Kdy lze přenést povinnost dopravit nezletilé dítě na druhého rodiče
Odpovím velmi krátce – v zásadě nikdy. Alespoň tak to vidí Krajský soud v Brně.
Odpovím velmi krátce – v zásadě nikdy. Alespoň tak to vidí Krajský soud v Brně.
V praxi jsou často při opravách havarovaných vozidel používány nové díly a součástky, což může vést k následnému zhodnocení takto opravovaných vozidel. Zvláště pak u starších vozidel může jít o podstatné navýšení jejich hodnoty. Nabízí se tedy otázky, zda a jakým způsobem toto zhodnocení ve svém důsledku ovlivní výši náhrady škody požadovanou…
Úprava nájmu bytu a domu vychází z obecné úpravy nájmu. To znamená, že základem je povinnost pronajímatele přenechat dočasně věc nájemci k užívání a na druhé straně povinnost nájemce platit pronajímateli nájemné. Důvodem pro speciální vyčlenění nájmu bytu je účel tohoto institutu, kterým je zajištění bytových potřeb nájemce. Ten se nachází v…
V předchozích článcích Problematika vyznačení právního vztahu nájmu v katastrální mapě[1] a Vymezení sporných otázek v souvislosti s možností nájmu a pachtu pozemku[2] jsem nastínil problematiku právního vztahu nájmu a pachtu ve vztahu ke katastru nemovitostí, zvláště k části parcely, a dále možné praktické dopady při vkladovém řízení před…
Nový občanský zákoník je již několik měsíců právní realitou, kterou musíme všichni akceptovat. Stejně jako v případě jiných rekodifikačních předpisů i nový občanský zákoník s sebou přinesl změny, které nejsou v laické veřejnosti prozatím známé, což ve svém důsledku může vést k nepříjemným potížím. Jednou z takových změn jsou důsledky pro vydání…
Přijetím zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník v platném znění (dále jen jako OZ) a navazujícími změnami zákona 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů[1] (dále jen jako o.s.ř.), a zákona 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti, ve znění pozdějších předpisů[2], došlo s účinností od 1. 1. 2014 k…
Nový občanský zákoník, zákon č. 89/2012 Sb. nově upravuje některé instituty dědického práva. V tomto článku se budeme zabývat některými změnami, které tato nová úprava přináší.
Občanský zákoník přichází nejen s novým pojetím majetkového práva manželského jako zvláštního celku, ale mění rovněž přístup k samotnému obsahu společného jmění manželů. Ponecháme-li stranou jiné složky společného jmění manželů, přechodné ustanovení § 3038 občanského zákoníku přináší na první pohled velmi zásadní novinku a to, že kde dni 1. 1.
Dne 1. ledna 2013 nabyla účinnosti novela občanského soudního řádu (dále jen „o.s.ř.“) provedená zákonem 396/2012 Sb., kterým se mění zákon 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Citovaná novela se dotkla zejména oblasti výkonu rozhodnutí a exekucí. Do občanského soudního řádu bylo touto…
Nový občanský zákoník zavedl institut „budoucího“ zástavního práva, který výrazně usnadní financování družstevních bytů pomocí hypotečního úvěru a nalezne široké využití i při financování koupě nemovitostí jako takových. Na českém trhu s byty by tento produkt mohl představovat zajímavé oživení. Poskytování hypoték na koupi družstevních bytů se ve…
Obsah generovaný uživateli, fan fiction, web 2.0, digitalizace, interaktivita… Přichází pozvolný konec autorského práva?
Podnikatelé při reklamaci zboží, které zakoupili v rámci své podnikatelské činnosti, nezřídka vycházejí z reklamačních pravidel a záruk, jež jsou ze zákona garantovány pouze spotřebitelům. Dualita v reklamačních právech a postupech upravených v zákoně je mnohdy matoucí a vede k nesprávnému přesvědčení, že kupujícímu vždy stačí zjistit a…
Nadační fondy lze definovat jako nezávislé subjekty finanční povahy založené za účelem podpory veřejně prospěšných aktivit a projektů. Jako nový právní institut byly zavedeny do českého právního řádu v roce 1998 jako alternativa k nadacím, ovšem ve srovnání s nimi jsou nadační fondy benevolentněji legislativně upraveny. Na rozdíl od nadací nemusí…
S účinností od 1. ledna 2014 došlo nejen k zásadním změnám v hmotném právu, kdy původní občanský zákoník a obchodní zákoník byly nahrazeny novým občanským zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích, rekodifikace civilního práva se v mnoha aspektech dotkla rovněž procesních předpisů, a to nejen v oblasti soudního řízení, ale též v oblasti řízení…
V tomto příspěvku bychom Vás rádi seznámili s judikaturou Nejvyššího soudu („NS“), která již reflektuje existenci nových předpisů soukromého práva, tedy zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník („NOZ“) a zákona 90/2012 Sb., zákon o obchodních korporacích („ZOK“). Zmíníme se i o jednom nedávném rozhodnutí Ústavního soudu, které dále zpřísňuje…
Římské právo může modernímu právníkovi nabídnout ledacos.[1] Jedním z takových případů je i legendární actio de effusis et deiectis, neboli žaloba o vyhozeném a vylitém, kterou NOZ nově normuje v § 2937/2: „Způsobila-li škodu věc pádem nebo vyhozením z místnosti nebo podobného místa, nahradí škodu společně a nerozdílně s tím, kdo je povinen k…
V předchozím článku Problematika vyznačení právního vztahu nájmu v katastrální mapě[1] jsem si dovolil nadnést pohled na možnost vyznačení nájemního vztahu v katastru nemovitostí spíše z té technické stránky a podstaty katastru nemovitostí (dále jen „katastru“) samotné.
V České republice existuje více než 50 tisíc společenství vlastníků jednotek (SVJ), která v sobě zahrnují statisíce bytových a nebytových jednotek. Mnohé z existujících či nově zakládaných SVJ si neuvědomují, že i jich se dotýká mediálně známá rekodifikace soukromého práva. S některými změnami a novinkami bychom vás chtěli nyní seznámit, a to…
V poslední době se díky čím dál častěji uzavíraným manželstvím, kdy jeden z manželů je cizinec, setkáváme s řešením právních věcí týkajících se péče a výživy k nezletilým dětem s mezinárodním prvkem. Bohužel národnostní rozdíly ve vztazích s sebou přináší i různorodost vyplývající z odlišných životních představ o fungování rodiny obecně a výchově…
V tomto článku se chci vrátit k tématu, které jsem na stránkách serveru epravo.cz zmínil v článku pod názvem „Může povinný odmítnout dědictví?“. Vracím se k němu s ohledem na rozsudek Nejvyššího soudu ČR spis.zn. 21 Cdo 3400/2013 ze dne 8.4.2014., tedy na rozsudek vydaný až po publikaci tohoto článku, který však k tématu přináší nové poznatky a…
Doba, po kterou se na vyžádaného k vydání jinému než členskému státu Evropské unie hledí jako na žadatele o udělení mezinárodní ochrany, se podle § 101 odst. 6 písm. a) z. m. j. s....
Soud rozhodující podle § 205 odst. 1 z. m. j. s. o předání vyžádaného může sám provádět věcné změny v popisu skutku, pro který byl vyžadujícím státem vydán evropský zatýkací...
Účinek předjímaný v § 239 odst. 1 větě druhé insolvenčního zákona, spočívající v nemožnosti pokračovat po zahájení insolvenčního řízení na majetek dlužníka v odpůrčím...
Soud v opatrovnickém řízení poměřuje případné nepříznivé dopady vedení řízení do majetkové sféry nezletilého (tedy rizika spojená s podáním žaloby v podobě nákladů soudního...
Aby členu statutárního orgánu společenství vznikl nárok na odměnu, musel by tento nárok vyplynout z rozhodnutí shromáždění. Ze zákona se přitom nepodává, že by shromáždění...
Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.
Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního online kurzu Základy práce s AI. Tento kurz vás vybaví znalostmi a nástroji potřebnými k tomu, aby AI nebyla jen dalším trendem, ale spolehlivým partnerem ve vaší praxi. Připravte se objevit potenciál AI a zjistit, jak může obohatit vaši kariéru.
Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.
Vypadá to, že jste si něco zapomněli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.