Novinky z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc leden 01/2021
Vážení čtenáři, přinášíme Vám pravidelné aktuality z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc leden 2021. V lednovém vydání newsletteru se dozvíte, mimo jiné, o nové webové aplikaci ČNB shromažďující její stanoviska a odpovědi, o nových povinnostech vyplývajících ze silného ověření uživatele dle PSD2, o připravovaném zákonu implementující předpisy EU týkající se unie kapitálových trhů, o nových regulačních technických normách ohledně pracovníků investičních podniků, jejichž činnosti jsou spojeny s podstupováním rizik a nástrojů používaných pro účely pohyblivé složky odměny či o digitalizačním projektu ČBA zaměřeným na zavádění a propagaci bankovní identity. Aktuality dělíme vždy podle příslušných regulovaných sektorů.
Regulace s působností napříč sektory
- 14/01: ČNB – Stanoviska a odpovědi na odborné regulatorní dotazy na jednom místě – ČNB spustila novou webovou aplikaci uveřejňující stanoviska a odpovědi na regulatorní dotazy s databází obsahující stanoviska a odpovědi ČNB od roku 2008. Tato aplikace zároveň nahrazuje dosavadní způsob publikace odpovědí na dotazy.
- 11/01: Vláda – Účast v bankovní unii – Vláda projednala aktualizovanou studii o dopadu (ne)účasti České republiky v bankovní unii EU. Aktualizace se zaměřuje především na oblast dohledu, řešení krizí a pojištění vkladů. Vzhledem k solidní stabilitě bankovního sektoru v ČR setrvala vláda na svém doporučení prozatím neusilovat o vstup do bankovní unie, a to s odůvodněním, že by účast neznamenala bezprostřední posílení stability. Další aktualizace této studie by měla proběhnout během následujících tří let.
- 08/01: EIOPA – Uzavření memorand o porozumění mezi orgány EEA a Bank of England – Od 01/01 2021, ve spojitosti s koncem přechodného období po Brexitu, nabyla účinnosti memoranda o porozumění mezi EIOPA, příslušnými vnitrostátními orgány zemí EEA a Bank of England jakožto orgánem pro obezřetnostní regulaci a finanční dozor, a to:
- multilaterální memorandum o spolupráci v oblasti dohledu, vymáhání práva a výměně informací mezi příslušnými vnitrostátními orgány zemí EEA a orgány Spojeného království; a
- bilaterální memorandum o výměně informací a vzájemné pomoci v oblasti regulace pojištění a dohledu mezi EIOPA a příslušnými orgány Spojeného království.
- 01/01: Silné ověření uživatele (SCA) při platbě kartou na internetu – Po 18 měsíčním odkladu začíná od 1. ledna 2021 platit povinnost pro všechny poskytovatele platebních služeb, včetně jiných subjektů podílejících se na zpracovávání platebních transakcí, k silnému (alespoň dvoufaktorovému) ověřování uživatelů u plateb kartou na internetu v souladu s revidovanou směrnicí EU č. 2015/2366 o platebních službách na vnitřním trhu (PSD2, implementovaná do zákona o platebním styku v podobě § 223 a násl.). Kromě již poměrně běžně rozšířených autentizačních mobilních aplikací (např. George od České spořitelny) přibude, v případech ověřování bez mobilní aplikace, povinnost potvrdit transakci na internetové platební bráně zadáním speciálního hesla. Zákon v určitých specifických případech stanoví z této povinnosti výjimku (např. v případě nízkých částek transakcí či transakcí s nízkou mírou rizika).
- 28/12: Návrh zákona implementující předpisy EU týkající se unie kapitálových trhů – Na konci prosince předložila vláda poslanecké sněmovně návrh zákona implementující předpisy EU související s projektem unie kapitálových trhů. Cílem tohoto zákona, potažmo jím implementovaných evropských předpisů, je integrace kapitálových trhů členských států EU. Mezi významné změny patří např.:
- revize kapitálových požadavků na obchodníky s cennými papíry;
- harmonizace právní úpravy krytých dluhopisů;
- právní úprava přeshraničního nabízení investičních fondů;
- podpora růstu trhu malých a středních podniků;
- právní úprava transparence v oblasti financování udržitelnosti; a
- harmonizace a zjednodušení přeshraničního poskytování služeb skupinového financování (tzv. crowdfunding).
Konečná lhůta pro implementaci předpisu je 10. listopadu 2021.
Investiční společnosti a fondy
- 21/01: EBA – Regulační technické normy (RTS) ohledně pracovníků investičních podniků, jejichž činnosti jsou spojeny s podstupováním rizik a nástrojů používaných pro účely pohyblivé složky odměny – EBA zveřejnila dva finální návrhy týkající se RTS ke směrnici o obezřetnostním dohledu nad investičními podniky (IFD). První z nich se týká kritérií pro identifikaci kategorií personálu, jejichž odborná činnost má podstatný dopad na rizikový profil investičního podniku nebo na aktiva, která spravuje podle IFD (tzv. "risk takers"). Druhá RTS zavádí požadavky na investiční podniky týkající se dodatečného kapitálu Tier 1 a Tier 2 a dalších nástrojů používaných pro účely pohyblivé složky odměny, aby bylo zajištěno, že tyto nástroje odpovídajícím způsobem odrážejí úvěrovou kvalitu investičního podniku (viz čl. 32 IFD).
- 13/01: ESMA – Veřejné prohlášení k rozhodnutí investovat z vlastního podnětu (tzv. reverse solicitation) podle MiFIDII po Brexitu – V souvislosti s pochybnými praktikami některých společností týkajícími se reverse solicitation ve spojitosti s koncem přechodného období po Brexitu, vydala ESMA prohlášení připomínající společnostem, jaké jsou požadavky k poskytování investičních služeb retailovým nebo profesionálním klientům společnostmi, které nebyly založeny nebo se nenacházejí v EU.
- 06/01: ESMA – Akce společného dohledu (Common Supervisory Action – CSA) týkající se UCITS – ESMA spustila ve spolupráci s příslušnými národními orgány CSA zaměřenou na dohled nad náklady a poplatky UCITS v rámci EU. CSA bude prováděna během roku 2021. Cílem této akce je posoudit (i) dodržování příslušných ustanovení týkajících se nákladů v rámci UCITS dohlíženými subjekty, a (ii) dodržování povinnosti nezatěžovat investory nepřiměřenými náklady. CSA se také zaměří na techniky EPM (Efficient Portfolio Management) a jejich soulad s požadavky podle UCITS a s pokyny ESMA ohledně ETF/UCITS.
Kapitálový trh
- 28/01: ESMA – Aktualizace seznamu Q&A týkajících se registrů obchodních údajů (trade repositories) podle EMIR – Q&A se aktualizují v části dotazů týkajících se registrů obchodních údajů, do které se přidává bod 3b, který objasňuje, jak správně postupovat při hlášení valuací derivátů v různých situacích (zejména bližší detaily ohledně hlášení a výpočtu mark-to-market hodnot). Dále se nově přidává bod 57, který zavádí postup pro řádné ukončení derivátů v případech, kdy ohlašující protistrana přestane existovat.
- 28/01: ESMA – Aktualizace seznamu Q&A týkajících se ohlašování podle SFTR – Do Q&A se přidávají následující body:
- dodatečné hlášení událostí, které nebyly včas ohlášeny;
- aktualizace záznamů o nesplacených obchodech spočívajících ve financování cenných papírů (Securities Financing Transactions – SFT) registry obchodních údajů (Trade repositories) na základě reportů protistran; a
- provozní aspekty týkající se podávání zpráv finančními protistranami jménem malých nefinančních protistran podle čl. 4 odst. 3 SFTR.
- 27/01: EK – Rozhodnutí o rovnocennosti ohledně ústředních protistran z USA – EK přijala rozhodnutí, podle kterého byly splněny podmínky stanovené nařízením EMIR a režim Securities and Exchange Commission (SEC) pro ústřední protistrany z USA se tím stává rovnocenný pravidlům EU. Toto rozhodnutí je prvním krokem k tomu, aby ústřední protistrany z USA registrované u SEC byly uznány i v EU. Americké protistrany tak budou moci zažádat ESMU o své uznání. V případě kladného vyřízení žádosti budou americké ústřední protistrany oprávněné poskytovat centrální clearingové služby i v EU. Rozhodnutí se vztahuje pouze na "kryté clearingové agentury" regulované SEC.
- 18/01: ESAS – Finální návrh implementačních technických standardů (ITS) podle směrnice o doplňkovém dozoru nad úvěrovými institucemi, pojišťovnami a investičními podniky ve finančním konglomerátu (FICOD) – Evropské orgány dohledu předaly EK finální návrh ITS podle směrnice FICOD týkající se šablon hlášení pro vnitroskupinové transakce (IGT) a koncentrace rizik (RC). Cílem tohoto návrhu je harmonizace šablon IGT a RC podle FICOD pro konglomeráty, aby byl zlepšen konvergenční přehled o rizicích specifických pro skupiny, především pak o riziku nákazy. Navrhované datum účinnosti je 01/01 2022.
- 13/01: ESMA – Stanoviska k limitům pozic podle MiFIDII/MiFIR – ESMA zveřejnila dvě stanoviska k limitům pozic týkajících se komoditních derivátů podle MiFIDII/MiFIR. První se týká smluv EEX Phelix DE Base Power, druhý pak EEX Phelix DE/AT Power Base. V obou případech se ESMA vyjádřila k navrhovaným limitům pozitivně s tím, že jsou v souladu jak s cíli ustanovenými v MiFIDII, tak s metodikou k určení těchto limitů.
Pojišťovny
- 28/01: EIOPA – Výroční zpráva mapující navýšení kapitálového požadavku podle směrnice Solventnost II – EIOPA zveřejnila výroční zprávu mapující využívání navýšení kapitálového požadavku k solventnostnímu kapitálovému požadavku během roku 2019 na základě směrnice Solventnost II. Analýza vychází z dat sbíraných od podniků a pojišťovacích skupin a je doplněna o výsledky průzkumu zahrnující otázky jak kvalitativního, tak kvantitativního typu.
Banky
- 07/01: ČBA – Bankovní identita – Na konci roku 2019 došlo ke schválení zákona novelizujícího zákon o bankách a AML zákon, který doplnil činnosti, které mohou banky a pobočky zahraničních bank vykonávat, o identifikační služby sestávající z:
1) poskytování elektronické identifikace a autentizace;
2) poskytování služeb vytvářejících důvěru; a
3) poskytování služeb souvisejících s elektronickou identifikací, autentizací a se službami vytvářejícími důvěru,
dohromady tvořící tzv. bankovní identitu. Jinými slovy, bankovní identita je identifikační metoda, pomocí níž se klienti bank mohou v online prostředí (veřejná správa, e-služby) identifikovat obdobným způsobem, jako když se přihlašují do elektronického bankovnictví. ČBA nyní startuje digitalizační projekt zaměřený právě na zavádění a propagaci bankovní identity, kterou v současné době spouští první české banky. Akreditaci zatím získaly tři banky a očekává se, že další budou následovat.
AML
- Vyjmutí Mongolska a Baham ze seznamů rizikových oblastí – Dle nařízení EU 2021/37 bylo Mongolsko vyňato z tabulky identifikující vysoce rizikové třetí země. Zároveň FATF rozhodl o vynětí Baham ze seznamu jurisdikcí, jejichž AML/CFT systém vykazuje strategické nedostatky. Bahamy však dále zůstávají na seznamu EU rizikových třetích zemí.
Mgr. Ondřej Havlíček, LL.M.
Mgr. Matěj Šarapatka, LL.M.
Schönherr Rechtsanwälte GmbH, organizační složka
Jindřišská 937/16
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
Fax: +420 225 996 555
e-mail: office.czechrepublic@schoenherr.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz