Novinky z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc leden 2023
Přinášíme Vám pravidelné aktuality z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za leden 2023. Významných změn se v lednu dočkaly zejména investiční společnosti a investiční fondy. Taktéž v oblasti platebních služeb došlo k vyjasnění řady dosud sporných aspektů týkajících se požadavků na silné ověření klientů u digitálních peněženek.
Novinky související s ruskou invazí na Ukrajinu a příslušnými sankcemi
Platnost příslušných sankcí uplatňovaných vůči Rusku a Bělorusku v souvislosti s pokračující válkou na Ukrajině byla na základě rozhodnutí Rady EU prodloužena, a to do 31/07/2023. O případných dalších novinkách z této oblasti Vás budeme i nadále informovat.
Pád Sberbank CZ
Výjimka ze sankcí udělená Sberbank CZ ze strany amerického úřadu OFAC byla dne 24/01/2023 prodloužena, a to až do 31/01/2024. Úřad výjimku prodloužil na základě žádosti insolvenční správkyně v souvislosti s kroky, které podnikla při prodeji úvěrového portfolia Sberbank CZ. Prodloužení této výjimky bylo stanoveno jako jedna z podmínek pro úspěšné vypořádání kupní smlouvy s Českou spořitelnou, podepsanou v prosinci roku 2022.
Investiční společnosti a investiční fondy
S účinností od 1. ledna 2023 se již na standardní UCITS fondy neuplatní výjimka podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1286/2014 ze dne 26. listopadu 2014 o sděleních klíčových informací („nařízení PRIIPs”).
Důsledkem je, že standardní UCITS fondy mají od 1. ledna 2023 povinnost předkládat KID investorům v souladu s nařízením PRIIPs. Speciální fondy jsou povinny PRIIPs KID retailovým investorům předkládat už od 29. května 2022.
Kapitálový trh
- 25/01: ESMA – Memorandum o porozumění týkající se uznávání administrátorů referenčních hodnot ze Spojeného království v EU – ESMA zveřejnila memorandum o porozumění uzavřené s FCA (Financial Conduct Authority), britským úřadem zodpovědným za regulaci v oblasti financí, které se týká spolupráce a výměny informací ohledně administrátorů referenčních hodnot se sídlem ve Spojeném království. V rámci memoranda je, mimo jiné:
- ustanoven rámec a rozsah příslušné spolupráce;
- upraveno vyřizování žádostí o informace;
- upravena problematika kontrol na místě; a
- upraveno přípustné použití a uchovávání informací.
Platební služby
- 31/01: EBA – Uplatňování požadavků na silné ověření klientů u digitálních peněženek – EBA zveřejnila troje Q&As ohledně uplatňování požadavků na silné ověření klienta (SCA) u digitálních peněženek, které spolu s již dříve publikovanými Q&As objasňují tyto požadavky v souladu se směrnicí PSD2. V souhrnu pak tyto Q&As poskytují objasnění použití SCA u registrace platební karty do digitální peněženky a na iniciaci platebních transakcí digitalizovanou verzí platební karty. Objasňují rovněž požadavky vztahující se na outsourcing SCA poskytovatelům digitálních peněženek. Nově přidané otázky pak znějí následovně:
- Q&A č. 5622 – Je vyžadováno SCA, když poskytovatel platebních služeb vydává platební prostředek nebo vytváří token?
- Q&A č. 6145 – Počítá se autentizace k odemknutí mobilního zařízení jako jeden z prvků silné autentizace zákazníka, pokud uživatel platebních služeb tokenizuje kartu v řešení elektronické peněženky, jako je Apple Pay?
- Q&A č. 6464 – Je SCA vyžadováno pro výměnu tokenizované karty, která probíhá na pozadí bez jakéhokoli "zásahu ze strany plátce" podle čl. 97 odst. 1 písm. c) PSD2 v následujících případech:
- vypršení platnosti tokenu a jeho aktualizace;
- u výměny karty, přičemž nová karta má jiný BIN/rozsah účtu (např. pro odstupňování produktů, jako je standardní karta - zlatá karta nebo jednoduchá správa BIN) a/nebo jiné funkce; a
- u technických a/nebo konfiguračních změn v konfiguraci BIN vydavatele (např. přechod ze 6 na 8 místný BIN).
- 11/01: EBA – Zpráva k hodnocení týkajícího se autorizace platebních institucí a institucí elektronických peněz podle směrnice PSD2 – EBA publikovala zprávu k hodnocení (peer review) týkajícího se autorizace platebních institucí (PI) a institucí elektronických peněz (EMI) podle směrnice PSD2, beroucí v potaz pokyny k autorizaci vydané v roce 2017 na podporu této směrnice. Ze zprávy vyplývá, že příslušné orgány do značné míry pokyny implementovaly, a tam, kde se tak stalo, dosáhly svého cíle, kterým je zajištění konzistentnosti a transparentnosti informací o povolení, které musí potenciální PI a EMI předkládat. V některých případech však k potřebné implementaci nedošlo, zejména v souvislosti se získáváním kompletních informací od žadatelů, přičemž značné rozdíly byly zjištěny i v postupech příslušných orgánů při posuzování předložených informací. Vyjma přehledu povolovacího procesu obsahuje zpráva též kapitoly týkající se, mimo jiné, implementace výše zmíněných pokynů či postupů příslušných orgánů při přezkumu obsahu podaných žádostí.
Mgr. Ondřej Havlíček, LL.M.
JUDr. Kristýna Tupá, Ph.D., LL.M.
Mgr. Martin SvobodaSchönherr Rechtsanwälte GmbH, organizační složka
Jindřišská 937/16
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
Fax: +420 225 996 555
e-mail: office.czechrepublic@schoenherr.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz