Nový zákon o nabídkách převzetí a zásadní novelizace ustanovení Obchodního zákoníku o squeeze-outu
Dne 1. dubna 2008 nabyl účinnosti nový zákon č. 104/2008 Sb. , o nabídkách převzetí a o změně některých dalších zákonů (dále jen „Zákon o nabídkách převzetí“). Tento zákon tak s téměř dvouletým zpožděním transponuje do českého právního řádu směrnici Evropského parlamentu a Rady 2004/25/ES ze dne 21. dubna 2004, která stanovuje požadavky na národní úpravu nabídek převzetí, včetně nabídkové povinnosti, jakož i tzv. sell-outu a squeeze-outu.
I. Nabídky převzetí
Dne 1. dubna 2008 nabyl účinnosti nový zákon č. 104/2008 Sb. , o nabídkách převzetí a o změně některých dalších zákonů (dále jen „Zákon o nabídkách převzetí“).
Tento zákon tak s téměř dvouletým zpožděním transponuje do českého právního řádu směrnici Evropského parlamentu a Rady 2004/25/ES ze dne 21. dubna 2004, která stanovuje požadavky na národní úpravu nabídek převzetí, včetně nabídkové povinnosti, jakož i tzv. sell-outu a squeeze-outu.
Obchodní zákoník nadále stanovuje pouze obecnou úpravu veřejného návrhu činěného akcionářům bez ohledu na charakter účastnických cenných papírů. Zákon o nabídkách převzetí pak upravuje nabídku převzetí, jakožto veřejný návrh činěný v souvislosti s ovládnutím cílové společnosti, která vydala účastnické cenné papíry přijaté k obchodování na regulovaném trhu.
Nově je stanovena hranice pro vznik nabídkové povinnosti. Touto hranicí je získání nebo překročení 30 % podílu na hlasovacích právech společnosti (za podmínky, že akcionář společnost skutečně ovládá) namísto dosavadní hranice dosažení nebo překročení 2/3 a 3/4 podílu na základním kapitálu nebo hlasovacích právech cílové společnosti. Zároveň se nově zavádí tzv. „dodatečná nabídka převzetí“ v případech, kdy navrhovatel získá na základě předchozí nabídky převzetí 90% podíl na cílové společnosti.
Zákon o nabídkách převzetí nově konstruuje výši protiplnění při povinné nabídce a umožňuje České národní bance, aby změnila výši ceny v případech, kdy lze předpokládat, že tzv. „prémiová cena“ nebo tzv. „průměrná cena“ nebude přiměřená. Prémiová cena je definována jako nejvyšší cena zaplacená za stejné akcie cílové společnosti osobou, která učinila nabídku převzetí či osobami jednajícími s ní ve shodě (nově nazývány „spolupracující osoby“), a to v období 12 měsíců před tím, než vznikla povinnost učinit nabídku převzetí. Průměrná cena je pak stejně jako v předchozí právní úpravě dána průměrnou cenou, za níž byly akcie cílové společnosti obchodovány na veřejných trzích v období 6 měsíců před vznikem povinnosti. Česká národní banka může změnit výši protiplnění na základě znaleckého posudku, k jehož vypracování může navrhovatele vyzvat.
II. Nová úprava squeeze - outu
Zákonem o nabídkách převzetí došlo rovněž k novelizaci obchodního zákoníku v části upravující právo výkupu účastnických cenných papírů, tzv. squeeze-outu. Podle důvodové zprávy k zákonu se jedná pouze o drobné a technické úpravy s tím, že podstatnější změny právní úpravy squeeze-outu budou přijaty až po stanovisku Ústavního soudu o ústavnosti institutu squeeze-outu. Vzhledem k tomu, že Ústavní soud ve svém nálezu (Pl.ÚS 56/05 #1) ze dne 27.3.2008 již návrh skupiny senátorů na zrušení ustanovení § 183i až 183n obchodního zákoníku zamítl, dají se další změny očekávat.
Mezi podstatné změny úpravy squeeze-outu přijaté Zákonem o nabídkách převzetí patří především:
(i) zrušení tříměsíční prekluzivní lhůty ode dne nabytí rozhodného podílu pro uplatnění práva hlavního akcionáře vytěsnit menšinové akcionáře (s výjimkou squeeze-outu vycházejícího z ceny při nabídce převzetí);
(ii) zrušení dozoru České národní banky u účastnických cenných papírů, které nebyly přijaty k obchodování na regulovaném trhu;
(iii) nadále zůstává dozor České národní banky u účastnických cenných papírů, které byly přijaty k obchodování na regulovaném trhu s tím, že není nezbytně vyžadován znalecký posudek, ale ekonomické odůvodnění výše navrženého protiplnění;
(iv) zavedení práva minoritních akcionářů na obvyklý úrok ode dne, kdy došlo k přechodu vlastnického práva k účastnickým cenným papírům menšinových akcionářů společnosti na hlavního akcionáře, do dne úhrady protiplnění akcionářům;
Autor: Mgr. Jana Ilovičná, advokátka
Spoluautor: Mgr. David Neveselý, advokát
HAVEL & HOLÁSEK s.r.o.
Advokátní kancelář
Týn 1049/3, 110 00 Praha 1
Tel.: +420 224 895 950, Fax: +420 224 895 980
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz