně IBIP, a co je třeba k zajištění jejich udržitelnosti;
- jak dodržet požadavky na uchovávání údajů v situacích, kdy zákazník změní své preference; a
- jaké kompetence jsou třeba k posouzení zákazníkových preferencí.
AML
- 20/07: FATF – Zpráva ohledně ochrany dat, technologií a sdílení informací v soukromém sektoru – FATF vypracoval zprávu o ochraně dat, technologií a sdílení informací v soukromém sektoru, jejímž cílem je pomoci jednotlivým jurisdikcím podpořit výměnu informací v rámci soukromého sektoru. Zpráva by měla státům pomoci s tím, mimo jiné, jak odpovědně posílit, navrhnout a realizovat iniciativy spolupráce v oblasti informací mezi subjekty soukromého sektoru v souladu s pravidly ochrany údajů a soukromí (DPP) tak, aby byla náležitě zohledněna rizika spojená se zvýšeným sdílením osobních údajů. Kromě analýzy požadavků, rizik a klíčových doporučení obsahuje zpráva také případové studie vycházející ze zkušeností různých jurisdikcí se sdílením informací v soukromém sektoru na základě požadavků kladených jejich právními řády.
Mgr. Ondřej Havlíček, LL.M.
Mgr. Matěj Šarapatka, LL.M.
Schönherr Rechtsanwälte GmbH, organizační složka
Jindřišská 937/16
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
Fax: +420 225 996 555
e-mail: office.czechrepublic@schoenherr.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz