Novinky z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc prosinec 12/2020
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelné aktuality z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc prosinec 2020. V prosincovém vydání newsletteru se dozvíte, mimo jiné, o změnách ve zdanění příjmů z kapitálového majetku, o pokynech adresujících rizika způsobená použitím pákového efektu v oblasti alternativních investičních fondů, o podmínkách udělování výjimek z požadavků transparentnosti před uzavřením obchodu u určitých investičních nástrojů, o aktualizaci části Q&A ohledně nákladů a poplatků týkajících se směrnice MiFID II a nařízení MiFIR či o novele AML zákona. Aktuality dělíme vždy podle příslušných regulovaných sektorů.
Regulace s působností napříč sektory
- 22/12: Poslanecká sněmovna – Daň z příjmu z kapitálového majetku – Poslanecká sněmovna schválila 22/12 novelu zákona o daních z příjmů, která, mimo jiné, ruší osvobození příjmů z prodeje cenných papírů u fyzických osob pokud mezi jejich nabytím a prodejem uběhla doba delší než tři roky, a to u příjmů překračujících 20 mil. Kč. Příjmy nad tuto hranici se nyní budou zdaňovat 15% sazbou daně. Změna by měla být účinná od ledna 2021.
- 21/12: ESMA – Aktualizace seznamu Q&A týkajících se OTC požadavků a hlášení problémů podle EMIR – Q&A se aktualizují v části OTC Questions, ve které došlo k objasnění statusu starších derivátových transakcí uskutečněných ve Velké Británii relevantních pro smluvní strany z EU při určení požadavků podle EMIR. Dále se doplňují body IV a V, které objasňují způsoby hlášení derivátových transakcí uskutečněných ve třetích zemích se zúčtováním ve stejný den.
- 18/12: ESMA – Pokyny ohledně outsourcování k poskytovatelům cloudových služeb (CSP) – ESMA zveřejnila finální zprávu o pokynech týkajících se outsourcování k CSP, které mají společnostem pomoci identifikovat a monitorovat rizika vzešlá z ujednáních o cloudovém outsourcingu, a to především ve vztahu k:
- vyhodnocení rizik užívání a due diligence CSP;
- zavedení řídících, organizačních a kontrolních rámců k monitorování výkonu CSP;
- způsobům možného ukončení cloudového outsourcingu bez narušení provozu;
- smluvním ustanovením, která by měla smlouva o outsourcingu obsahovat; a
- notifikačním povinnostem ve vztahu k příslušným orgánům dohledu.
- 07/12: Evropská Komise – Návrh Nařízení o zprávě dat (Data Governance Act – DGA) – Ministerstvo financí informovalo o návrhu DGA, které má za cíl podpořit sdílení dat napříč ekonomickými sektory a položit základy pro tzv. Evropské datové prostory pro různá klíčová odvětví, mezi která patří i bankovnictví a finance. Dlouhodobým cílem DGA je potom přispět k vytvoření jednotného datového trhu v rámci EU. DGA mimo jiné specifikuje podmínky, za kterých by společnosti i jednotlivci mohli dobrovolně sdílet svá data k dalšímu využití. Dle EK by toto nařízení mělo též pomoci zákazníkům získat větší kontrolu nad svými údaji v oblasti finančních služeb a prospěch ze sdílení těchto údajů.
Investiční společnosti a fondy
- 17/12: ESMA – Pokyny adresující rizika způsobená použitím pákového efektu v oblasti alternativních investičních fondů (AIF) dle článku 25 AIFMD – ESMA zveřejnila finální pokyny adresující rizika pákového efektu v oblasti AIF, vycházející z doporučení ESRB (European Systemic Risk Board) publikovaných v dubnu 2018, zabývající se likviditou a riziky použití pákového efektu v alternativních investičních fondech. Pokyny nastiňují kritéria pro harmonizaci postupů, kterými příslušné státní orgány dohledu:
- posuzují, do jaké míry použití pákového efektu v oblasti AIF přispívá k nárůstu systémového rizika ve finančním systému; a
- navrhují, kalibrují a implementují limity použití pákového efektu.
- 16/12: ESMA – Aktualizace pokynů týkajících se zátěžových testů podle nařízení o fondech peněžního trhu (MMFR) – ESMA aktualizovala pokyny pro zátěžové testy podle MMFR s ohledem na specifika roku 2020, především s přihlédnutím ke krizi způsobenou pandemií COVID-19. Vzhledem k tomu, že během krize mnohé fondy přesáhly limit 25 % pro zátěžový test likvidity pro odkupy profesionálních investorů, hodlá ESMA tyto pokyny důkladněji sledovat a častěji aktualizovat, a to alespoň jednou ročně.
- 04/12: ESMA – Aktualizace pravidel validace dle nařízení o fondech peněžního trhu (MMFR) – ESMA zveřejnila aktualizovaná pravidla validace dle MMFR ve vztahu k článku 37 tohoto nařízení, podle kterého musí správci fondů peněžního trhu předkládat určitá data příslušným národním orgánům dohledu. ESMA v aktualizaci poskytla dodatečná vysvětlení stávajících pravidel a rozšíření označení klasifikace finančních instrumentů (CFI).
Kapitálový trh
- 23/12: ESMA – Aktualizace stanoviska ohledně udělení výjimek z požadavků transparentnosti před uzavřením obchodu u kapitálových a nekapitálových investičních nástrojů – ESMA vydala aktualizované znění svého stanoviska ohledně prominutí požadavků transparentnosti před uzavřením obchodu. Aktualizace:
- specifikuje postup při žádostech týkajících se systémů na bázi kotací,
- specifikuje postup při žádostech obchodních systémů o udělení výjimky od příslušných národních orgánů dohledu; a
- aktualizuje postupy pro předejití opakujících se problémů při vyhodnocování způsobilosti k udělení výjimky národními orgány dohledu.
Cílem tohoto dokumentu je přispět ke konzistentnímu postupu při udělování výjimek v rámci EU.
- 22/12: ESMA – Aktualizace části Q&A ohledně nákladů a poplatků týkajících se směrnice MiFID II a nařízení MiFIR – Q&A jsou aktualizovány v části ohledně informování o poplatcích (bod 9, otázka 33 – Information on costs and charges). Nově přidaná odpověď míří na následně vypočítávané poplatky a na způsoby, jakými je o nich klient informován. Informování by mělo proběhnout buď:
- v samostatném odděleném dokumentu; nebo
- v jednom obsáhlejším dokumentu společně s jinými informacemi, pokud je informace o poplatcích patřičně zvýrazněna takovým způsobem, aby ji mohl klient snadno identifikovat.
- 17/12: ESMA – Návrh technických standardů (RTS a ITS) v rámci EMIR Refit – ESMA zveřejnila finální zprávu týkající se RTS a ITS podle EMIR Refit, která se zabývá (i) poskytováním dat registrům obchodních údajů (Trade Repositories – TR), (ii) postupy pro rekonciliaci a validaci údajů, (iii) přístupem příslušných orgánů dohledu k datům a (iv) registrací TR. Návrh řeší především:
- harmonizaci s mezinárodními standardy;
- kompletní hlášení XML schémat dle ISO 20022 standardu;
- harmonizované požadavky na kvalitu dat u všech TR;
- zjednodušená pravidla pro rozšíření registrace v režimu SFTR na EMIR; a
- standardizovaný proces přístupu k datům.
Návrh byl předložen EK s tím, že předpokládaný časový horizont pro implementaci je 18 měsíců od zveřejnění v úředním věstníku.
- 07/12: ESMA – Upozornění o změně statusu jednoduchých, transparentních a standardizovaných (Simple, Transparent and Standardised) sekuritizačních transakcí (STS transakce) po Brexitu – Evropské orgány dohledu (ESAS) upozorňují na dopad změn ve statusu STS transakcí po konci přechodného období po Brexitu na konci roku 2020. Sekuritizační transakce, které mají status STS a u nichž je alespoň jedna strana ze Spojeného království, ztratí po konci přechodného období status STS. Tato změna statusu se týká jak sekuritizací ve vztahu ke komerčním cenným papírům zajištěných aktivy (ABCP, asset-backed commercial paper), tak těch, které ABCP nejsou. ESAS proto doporučují investorům, aby tyto změny brali v potaz při investování.
- 07/12: ESMA – Zveřejnění XBRL taxonomických souborů pro potřeby nařízení o jednotném elektronickém formátu pro podávání zpráv (ESEF) a aktualizace ESEF Conformance suite – Za účelem usnadnění implementace nařízení ESEF (European Single Electronic Format), zveřejnila ESMA taxonomické soubory XBRL a testovací soubory Conformance Suite, které reflektují požadavky obsažené v reportu k novele nařízení ESEF a v aktualizovaném manuálu pro hlášení ESEF (ESEF Reporting manual). Nařízení ESEF vyžaduje po všech emitentech s cennými papíry kótovanými na regulovaném trhu v EU, aby vypracovávali svá roční finanční hlášení v xHTML formátu a aby přiřadili konsolidované finanční výkazy IFRS v nich obsažené pomocí označení (tags) XBRL a technologie iXBRL.
Pojišťovny
- 16/12: EIOPA – Aktualizace reprezentativních portfolií v rámci směrnice Solventnost II pro rok 2021 – EIOPA zveřejnila aktualizovaná reprezentativní portfolia pro výpočet koeficientu volatility příslušných časových struktur bezrizikových úrokových měr v rámci směrnice Solventnost II. Tato portfolia budou pro výpočty používána od konce března 2021.
- 10/12: Novela zákona o distribuci pojištění a zajištění – Novela zákona o distribuci pojištění a zajištění byla 10/12 vyhlášena ve sbírce zákonů pod číslem 524/2020 Sb. Tato novela odkládá povinnost provedení zkoušky odborné způsobilosti prodejců a zprostředkovatelů pojištění až do konce května 2021.
Banky
- 23/12: EBA – Návrh technických standardů v případech neproveditelnosti smluvního uznání rekapitalizace podle BRRD – EBA zveřejnila finální zprávu týkající se návrhu RTS a ITS v případech neuskutečnitelnosti smluvního uznání rekapitalizace z vnitřních zdrojů dle článku 55 BRRD. Smluvní uznání rekapitalizace se uplatňuje v případech, kdy je smlouva řízena právem třetí země. Navrhované standardy, mimo jiné, určují podmínky neproveditelnosti či podmínky a časový rámec pro její začlenění orgány příslušnými k řešení krize. Návrh ITS dále určuje obecnou formu pro notifikaci těchto orgánů.
- 18/12: ČNB – Poznatky z kontrol nastavení vnitřních kontrolních systémů úvěrových institucí – ČNB zveřejnila odborný článek, ve kterém informuje o poznatcích z výsledků kontrol činnosti úvěrových institucí v rámci výkonu dohledu nad těmito institucemi, zaměřených na slabiny v nastavení vnitřních kontrolních systémů.
- 17/12: EBA – Návrh RTS pro kapitálové požadavky u nemodelovatelných rizik podle FRTB – EBA zveřejnila finální návrh RTS kapitálových požadavků u nemodelovatelných rizikových faktorů pro instituce používající Internal Model Approach (IMA) FRTB. Navrhované RTS stanovují konkrétní metodiku, kterou mají příslušné instituce použít pro stanovení kapitálových požadavků souvisejících s nemodelovatelnými rizikovými faktory v novém režimu tržního rizika. Metodika je použitelná pro různé druhy rizikových faktorů.
- 16/12: EBA – Návrh RTS pro smluvní uznání pravomocí pozastavit nebo omezit práva a povinnosti orgánem příslušným k řešení krize – EBA zveřejnila finální návrh RTS pro smluvní uznání pravomocí pozastavit nebo omezit práva a povinnosti orgánem příslušným k řešení krize dle článku 71a BRRD. V případech, kdy se smlouva řídí právem třetího státu, BRRD vyžaduje, aby tato smlouva obsahovala výslovné uznáním a souhlas s tím, že smlouva může být podřízena pravomoci pozastavit nebo omezit práva a povinnosti orgánem příslušným k řešení krize.
- 15/12: EBA – Výzva bankám ke konzervativnímu přístupu k rozdělování dividend z důvodu pandemie COVID-19 – Z důvodu pokračující pandemie COVID-19 vyzývá EBA banky, aby se při rozhodování o dividendách či jiných způsobech výplaty zisků, včetně zpětného odkupu akcií, vyvarovaly rozdělování kapitálu mimo bankovní systém. Banky by v této souvislosti měly zejména brát v úvahu schopnost generovat zisk na základě obezřetných odhadů budoucího vývoje.
AML
- 17/12: EBA – Metodologie pro vyhodnocení rizik v oblasti AML a financování terorismu (FT) – EBA zveřejnila metodologii a proces vyhodnocování rizik v oblastech AML/FT podle článku 9a revidovaného nařízení o EBA. Jedná se o novou pravomoc, která EBU pověřuje hodnocením schopností příslušných orgánů unijních států řešit problémy v oblasti AML/FT ve smyslu (i) zdrojů, které mají k dispozici, (ii) schopnosti reagovat na budoucí problémy či (iii) účinně intervenovat. Tento dokument dále představuje, jakým způsobem bude EBA identifikovat rizika související s AML/FT a jak bude postupovat při vyhodnocení těchto rizik.
- 16/12: FATF – Aktualizace zprávy o rizicích AML a financování terorismu v souvislosti s pandemií COVID-19 – FATF vydal aktualizovanou zprávu o rizicích AML/FT, ve které informuje o zvýšené kriminální aktivitě na poli AML/FT z důvodu krize způsobené pandemií COVID-19. Zpráva obsahuje instrukce, jakým způsobem by na tyto aktivity měly reagovat státní orgány i privátní sektor.
- 14/12: EBA – Výzva k posílení vztahu mezi předpisy ohledně AML a ochrany vkladů v EU – EBA zveřejnila stanovisko zabývající se posílením vztahu mezi AML opatřeními reprezentovanými AML směrnicí (AMLD) a úpravou ochrany vkladů dle směrnice o systémech pojištění vkladů (DGSD).
- 14/12: FATF – Aktualizace mezinárodních standardů Finančního akčního výboru – FATF aktualizoval své mezinárodní standardy pro boj proti praní špinavých peněz, financování terorismu a šíření zbraní hromadného ničení (Doporučení). Aktualizace se zaměřuje především na oblast boje proti financování a šíření zbraní hromadného ničení (tzv. proliferace) a zvláště na vyhodnocení rizik spojených s obcházením cílených finančních sankcí. FAÚ momentálně pracuje na překladu aktualizovaného Doporučení do českého jazyka.
- 04/12: Novela AML zákona – 17/12 byla ve sbírce zákonů publikována novela AML zákona, transponující části 4. a 5. AML směrnice. Zbylá část transpozice bude provedena nově navrhovaným zákonem o evidenci skutečných majitelů. Novela s účinností od ledna 2021 přináší změny především v těchto oblastech:
- rozšíření okruhu povinných osob;
- identifikace a kontrola klienta;
- postup při zjištění nesrovnalostí v evidenci skutečných majitelů; a
- zvýšení pokut za přestupky.
Mgr. Ondřej Havlíček, LL.M.
Mgr. Matěj Šarapatka, LL.M.
Schönherr Rechtsanwälte GmbH, organizační složka
Jindřišská 937/16
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
Fax: +420 225 996 555
e-mail: office.czechrepublic@schoenherr.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz