Novinky z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc únor 02/2021
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelné aktuality z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc únor 2021. V únorovém vydání newsletteru se dozvíte, mimo jiné, o novinkách v oblasti stanovování referenčních hodnot, zejména s ohledem na Brexit a LIBOR, o novém zákoně o evidenci skutečných majitelů, o novém seznamu otázek a odpovědí týkajících se SPV v nařízení o skupinovém financování (tzv. crowdfundingu), o regulatorních technických standardech k taxonomickému nařízení či v neposlední řadě o vydání metodického pokynu o kontrole klienta a zrevidovaného vzorového Systému vnitřních zásad Finančním analytickým úřadem. Aktuality dělíme vždy podle příslušných regulovaných sektorů.
Regulace s působností napříč sektory
- 24/02: ESMA – Pokyny ke společným postupům a metodikám pro hodnocení dohledu a proces hodnocení ústředních protistran (CCP) – ESMA zveřejnila pokyny ke společným postupům a metodikám pro hodnocení dohledu a proces hodnocení CCP podle čl. 21 Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 648/2012 (EMIR), zaměřené především na:
- kapitálové požadavky;
- organizační požadavky;
- podnikatelskou kontinuitu;
- způsob provádění podnikatelské činnosti;
- obezřetnostní požadavky; a
- dohody o interoperabilitě.
- 12/02: Evropský parlament – Nařízení EP a Rady EU týkající se referenčních hodnot – V úředním věstníku EU bylo publikováno nařízení, kterým se mění nařízení (EU) 2016/1011 (BMR), pokud jde o vynětí některých referenčních hodnot spotových směnných kurzů třetích zemí a stanovení náhrady za některé referenční hodnoty, jejichž poskytování je ukončováno, a kterým se mění nařízení (EU) č. 648/2012 (EMIR). Cílem tohoto nařízení je především příprava finančního trhu na zrušení referenčních hodnot s kritickým významem, jako např. LIBOR (viz níže 02/02: Rada EU – Nová pravidla týkající se LIBOR).
- 03/02: Zákon č. 37/2021 sb. o evidenci skutečných majitelů – Dne 03/02 vešel v platnost zákon o evidenci skutečných majitelů, který nabývá účinnosti k 01/06. Jeho cílem byla mimo jiné implementace tzv. 5 AML směrnice (Směrnice Evropského parlamentu a rady EU 2018/843) a úprava vedení evidence skutečných majitelů a některých práv a povinností vznikajících v souvislosti se zjišťováním skutečného majitele a zápisem údajů o něm do příslušné evidence. Jednou z nejvýznamnějších změn, kterou zákon zavádí, je veřejný přístup k údajům o skutečném majiteli. Zákon dále definuje:
- koncového příjemce právnické osoby (osoba, která může přímo nebo nepřímo získávat více než 25 % z celkového majetkového prospěchu tvořeného při činnosti nebo likvidaci právnické osoby, a tento prospěch dále nepředává);
- osobu s koncovým vlivem v obchodní korporaci (fyzická osoba, která je ovládající osobou podle zákona upravujícího právní poměry obchodních korporací);
- osobu ve vrcholném vedení korporace (fyzická osoba, která zajišťuje každodenní nebo pravidelné řízení výkonu činností právnické osoby jako je obchodní vedení, člen statutárního orgánu a osoba přímo podřízená statutárnímu orgánu);
- skutečného majitele u fundace, ústavu, obecně prospěšné společnosti a svěřenského fondu; a
- osoby, jež skutečného majitele nemají (stát, samosprávný celek, státní podniky, politické strany a církve, odborové organizace a další).
- 02/02: Rada EU – Nová pravidla týkající se LIBOR (London Inter Bank Offered Rate) – Rada EU přijala změny nařízení o referenčních hodnotách v souvislosti s ukončením poskytování londýnské mezibankovní nabídkové sazby LIBOR, k jejímuž ukončení by mělo dojít do konce roku 2021. Nová pravidla jsou zaváděna s cílem snížit rizika pro finanční stabilitu a právní nejistotu, čehož má být dosáhnuto pomocí zavedení statutární nahrazení referenční hodnoty. Tato pravidla zavádí, mimo jiné, pravomoc Komise nahradit tzv. referenční hodnoty s kritickým významem a další referenční hodnoty, včetně referenčních hodnot třetích zemích. Zároveň se prodlužuje přechodné období pro používání referenčních hodnot třetích zemí do doby, než vstoupí v účinnost nová pravidla pro používání těchto referenčních hodnot. Unijním subjektům podléhajícím dohledu bude umožněno referenční hodnoty třetích zemí používat do konce roku 2023.
Investiční společnosti a fondy
- 01/02: ESMA – Finální zpráva týkající se implementačních technických standardů (ITS) podle nařízení o přeshraniční distribuci fondů kolektivního investování – ESMA zveřejnila finální zprávu o ITS podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU 2019/1156 o usnadnění přeshraniční distribuce fondů kolektivního investování. ITS se zaměřují na zveřejňování informací příslušnými vnitrostátními orgány na jejich webových stránkách, oznamování informací příslušnými vnitrostátními orgány ESMĚ a zveřejňování informací ESMA na jejích webových stránkách.
Kapitálový trh
- 26/02: ESMA – Aktualizace seznamu Q&A ohledně vzorů a technických pokynů pro reporting v oblasti sekuritizace – V seznamu se upravilo 11 stávajících otázek a přidaly se 4 nové, konkrétně:
- 5.1.26 – Sloučení a rozdělování podkladových expozic;
- 5.4.7 – Odebrání kolaterálu zajišťujícího hypoteční úvěr na bydlení (RMBS);
- 5.11.2 – Zaměstnanecký status; a
- 5.15.15 – Pari-Passu a seniorní tranše (vyplnění těchto polí ve formuláři v situaci, kdy tranše nemá ISIN).
ESMA rovněž zveřejnila schéma XML pro každou ze dvou standardních zpráv, které musí registrované úložiště pro sekuritizace (SR) poskytnout v souladu s regulačními technickými normami pro provozní standardy úložiště pro sekuritizace.
- 25/02: ESAS – Doporučení k aplikaci nařízení o zveřejňování informací souvisejících s udržitelností v odvětví finančních služeb (SFDR) – Evropské orgány dohledu zveřejnily společné dohledové stanovisko k aplikaci SFDR, jehož cílem je dosáhnout efektivní a konzistentní aplikace a národního dohledu nad dodržováním pravidel SFDR, podpory rovných podmínek a ochrany investorů. Stanovisko doplňuje finální zprávu o návrhu RTS ze 04/02 zmíněnou níže. ESA ve stanovisku doporučují, aby byl návrh RTS použit jako reference při uplatňování ustanovení SFDR v přechodném období mezi uplatňováním SFDR (k 10.03.2021) a uplatňováním RTS k pozdějšímu datu.
- 25/01: ESMA – První seznam Q&A týkajících se zvláštních účelových jednotek (Special Purpose Vehicle, SPV) podle nařízení o skupinovém financování – ESMA zveřejnila první seznam Q&A zaměřených na porozumění různých aspektů SPV podle Nařízení EU 2020/1503 o evropských poskytovatelích služeb skupinového financování pro podniky (nařízení o crowdfundingu). Q&As se zaměřují primárně:
- na okolnosti a podmínky, za kterých lze vytvořit SPV pro poskytování služeb skupinového financování;
- na typy nástrojů, které lze nabídnout investorům prostřednictvím SPV;
- zda SPV může zprostředkovat expozici na více než jedno podkladové aktivum;
- na typ podkladového aktiva, na které může SPV zprostředkovat expozici; a
- na to, kdy by mělo být aktivum považováno za nelikvidní nebo nedělitelné ve smyslu nařízení o crowdfundingu.
- 15/02: Rada EU – Balíček týkající se oživení kapitálových trhů – Rada přijala soubor opatření s cílem pomoci podnikům získat finanční prostředky v důsledku krize způsobené pandemií COVID-19. Prvním opatřením je změna směrnice MiFID II, která má za cíl zjednodušit požadavky na informace a současně zajistit ochranu investorů. Změny se týkají např. požadavků na informace o nákladech a poplatcích, které musí být poskytovány profesionálním investorům a způsobilým protistranám či úprav režimu limitů pozic pro komoditní deriváty s cílem podpořit vznik a růst trhů s komoditními deriváty denominovanými v eurech. Druhým opatřením je změna nařízení o prospektu mající za cíl vytvoření nového „prospektu EU pro oživení“. Tento kratší prospekt má podnikům usnadnit získávání kapitálu tak, aby mohly uspokojit potřebu přístupu k financování a současně aby byly investorům poskytovány odpovídající informace. Prospekt pro oživení bude k dispozici pro navýšení kapitálu až na 150 % nesplaceného kapitálu během 12 měsíců. Tento režim bude platit do konce roku 2022.
- 04/02: ESAS – Finální zpráva o návrhu regulatorních technických standardů (RTS) v oblasti zveřejňování informací souvisejících s udržitelností v odvětví finančních služeb – Evropské orgány dohledu zveřejnily finální zprávu týkající se zveřejňování informací souvisejících s udržitelností v odvětví finančních služeb podle nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2019/2088 (SFDR). Navrhované RTS jsou zaměřeny především na obsah, metodiku a způsob zveřejňování informací podle SFDR, a jejich primárním cílem je posílení ochrany koncového investora v podobě zlepšení zveřejňování informací souvisejících s životním prostředím, sociální oblastí a oblastí řízení (ESG), jehož důsledkem má být, mimo jiné, i snížení rizika tzv. greenwashingu (dezinformace v oblasti životního prostředí). Návrh RTS se týká primárně:
- Zveřejnění hlavních nepříznivých dopadů na úrovni subjektu (Entity-level principal adverse impact disclosures); a
- Zveřejnění informací na úrovni produktů (Product level disclosures).
- 03/02: ESMA – Aktualizace seznamu Q&A týkajících se směrnice MiFID II a nařízení MiFIR – Q&A se aktualizují v části DEA (Direct Electronic Access), do které se přidává otázka č. 32 – klasifikace obchodů DEA a dále v části Multilaterální a bilaterální systémy, do které se přidává otázka č. 32 – Obchodování na principu párování příkazů investičních podniků na vlastní účet.
- 03/02: ESAS – Návrh RTS ohledně klíčových informací týkajících se strukturovaných retailových investičních produktů a pojistných produktů s investiční složkou – Evropské orgány dohledu po souhlasu rady dohledu EIOPA zveřejnily návrh RTS týkající se dodatků k Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1286/2014 o sděleních klíčových informací (KID) týkajících se strukturovaných retailových investičních produktů a pojistných produktů s investiční složkou (PRIIPS).
Pojišťovny
- 12/02: EIOPA – Opatření ke zlepšení pojistitelnosti rizika přerušení podnikání z důvodu pandemie – EIOPA zveřejnila pracovní dokument týkající se opatření ke zlepšení pojistitelnosti rizika přerušení podnikání z důvodu pandemie, ve kterém analyzuje možnosti související s preventivními opatřeními ke snížení ztrát, přenosem rizik na kapitálových trzích a řešením vícenásobného nebezpečí pro systémová rizika.
Banky
- 23/02: ČNB – Revize a doplnění Obecného přístupu ke stanovení minimálního požadavku na kapitál a způsobilé závazky (MREL) – ČNB v souvislosti se změnami regulatorního rámce zrevidovala a doplnila Obecný přístup k MREL, jenž rozšířila o stanovení minimálního požadavku na kapitál a způsobilé závazky vyjádřené rovněž ve vazbě na ukazatel pákového poměru. Od počátku roku 2021 ČNB stanovuje MREL jak ve vazbě na celkové rizikové expozice (TREA), tak ve vztahu k celkové míře expozic (LRE). Další revize se týkají stanovení MREL pro instituce, u nichž plán pro řešení krize předpokládá použití některého z transferových nástrojů a stanovení požadavků na podřízenost MREL způsobilých nástrojů.
- 22/02: EBA – Stanovisko k odstranění překážek přístupu k bankovním účtům podle směrnice PSD2 – EBA zveřejnila stanovisko k opatřením v oblasti dohledu, které by měly přijmout příslušné vnitrostátní orgány, aby banky odstranily zbývající překážky, které brání poskytovatelům - třetím stranám v přístupu k bankovním účtům, což spotřebitelům v EU omezuje výběr platebních služeb. Stanovisko by mělo přispět k rovným podmínkám v celé EU a ke konzistentnímu uplatňování a dohledu nad příslušnými požadavky Směrnice EU 2015/2366 o platebních službách na vnitřním trhu (PSD2).
- 19/02: EBA – Finální návrh regulatorních technických standardů (RTS) týkajících se nepřímé expozice vůči klientům derivátových smluv a úvěrových derivátů – EBA zveřejnila finální návrh RTS konkretizujících, jak by měly instituce určovat expozici vyplývající z derivátových smluv a smluv o úvěrových derivátech, pokud smlouva nebyla přímo uzavřena s tímto klientem, avšak slouží jako podklad dluhového nebo akciového nástroje vydaného tímto klientem, za účelem jejich začlenění do expozic vůči němu (čl. 390 (9) CRR2). Návrh RTS předkládá metodiku pro výpočet nepřímých expozic pro různé kategorie derivátových smluv a úvěrových derivátových smluv s jediným podkladovým dluhovým nebo kapitálovým nástrojem, konkrétně pro:
- opce na dluhové a kapitálové nástroje;
- smlouvy o úvěrových derivátech; a
- jiné deriváty, jejichž podkladem je dluhový nebo kapitálový nástroj.
- 16/02: EBA – Finální pokyny k podmínkám alternativního zacházení s „dohodami mezi třemi stranami o zpětném odkupu“ (repo obchody) pro účely velké expozice – EBA zveřejnila finální pokyny vymezující podmínky aplikace alternativního zacházení s expozicemi institucí souvisejícími s „dohodami o zpětném odkupu tří stran“ pro účely velkých expozic. V rámci alternativního zacházení mohou instituce nahradit celkové množství svých expozic vůči emitentovi kolaterálu v důsledku dohod mezi třemi stranami o zpětném odkupu zprostředkovaných zástupcem tří stran (tri-party agent), a to v plné výši limitů, které instituce nařídila zástupci na tyto expozice použít. V případě takovéto náhrady jsou instituce podle nařízení CRR povinny splnit tyto tři podmínky:
- Povinnost ověřit, že zástupce tří stran má zavedena příslušná ochranná opatření, aby se zabránilo porušení limitů stanovených institucí;
- příslušný orgán instituci nesdělil, že by měl jakékoliv závažné obavy; a
- součet limitu stanoveného institucí zástupci tří stran a jakýchkoli jiných expozic instituce vůči emitentovi kolaterálu nepřekračuje limit stanovený v čl. 395 odst.1 CRR.
AML
- 26/02: FAÚ – Stanovisko k uplatňování povinností dle AML zákona ve vztahu k advokátním úschovám – FAÚ zveřejnil své stanovisko k uplatňování povinností dle AML zákona ve vztahu k advokátním úschovám, ve kterém se vyjadřuje ke sjednání úschovy peněz klientem či správě cizího (klientova) majetku u advokáta a jejich uložení na zvláštní účet advokáta u banky. V tom případě jsou pak povinnou osobou ve smyslu § 2 AML zákona ve vztahu k těmto finančním prostředkům a majetku jak advokát, tak i banka, která úschovní účet vede, přičemž obě tyto povinné osoby musí plnit své zákonné povinnosti stanovené tímto právním předpisem.
- 26/02: FAÚ – Metodický pokyn č. 9 o kontrole klienta – FAÚ vydal nový metodický pokyn č. 9 určený úvěrovým a finančním institucím, popisující institut kontroly klienta, který má za cíl účinně snižovat rizika praní špinavých peněz a financování terorismu, aniž by u institucí došlo k nepřiměřené zátěži.
- 05/02: FAÚ: Nový vzorový Systém vnitřních zásad (SVZ) – FAÚ zveřejnil nový SVZ pro povinné osoby podle AML zákona ve smyslu § 21 AML zákona, platný od 01/01/2021. SVZ lze stáhnout i s vyznačenými změnami.
Mgr. Ondřej Havlíček, LL.M.
Mgr. Matěj Šarapatka, LL.M.
Schönherr Rechtsanwälte GmbH, organizační složka
Jindřišská 937/16
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
Fax: +420 225 996 555
e-mail: office.czechrepublic@schoenherr.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz