Novinky z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc listopad 11/2020
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelné aktuality z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc listopad 2020. V listopadovém vydání se dozvíte, mimo jiné, o úpravě poměrů některých regulovaných entit a finančních nástrojů z Velké Británie po Brexitu, o nových materiálech k taxonomickému nařízení upravující ESG investice a jejich kvalifikaci, stanovení sazby proticyklické rezervy ČNB či pokynech k marketingové komunikaci fondů kolektivního investování. Vaší pozornosti by taktéž neměla uniknout informace o publikaci nařízení o crowdfundingu v úředním věstníku EU. Aktuality dělíme vždy podle příslušných regulovaných sektorů.
Regulace s působností napříč sektory
- 30/11: ČNB – Upozornění ohledně finančních institucí ze Spojeného království – Byla zveřejněna sada upozornění pro instituce ze Spojeného království a jejich klienty v ČR v souvislosti s blížícím se koncem přechodného období Brexitu koncem roku 2020:
- Informace pro veřejnost k postavení finančních institucí jiných než úvěrových institucí a pojišťoven;
- Upozornění pro finanční instituce mimo úvěrových a pojišťoven;
- Informace pro veřejnost k postavení pojišťoven;
- Upozornění pro pojišťovny;
- Informace pro veřejnost k postavení úvěrových institucí; a
- Upozornění pro úvěrové instituce.
V případě, že nedojde k dohodě o budoucím vztahu mezi UK a EU, zanikne těmto zahraničním institucím od 1. ledna 2020 oprávnění k provozování jejich činnosti na území ČR. Nadále by pak mohly vykonávat jen ty činnosti, které jsou nezbytné k vypořádání dluhů a pohledávek ze smluvních vztahů uzavřených před koncem přechodného období. Případný zánik oprávnění nemá vliv na platnost uzavřených smluv.
- 23/11: Nařízení o poskytovatelích služeb skupinového financování – V úředním věstníku EU bylo publikováno nařízení 2020/1503 (nařízení o crowdfundingu) s účinností od 10. listopadu 2021, jehož cílem je harmonizace právní úpravy a zjednodušení přeshraničního poskytování služeb skupinového financování. Nově se zavádí licencovaná kategorie poskytovatelů služeb skupinového financování s podmínkami, za jakých je možné tyto služby poskytovat. Nařízení se nevztahuje na financování spotřebitelů.
- 23/11: EBA – Zpráva o převodu významného rizika (SRT - significant risk transfer) u sekuritizačních transakcí ve smyslu článků 244 odst. 6 a 245 odst. 6 CRR – EBA zveřejnila zprávu o SRT u sekuritizačních transakcí, která obsahuje podrobná doporučení Evropské Komisi ohledně harmonizace postupů a procesů použitelných pro hodnocení SRT v těchto oblastech:
- posouzení strukturálních prvků sekuritizačních transakcí;
- aplikace kvantitativních testů SRT; a
- kontrolní proces k posouzení SRT u jednotlivých transakcí,
a to zejména obecně u objemů rizikově vážených pozic a u syntetických sekuritizací.
- 23/11: ESMA – Závěrečná zpráva o návrhu regulačních technických norem (RTS) podle nařízení EMIR – Evropské orgány dohledu (ESAs) vypracovaly závěrečnou zprávu o RTS, které mají podle návrhu doplnit nařízení Evropské Komise o OTC derivátových smlouvách, jejichž clearing neprovádí ústřední protistrana (bilateral margin) doplňující nařízení EMIR, a to především stanovení určitých výjimek a bližších postupů u:
- vnitroskupinových transakcí;
- opcí a opčních smluv k akciím a indexům;
- úpravy řízení rizik u některých OTC derivátových smluv, jejichž clearing neprovádí ústřední protistrana mezi protistranami ve Spojeném království a EU po uplynutí přechodného období Brexitu koncem roku 2020; a
- FX forwardových a swapových kontraktů s fyzickým dodáním podkladového aktiva.
ESMA dále doplnila výše zmíněný dokument druhou závěrečnou zprávou o RTS, zaměřenou na clearingové povinnosti podle EMIR v oblasti vnitroskupinových transakcí a OTC derivátových smluv ve vztahu k Brexitu.
- 03/11: EBA – Podkladový materiál o řízení a dohledu nad riziky v oblasti životního prostředí, v oblasti sociální a oblasti řízení (ESG) – EBA zveřejnila diskuzní materiál pro finanční instituce a investiční společnosti o řízení a dohledu nad riziky souvisejícími s ESG. Pozornost je zaměřena zejména na sjednocení definice ESG a na rizika, kterým jsou instituce vystaveny skrze dopad ESG, ať už fyzický či reputační. konzultace budou probíhat do 3. února 2021.
Investiční společnosti a fondy
- 13/11: ESMA – Zpráva o riziku likvidity v investičních fondech – S ohledem na očekávaný dlouhodobý dopad COVID-19 vydala ESMA zprávu, ve které vymezuje pět prioritních oblastí, na které se národní orgány dohledu mají zaměřit při dohledu nad obhospodařovateli UCITS a AIFMD fondů s významnou expozicí na korporátní dluh a nemovitý majetek pro případ budoucí nepříznivé likvidity a šoků způsobených (re)valuacemi nemovitého majetku, a to na:
- koordinaci investiční strategie, profilu likvidity a politiky odkupování cenných papírů obhospodařovaných fondů;
- hodnocení rizika likvidity fondů;
- pravidelný reporting ohledně profilu likvidity fondů;
- zvýšení dostupnosti a využití nástrojů řízení likvidity; a
- procesy valuace v kontextu současného období zvýšené nejistoty.
- 09/11: ESMA – Konzultační materiál o pokynech k marketingové komunikaci FKI – Navrhované pokyny se týkají specifikace požadavků pro marketingová (propagační) sdělení podle nařízení o usnadnění přeshraniční distribuce fondů kolektivního investování (2019/1156), zasílaná investorům k propagaci UCITS a AIFMD fondů (včetně EuSEF, EuVECA a ELTIF), konkrétně:
- požadavku, aby byl daný materiál rozpoznatelný jako marketingové sdělení;
- požadavku, aby rizika a přínosy nákupů podílových listů či investičních akcií AIFMD a UCITS fondů byly popsány stejným způsobem a ve stejném rozsahu; a
- požadavku, aby veškeré informace byly poctivé, jasné a nezavádějící.
- 05/11: ESMA – Vydání oficiálních překladů Obecných pokynů k výkonnostním poplatkům UCITS a některých druhů AIFs – Příslušné vnitrostátní orgány musí do dvou měsíců ode dne publikace překladů ve všech úředních jazycích EU informovat ESMU, zda se těmito pokyny řídí nebo hodlají řídit.
Kapitálový trh
- 25/11: ESMA – Veřejné prohlášení o aplikaci povinností pro obchodování derivátů po přechodném období po Brexitu – ESMA vydala veřejné prohlášení o aplikaci povinností pro obchodování derivátů po konci přechodného období, ve kterém uvádí, že se povinnost obchodovat na regulovaných trzích, v mnohostranném obchodním systému nebo organizovaném obchodním systému ve smyslu čl. 28 MiFIR budou v plném rozsahu aplikovat i nadále.
- 23/11: ESMA – Vydání oficiálních překladů Obecných pokynů pro vynucování finančních informací – Obecné pokyny pro vynucování finančních informací se použijí v souvislosti s vynucováním finančních informací podle směrnice o průhlednosti (2004/109/ES) s cílem zajistit, že finanční informace v harmonizovaných dokumentech předkládaných emitenty, jejichž cenné papíry jsou přijaty k obchodování na regulovaném trhu, splňují požadavky vyplývající ze směrnice o průhlednosti. Příslušné vnitrostátní orgány musí do dvou měsíců ode dne publikace překladů ve všech úředních jazycích EU informovat ESMA, zda se těmito pokyny řídí nebo hodlají řídit.
- 20/11: ESMA – Konzultační materiály o poskytovatelích služeb hlášení údajů – ESMA zveřejnila dva konzultační dokumenty o poskytovatelích služeb hlášení údajů. První dokument je zaměřen na kritéria pro schválené mechanismy pro hlášení obchodů (ARM, viz § 74 odst. 1 písm. c) ZPKT) a schválené systémy pro uveřejňování informací (APA, viz § 74 odst. 1 písm. a) ZPKT), včetně přesunu pravomocí schvalování a dohledu nad poskytovateli služeb hlášení údajů od příslušných vnitrostátních orgánů na ESMA v lednu 2022. Druhý dokument se zabývá poplatky pro poskytovatele služeb hlášení údajů, kteří budou podléhat dohledu ESMA.
- 10/11: ESMA – Aktualizace prohlášení adresující dopad informačních povinností (reportingu) po uplynutí přechodného období – ESMA aktualizovala tři své prohlášení, které se zabývají dopadem uplynutí přechodného období Brexitu koncem tohoto roku na informační povinnosti podle nařízení EMIR a SFTR, na provoz databází ESMA a IT systémy:
- Prohlášení o otázkách ovlivňujících informační povinnosti podle EMIR a SFTR;
- Prohlášení o použití dat Spojeného království v databázích ESMA a o výkonu výpočtů podle MiFID II; a
- Prohlášení o datovém provozním plánu ESMA.
- 06/11: ESMA – Konzultační dokument o povinnostech zveřejňovat tržní data podle směrnice MiFID II a nařízení MiFIR – ESMA zveřejnila konzultační materiál s návrhem pokynů pro zveřejňování tržních dat podle směrnice MiFID II a nařízení MiFIR, vycházející z poznatků a doporučení zprávy ESMA o tržních datech z roku 2019, a to primárně za účelem snížení ceny tržních dat. Jedná se především o požadavky:
- zveřejňovat tržní data za přiměřených obchodních podmínek a nediskriminujícím způsobem;
- poskytovat data v přehledném a rozčleněném formátu; a
- požadavek poskytovat data bez poplatku po 15 minutách od uveřejnění, a další.
- 06/11: ESMA – Aktualizace seznamu Q&A týkajících se směrnice MiFID II a nařízení MiFIR – Q&A se aktualizují v části Produktové řízení (bod 16 Product governance). Příslušné entity tvořící finanční nástroje by měly zajistit, aby:
- náklady a poplatky spojené s finančními nástroji byly kompatibilní s potřebami, cíli a charakterem cílového trhu;
- náklady a poplatky neoslabovaly očekávanou návratnost finančního nástroje; a
- struktura poplatků finančního nástroje byla přiměřeně transparentní pro cílový trh, bez skrytých poplatků, a nikoliv příliš komplexní pro pochopení.
- 06/11: ESMA – Aktualizace seznamu Q&A týkajících se Nařízení o referenčních hodnotách (benchmarcích, BMR) – Q&A se aktualizují v části přechodná ustanovení, do kterých se přidává bod 9.4 řešící otázku, jak dlouho mohou dohlížené subjekty používat referenční hodnoty s kritickým významem na území EU, pokud poskytovatel indexu nedostal příslušné povolení.
- 05/11: ESMA – ESMA zveřejnila první seznam Q&A ohledně informačních povinností podle nařízení o obchodech zajišťující financování a opětovného použití (SFTR).
- 05/11: ESMA – Konzultační dokument o klíčových ukazatelích výkonnosti (KPI) ve vztahu k nařízení o taxonomii – ESMA zveřejnila konzultační dokument pro Evropskou komisi, ve kterém navrhuje, jaký obsah, metodiku a prezentaci KPI mají zveřejňovat nefinanční podniky a správci aktiv na základě čl. 8 nařízení č. 2020/852 zřízení rámce pro usnadnění udržitelných investic ("taxonomické nařízení"). U správců aktiv se jedná o návrh výpočetního modelu KPI založeného na způsobilých investicích (eligible investments). V případě nefinančních podniků se jedná o návrhy v oblasti těchto KPI:
- podíl obratu nefinančního podniku plynoucího z produktů nebo služeb souvisejících s hospodářskými činnostmi, které se podle článků 3 a 9 taxonomického nařízení kvalifikují jako environmentálně udržitelné;
- podíl kapitálových výdajů nefinančního podniku a podíl jejich provozních výdajů týkající se aktiv nebo procesů souvisejících s hospodářskými činnostmi, které se podle článků 3 a 9 taxonomického nařízení kvalifikují jako environmentálně udržitelné.
Pojišťovny
- 30/11: EIOPA – konzultační materiál pro pojistitele a zajistitele ohledně článku 8 taxonomického nařízení – EIOPA vydala konzultační materiál pro pojistitele a zajistitele ohledně povinných hodnot a limitů a metodologii k jejich určení spadajících pod směrnici o nefinančním výkaznictví (2014/95/EU). EIOPA se zde zabývá otázkou, zda jsou povinné hodnoty a limity nefinančních podniků dle taxonomického nařízení relevantní a vhodné pro aktivity pojistitelů a zajistitelů. EIOPA doporučuje používat dva klíčové ukazatele výkonnosti (KPI) udržitelnosti, které znázorňují, do jaké míry:
- pojistitel nebo zajistitel provádí taxonomicky relevantní aktivity ve vztahu k hrubému předepsanému neživotnímu pojistnému; a
- pojistitel nebo zajistitel pomáhá s financováním taxonomických aktivit ve vztahu k celkovému množství aktiv.
Průzkumu se lze účastnit do 12. ledna 2021.
- 27/11: ČNB – Omezená možnost konání zkoušek pro distribuci pojištění – ČNB vydala stanovisko, ve kterém informuje o omezených možnostech konat odborné zkoušky pro distribuci pojištění v zákonném termínu z důvodu krizových opatření, a jak k nim bude přistupovat.
- 12/11: EIOPA – Řádný dohled nad registracemi a udělováním oprávnění institucím zaměstnaneckého penzijního pojištění (IORP/IZPP) –EIOPA vydala stanovisko na podporu dohledu nad řádnými postupy v oblasti registrací a udělování oprávnění institucím zaměstnaneckého penzijního pojištění (IORP) dle směrnice IORPS II, včetně posudku vhodnosti k přeshraničním aktivitám. Cílem tohoto prohlášení je zajistit činnost těchto institucí za obezřetných podmínek, nezávisle na tom, kde v EU jsou registrovány. Dlouhodobým cílem je potom podpora vnitřního trhu EU a sjednocování postupů v této oblasti, což má podpořit ochranu členů a beneficientů těchto institucí a zabránit regulatorní arbitráži.
Banky
- 26/11: ČNB – Potvrzení sazby proticyklické rezervy bank a limitů na hypotéky – Bankovní rada potvrdila nastavení proticyklické kapitálové rezervy na 0,5 %, a ponechala limit pro hypoteční ukazatel LTV ve výši 90 % s možností uplatnit 5 % objemovou výjimku.
- 26/11: ČNB – Opatření obecné povahy ke stanovení sazby proticyklické kapitálové rezervy – ČNB vydala opatření obecné povahy č. IV/2020 ke stanovení sazby proticyklické kapitálové rezervy pro Českou republiku. Sazba byla stanovena ve výši 0,50 % z celkového objemu rizikové expozice s tím, že banky a spořitelní a úvěrní družstva jsou povinny používat tuto sazbu od 1. ledna 2022.
- 18/11: EBA – Zpráva o benchmarkingu (referenčních hodnotách) národních insolvenčních rámců – Na základě výzvy Evropské komise zveřejnila EBA zprávu o referenčních hodnotách národních insolvenčních rámců napříč EU, která předkládá referenční hodnoty pro určení pravděpodobné ztráty nebo splacení bankovních úvěrů a identifikuje oblasti, ve kterých jsou mezi národními insolvenčními režimy rozdíly. Zpráva zároveň poskytuje přehled charakteristik jednotlivých insolvenčních režimů k pochopení rozdílů v rámci EU.
AML
- 12/11: FAÚ – Postup pro oznámení podezřelého obchodu – FAÚ zveřejnil nový postup povinných osob pro oznámení podezřelého obchodu (§ 18 AML zákona) pomocí elektronického formuláře. Může jej využít každá povinná osoba, která má aktivní datovou schránku.
Mgr. Ondřej Havlíček, LL.M.
Mgr. Matěj Šarapatka, LL.M.
Schönherr Rechtsanwälte GmbH, organizační složka
Jindřišská 937/16
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
Fax: +420 225 996 555
e-mail: office.czechrepublic@schoenherr.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz