Novinky z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc srpen 2021
Vážení čtenáři,
v srpnovém vydání našeho pravidelného newsletteru Vám opět přinášíme aktuality ze světa české a evropské regulace finančních institucí. Poslední letní měsíc byl na množství novinek spíše chudší, to však nic nemění na důležitosti některých z nich. Zejména bychom rádi upozornili na účinnost dlouho očekávané novely zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu a novely zákona o ČNB, návrh legislativního balíčku Evropské komise ohledně klíčových informací podle nařízení PRIIPS-KID, zjednodušený proces implementace nástroje rekapitalizace z vnitřních zdrojů (bail-in) vydané Českou národní bankou a v neposlední řadě i start konzultace k novým pokynům ohledně role, úkolů a odpovědnosti vedoucího pracovníka pro kontrolu dodržování předpisů v oblasti AML/CFT z pera EBA. Aktuality jako obvykle dělíme vždy podle příslušných regulovaných sektorů.
Regulace s působností napříč sektory
- 24/08: EBA – Vzájemné zhodnocení obezřetnostního posuzování nabývání kvalifikovaných účastí – EBA zveřejnila zprávu o vzájemném zhodnocení společných pokynů evropských orgánů dohledu (ESAs) ohledně obezřetnostního posuzování nabývání kvalifikovaných účastí. Závěry ad hoc ustanoveného hodnotícího výboru EBA obsažené v této zprávě vycházejí ze sebehodnocení dohledových orgánů států EU ohledně způsobu uplatňování vybraných oblastí pokynů k obezřetnostnímu posuzování nabývání kvalifikovaných účastí, zejména pak pojmu jednání ve shodě, významného vlivu, nepřímé kvalifikované účasti, posouzení úplnosti oznámení a lhůt, finančního stavu, pověsti nabyvatele a vybraných aspektů týkajících se posuzování rizika v oblasti AML/CFT. Uvedená zpráva může mít významný vliv na případné budoucí změny v přístupu národních regulátorů k poměrně administrativně náročným řízením o nabývání kvalifikovaných účastí a může vést k žádoucímu sjednocení výkladu u tohoto typu řízení napříč orgány dohledu v rámci EU.
- 14/08: PSP – Novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu – Dne 14/08 nabyl účinnosti zákon č. 298/2021 Sb. , kterým se mění zákon č. 374/2015 Sb. , o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, implementující ustanovení ze směrnice BRRDII, který:
- posiluje pravomoci ČNB, konkrétně:
- možnost nařídit povinné osobě (finanční instituci, finanční holdingové osobě, smíšené finanční holdingové osobě či smíšené holdingové osobě ve smyslu čl. 4 nařízení č. 575/2013) pozastavit platby a plnění závazků na nezbytně nutnou dobu (max. dva dny) za účelem zabránění dalšímu zhoršení její finanční situace;
- stanovení minimálního a vnitřního minimálního požadavku (viz níže);
- vymezuje osoby a skupiny podléhající řešení krize v souladu se standardem TLAC (Total loss-absorbing capacity);
- stanovuje pravidla týkající se minimálního požadavku na kapitál a způsobilé závazky (MREL) a vnitřního minimálního požadavku (rozumí se jimi požadovaný poměr součtu kapitálu a způsobilých závazků vyjádřený jako procentní podíl na celkovém objemu); a
- upravuje problematiku prodeje podřízených způsobilých závazků neprofesionálním zákazníkům.
- 03/08: EBA – Návrh prováděcích technických standardů (ITS) k poskytování informací pro účely plánů řešení krize v kontextu BRRD2 – EBA zveřejnila zprávu k návrhu dodatků k ITS ohledně poskytování informací pro účely plánů řešení krize dle prováděcího nařízení č. 2018/1624. Cílem představených změn je sladit standardy s ustanoveními směrnice o ozdravných postupech a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD) v návaznosti na změny minimálního požadavku na vlastní kapitál a způsobilé závazky (MREL) zavedené v revidované BRRD2, jakož i odstranění některých zjištěných nesrovnalostí technického charakteru, které brání dodržování požadavků uvedených v těchto ITS. Standardy dále obsahují aktualizovaný seznam systémů pojištění vkladů.
Investiční společnosti a fondy
- 02/08: EK – Návrh legislativního balíčku měnícího nařízení č. 1286/2014 (PRIIPS-KID) – EK zveřejnila návrh legislativního balíčku, který mění stávající úpravu poskytování sdělení klíčových informací podle nařízení PRIIPS-KID v situacích, kdy investiční službu poskytují subjekty kolektivního investování do převoditelných cenných papírů (SKIPCP/UCITS fondy). Balíček obsahuje:
- návrh nařízení, kterým se mění nařízení PRIIPS-KID – týká se prodloužení přechodného opatření pro správcovské společnosti, investiční společnosti a osoby, které poskytují poradenství týkající se podílových listů SKIPCP, jiných subjektů než SKIPCP nebo tyto podílové listy prodávají, podle kterého jsou dočasně osvobozeny od požadavku poskytovat retailovým investorům sdělení klíčových informací (KID). Platnost přechodného opatření bude prodloužena do 30/06/2022; a
- návrh směrnice, kterou se mění směrnice 2009/65/ES – týká se používání sdělení klíčových informací správcovskými společnostmi SKIPCP, přičemž tento návrh zavádí pravidlo, podle kterého bude splnění povinnosti předat klíčové informace podle nařízení PRIIPS-KID od 01/07/2022 v souladu s požadavky na předávání klíčových informací i splnění povinnosti podle směrnice SKIPCP (2009/65/ES). Retailovým investorům tak nebude potřeba duplicitně poskytovat dva různé předsmluvní informační dokumenty týkající se téhož SKIPCP.
Kapitálový trh
- 24/06: ESMA – Konzultace k návrhu regulačních technických standardů (RTS) k posouzení vhodnosti členů řídících orgánů poskytovatelů služeb vykazování údajů (Data Reporting Services Provider – DRSP) – ESMA zveřejnila konzultační dokument k návrhu RTS k posuzování vhodnosti členů řídících orgánů DRSP podle nařízení MiFIR vycházející z pokynů ohledně řídících orgánů organizátorů trhu a DRSP. ESMA doporučuje zavést příslušná kritéria na vedoucí orgán v následujících oblastech:
- reputace, poctivost a integrita;
- adekvátní časová alokace na výkon funkce;
- vědomosti, schopnosti a zkušenosti;
- nezávislost;
- školení a průběžné vzdělávání;
- diverzita; a
- uchovávání záznamů.
- 06/08: ESMA – Zpráva o používání FinTech (a zejména DLT) centrálními depozitáři cenných papírů – ESMA vydala zprávu určenou EK ohledně používání FinTech (tedy inovativní technologie v rámci finančního sektoru) centrálními depozitáři. Zpráva obsahuje, mimo jiné, informace od příslušných vnitrostátních orgánů dohledu a účastníků trhu o jejich zkušenostech s FinTech, respektive s technologií distribuované účetní knihy (Distributed Ledger Technology – DLT), a o jejich plánovaném budoucím využití a zda pro ně současný regulatorní rámec představuje překážku při realizaci projektů zahrnujících DLT. Na základě obdržených informací se ESMA doporučuje zaměřit na tyto oblasti:
- otázky týkající se účtů cenných papírů, přečerpání účtů cenných papírů, debetních zůstatků, požadavků na oddělení (dle čl. 38 CSDR) a požadavků na rekonciliaci (dle čl. 37 CSDR);
- operační požadavky (za účelem rozšíření komunikačních možností nad rámec ustanovení čl. 35 nařízení CSDR);
- vypořádání cenných papírů a hotovosti v prostředí DLT; a
- neodvolatelnost vypořádání.
- 30/07: MF – Návrh nařízení vlády měnící nařízení vlády č. 243/2013 Sb. , o investování investičních fondů a o technikách k jejich obhospodařování – MF předložilo do mezirezortního připomínkového řízení návrh nařízení vlády, který mění nařízení vlády č. 243/2013 Sb. , o investování investičních fondů a o technikách k jejich obhospodařování ("Nařízení"), jenž je předkládán především v souvislosti s potřebou reagovat na změnu navrhovanou v § 633 zákona č. 240/2013 Sb. , o investičních společnostech a investičních fondech ("ZISIF"). Novinky by měly obnášet zejména:
- z důvodu nesouladu se navrhuje, aby byl pojem "majetek" v § 633 odst. 1 ZISIF změněn na "aktiva" v souladu s mezinárodními účetními standardy (IFRS);
- snížení likviditní rezervy u fondu nemovitostí podle § 70 odst. 4 Nařízení z 20 % na 10 %, přičemž by tato likviditní rezerva mohla být držena i v likvidních investičních cenných papírech podle § 3 tamtéž.
Banky
- 26/08: ČNB – Opatření obecné povahy ke stanovení proticyklické kapitálové rezervy pro Českou republiku – ČNB vydala opatření obecné povahy č. III/2021 ke stanovení proticyklické kapitálové rezervy, na základě kterého:
- se sazba proticyklické kapitálové rezervy pro Českou republiku podle § 12o odst. 3 zákona o bankách a § 8al odst. 3 zákona o spořitelních a úvěrních družstvech stanovuje ve výši 1,50 % z celkového objemu rizikové expozice podle čl. 92 odst. 3 nařízení EU č. 575/2013; a
- banky a spořitelní a úvěrní družstva jsou povinny používat sazbu podle předchozího bodu pro účely výpočtu kombinované kapitálové rezervy od 01/10/2022.
- 19/08: EBA – Aktualizace údajů používaných v rámci identifikace institucí s globálním systémovým významem (Global Systemically Important Institutions, G-SIIs) – V souladu s pokyny ke zveřejňování G-IIs a nařízením č. 2021/539 zveřejnila EBA 12 ukazatelů a aktualizovala podkladové údaje od 31 největších institucí v EU. Tyto údaje z konce roku 2020 poslouží jako vstupy pro mezinárodní standardy, na jejichž základě bude menší podskupina bank označena jako G-SIIs poté, co o tom rozhodne Basilejský výbor pro bankovní dohled a Rada pro finanční stabilitu. Příslušné dokumenty jsou ke stažení zde.
- 11/08: ČNB – Zjednodušený proces implementace nástroje rekapitalizace z vnitřních zdrojů (bail-in) – ČNB zveřejnila zjednodušený proces implementace nástroje rekapitalizace z vnitřních zdrojů určeného k řešení potenciálního selhání finanční instituce dle § 75 zákona č. 374/2015 Sb. , o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu ("ZOPRK"). Řešení krize pomocí nástroje bail-in spočívá v odpisu nebo konverzi odepisovatelných závazků, které nejsou vyloučeny dle § 122 ZOPRK, a to v rozsahu dostatečném pro obnovu regulatorního kapitálu na úroveň nezbytnou pro pokračování v činnostech, pro něž má instituce povolení a pro udržení dostatečné důvěry trhu. Detailní popis procesu implementace tohoto nástroje (včetně praktické infografiky) je dostupný zde.
- 01/08: PSP – Účinnost novely zákona o ČNB – Dne 01/08 nabyl účinnosti zákon č. 219/2021 Sb. , který novelizoval zákon č. 6/1993 Sb. , o ČNB. Novela přináší, mimo jiné, následující změny:
- nová pravomoc ČNB stanovit právně závaznou formou makroobezřetnostní limity v oblasti hypotečních úvěrů, pokud se objeví systémová rizika pro finanční stabilitu v oblasti poskytování hypoték;
- rozšíření operačního rámce ČNB pro provádění obchodů na volném trhu, které jsou nezbytné pro efektivní výkon měnové politiky a které mohla ČNB původně provádět pouze do 31/12/2021 (kromě obchodování s cennými papíry se jedná o devizové hodnoty, drahé kovy, pohledávky a další aktiva, a to formou nákupů a prodejů, repo obchodů, vkladů, výpůjček nebo zápůjček či termínovaných obchodů); a
- nově jsou stanoveny mírnější limity pro žadatele o hypotéku do 36 let.
AML
- 02/08: EBA – Konzultace k novým pokynům ohledně role, úkolů a odpovědnosti vedoucího pracovníka pro kontrolu dodržování předpisů v oblasti AML/CFT – EBA zveřejnila konzultační dokument k novým pokynům ohledně role, úkolů a odpovědnosti vedoucích pracovníků v oblasti AML/CFT (Compliance Officer), aplikovaných v rámci působnosti AML směrnice. Pokyny, mimo jiné, obsahují:
- úpravu struktury celého managementu v oblasti AML/CFT (jak role, úkoly a odpovědnost příslušných vedoucích pracovníků, tak celého managementu a jejich vzájemné komunikace, včetně interakce na úrovni skupiny);
- upřesnění úkolů a role člena správní rady/představenstva (nebo vedoucího pracovníka v případě, že takové orgány nebyly zřízeny), který je zodpovědný za AML/CFT, včetně role osob odpovědných za dodržování AML/CFT v rámci celé skupiny;
- upřesnění informací, které by měly být poskytovány vedoucím pracovníkem pro AML/CFT řídícímu orgánu; a
- ustanovení o jmenování vedoucího pracovníka v mateřské společnosti pro dodržování předpisů v oblasti AML/CFT v rámci celé skupiny, který bude mít za úkol zajistit zavedení a provádění účinných politik a postupů v oblasti AML/CFT napříč skupinou a účinné řešení případných nedostatků ve vztahu k celé skupině nebo její velké části.
Pokyny se po svém dokončení mají vztahovat na všechny podniky poskytující finanční služby pod dohledem ČNB.
Mgr. Ondřej Havlíček, LL.M.
Mgr. Matěj Šarapatka, LL.M.
Schönherr Rechtsanwälte GmbH, organizační složka
Jindřišská 937/16
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
Fax: +420 225 996 555
e-mail: office.czechrepublic@schoenherr.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz