Novinky z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc duben 04/2021
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelné aktuality z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc duben 2021. Duben přinesl, mimo jiné, posunutí implementace požadavků LEI pro emitenty ze třetích zemí podle nařízení SFTR, další vývoj související s taxonomickým nařízením, ESG finančními produkty a udržitelnými technologiemi a podniky a zejména návrh směrnice o reportingu o udržitelnosti podniků či nové evropské online rozhraní obsahující soupis pravidel týkajících se směrnice o distribuci pojištění. Jako obvykle dělíme aktuality vždy podle příslušných regulovaných sektorů.
Regulace s působností napříč sektory
- 29/04: MF – Nové webové stránky „kapitálový průvodce“ – MF spustilo nové webové stránky, jejichž účelem je seznámit malé a střední podniky s alternativami k tradičnímu úvěrovému financování, k čemuž stránky využívají, mimo jiné, příběhy společností, které již prezentované alternativy v minulosti úspěšně využily. Stránky potenciální zájemce nasměrují na odborníky, kteří jim mohou se zajištěním příslušného financování pomoci. Kromě informací o jednotlivých formách financování lze na stránkách nalézt také rozhovory s odborníky z oblasti kapitálového trhu.
- 21/04: EK – Balíček opatření ke zlepšení toku peněz směrem k udržitelným činnostem a seznam Q&A – EK přijala balíček opatření, které mají pomoci zlepšit tok peněz k udržitelným činnostem v rámci celé EU. Tato opatření by měla umožnit investorům přeorientovat investice do udržitelných technologií a podniků. Balíček obsahuje
- akt v přenesené pravomoci týkající se taxonomie EU v oblasti klimatu,
- návrh směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti podniků (viz 21/04 níže), a
- šest pozměňujících aktů o fiduciárních povinnostech a investičním a pojišťovacím poradenství.
- 21/04: EK – Návrh směrnice o reportingu o udržitelnosti podniků (CSRD) a seznam Q&A– EK zveřejnila návrh CSRD s cílem zlepšit kvalitu podávání zpráv o udržitelnosti, včetně seznamu Q&A. Navrhovaná směrnice reaguje na některé nedostatky v oblasti reportingových pravidel podle Směrnice o nefinančním reportingu (NFRD). Návrh CSRD:
- rozšiřuje okruh společností, na které se vztahuje povinnost reportingu;
- apeluje, aby Komise zohlednila technické poradenství EFRAG týkající se aktu v přenesené působnosti zavádějícího Evropské standardy pro podávání zpráv o udržitelnosti (ESS);
- se zaobírá principem dvojí významnosti (double materiality – podniky by měly reportovat nejen o finančně významných tématech, která ovlivňují jejich hodnotu, ale také o tématech významných pro ekonomiku, životní prostředí a obyvatelstvo);
- vyžaduje předkládání finančních výkazů a zpráv o řízení v jediném, sjednoceném, elektronickém formátu;
- zavádí požadavky pro ověřování reportovaných informací o udržitelnosti; a
- usiluje o legislativní soulad s informacemi potřebnými pro splnění regulačních technických standardů nařízení o zveřejňování informací souvisejících s udržitelností v odvětví finančních služeb SFDR.
- 15/04: EBA – Finální návrh regulačních technických standardů (RTS) konkretizujících metody obezřetnostní konsolidace – EBA zveřejnila finální návrh RTS konkretizující podmínky, podle kterých by měla být provedena obezřetnostní konsolidace na základě čl. 18 nařízení o obezřetnostních požadavcích (CRR). Návrh mimo jiné reflektuje dodatky představené v rámci Balíčku opatření pro redukci rizik obsahující, mimo jiné, novelizační zákony CRR II, SRMR II a BRRD II z roku 2019.
Kapitálový trh
- 26/04: ESMA – Poslední fáze registrací prvních registrů sekuritizací (SR) – ESMA sdělila, že vkročila do poslední fáze procesu posuzování žádostí o registraci SR podle sekuritizačního nařízení (SECR). Povinnost reportingu sekuritizačních transakcí SR podle SECR vznikne ve chvíli, kdy bude formálně registrovaný alespoň jeden SR. ESMA doporučuje všem entitám, kterých se tato povinnost týká, aby podnikly všechny nezbytné kroky k přípravě na plnění svých reportingové povinností.
- 13/04: ESMA – Aktualizace vyjádření k implementaci identifikačních kódů právnických osob (LEI) podle SFTR – ESMA aktualizovala své vyjádření týkající se implementace požadavků LEI pro emitenty ze třetích zemí podle nařízení SFTR v rámci obchodů spočívajících ve financování cenných papírů, ve kterém opětovně prodloužila lhůtu pro hlášení LEI emitentů ze třetích zemí do 10/10/2022.
- 08/04: ESMA – Finální zpráva týkající se návrhu regulačních technických standardů (RTS) souvisejících s ústředními protistranami (CCP) – ESMA zveřejnila finální zprávu týkající se RTS souvisejícími se změnami činností a služeb CCP. Podle nařízení EMIR jsou CCP, které chtějí rozšířit své podnikání o další služby a činnosti, které nespadají pod původní povolení, povinny předložit žádost o rozšíření této autorizace příslušnému orgánu (dle čl. 15 EMIR). CCP musí též obdržet povolení od příslušného orgánu a ESMY předtím, než učiní jakékoliv významné změny jejich rizikového modelu a parametrů. Navrhované RTS mají především objasnit:
- podmínky, podle kterých je třeba získat dodatečné povolení k rozšíření činností a služeb v případě, že nespadají pod první povolení;
- podmínky, za jakých jsou změny v modelu a parametrech CCP značné a je k nim proto třeba povolení; a
- postupy pro konzultaci s kolegiem CCP o tom, zdali jsou tyto podmínky splněny.
- 08/04: ESMA – Finální zpráva týkající se fungování organizovaných obchodních systémů (OTF) – ESMA zveřejnila finální zprávu týkající se OTF, která obsahuje doporučení a návrhy změn MiFID II/MiFIR s cílem snížit úroveň komplexity pro účastníky trhu a učinit právní regulatorní rámec více efektivní. Zpráva se zabývá především počtem OTF autorizovaných k činnosti v EU a jejich podílem na trhu, s tím že analyzuje možné změny v definici OTF a jejich užívání obchodů prostřednictvím párováním pokynů na vlastní účet.
- 07/04: ESMA – Finální zpráva týkající se fungování trhu pro růst malých a středních podniků (SMEs) – ESMA zveřejnila finální zprávu týkající se fungování režimu trhu pro růst SMEs v rámci MiFID II/MiFIR. Zpráva obsahuje doporučení a návrhy změn k uvedeným zákonům, např. doporučení k podpoře koncentrace likvidity režimu trhu pro růst SME a ke zlepšení standardizace a přístupu k informacím pro investory, či návrhy, jak vytvořit homogenní požadavky pro vstup na tento trh.
- 06/04: ESMA – Aktualizace seznamu Q&A ohledně struktury trhu podle MiFID II/MiFIR – V seznamu se upravuje otázka č. 6 v části 4 Režim kroku kotace (Tick size regime), která se zabývá těmito režimy podle článku 49 MiFID II a výjimkami pro kapitálové nástroje v souladu s článkem 4 MiFIR.
- 06/04: ESMA – Aktualizace seznamu Q&A týkajícího se hlášení dat podle nařízení SFTR – Do seznamu se přidává otázka č. 9, která se zabývá hlášením (a výpočtem) dat podle SFTR v případě, kdy se užívá externího správce portfolia.
- 06/04: ESMA –Pokyny týkající se hlášení periodických informací a zásadních změn registry obchodních údajů (TR) podle nařízení EMIR a SFTR a finální zpráva k nim – Cílem pokynů je zvýšit transparentnost TR pod dohledem ESMY. ESMA předpokládá, že pokyny zjednoduší žádosti o informace, jejich standardizaci, zpřesnění a úplnost a zefektivní výkon dohledu.
- 06/04: EP/Rada EU/ESMA – Publikace novely nařízení o stanovení obecného rámce pro sekuritizaci (2021/557) a novely nařízení týkajícího se úprav rámce pro sekuritizaci na podporu hospodářského oživení v reakci na krizi způsobenou COVID-19 (2021/558) – Uvedená nařízení jsou reakcí na stávající pandemickou krizi s cílem podpořit hospodářské oživení. Primárním cílem je pak řešit nedostatky v oblasti sekuritizačního právního rámce, který údajně dostatečně nevyužívá svého plného potenciálu ve vztahu k tzv. rozvahové (bilanční) syntetické sekuritizaci s tím, že jeho dosavadní nastavení dostatečně nezohledňuje specifika sekuritizací nevýkonných pozic. V souvislosti s nařízením 2021/557 zveřejnila ESMA prozatímní jednoduché, transparentní a standardizované šablony pro oznamování syntetických sekuritizací, které jsou ke stažení zde. Až na výjimky jsou obě nařízení účinná od 09/04.
Pojišťovny
- 08/04: EIOPA – Pravidla týkající se směrnice o distribuci pojištění (IDD) – EIOPA zveřejnila tzv. Single Rulebook, online soupis pravidel týkajících se směrnice IDD, s cílem podpořit správnou implementaci regulatorního rámce pro dohled nad pojišťovacím sektorem a zlepšit srozumitelnost a orientaci v pravidlech týkajících se distribuce pojištění. Portál umožňuje přístup ke klíčovým regulatorním předpisům, pokynům a Q&As.
AML
- 23/04: FAÚ – Aktualizace metodického pokynu č. 1 – FAÚ zveřejnil aktualizovaný metodický pokyn č. 1 k provádění mezinárodních sankcí zejména v souvislosti s financováním terorismu. Aktualizace se týká, mimo jiné, rozšíření znaků podezřelosti týkající se financování terorismu. Pokyn je ke stažení zde.
Mgr. Ondřej Havlíček, LL.M.
Mgr. Matěj Šarapatka, LL.M.
Schönherr Rechtsanwälte GmbH, organizační složka
Jindřišská 937/16
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
Fax: +420 225 996 555
e-mail: office.czechrepublic@schoenherr.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz