Převody nemovitých věcí
Cílem tohoto článku je průřezově přiblížit téma převodů nemovitých věcí dle zákona 89/2012 Sb. (dále jen „Občanský zákoník“) a nastínit některá specifika spojená s tímto tématem.
Cílem tohoto článku je průřezově přiblížit téma převodů nemovitých věcí dle zákona 89/2012 Sb. (dále jen „Občanský zákoník“) a nastínit některá specifika spojená s tímto tématem.
Od 1. 1. 1989 byla novelou zákoníku práce 188/1988 Sb. zkrácena lhůta pro podání žaloby na určení neplatnosti rozvázání pracovního poměru ze tří na dva měsíce. Od tohoto okamžiku působila tato úprava jako pevný bod ve vesmíru a přestála veškeré turbulence v pracovním právu. Pokud byl pracovní poměr rozvázán sporně nebo nepřátelsky, běžela lhůta…
Nový občanský zákoník (dále jen „NOZ“) účinný od 1. 1. 2014 přináší řadu významných změn a novinek v oblasti právní úpravy postoupení pohledávek a zavádí zcela nový institut postoupení smlouvy. Níže stručně popíšeme základní novinky a nejdůležitější změny.
Podle právní úpravy platné a účinné do konce roku 2013 (zákona 40/1964 Sb., občanského zákoníku), konkrétně podle ustanovení § 143 odst. 2 občanského zákoníku, platilo následující:
Úvodem je nutné si uvědomit celkový právní rámec dané problematiky, kdy již základní principy uvedené v Preambuli Ústavy ČR staví základ fungování našeho státu právě na zásadách občanské společnosti. Samotná Ústava dále rozvíjí tyto principy a stanoví, že lid je zdrojem veškeré státní moci, kterou vykonává prostřednictvím orgánu moci zákonodárné…
Nový občanský zákoník by měl být „Zákon pro život, zákon inspirovaný životem“, jak uvádí motto publikované na portálu Ministerstva spravedlnosti ČR obcanskyzakonik.justice.cz. Ne vždy se to však bohužel tomuto kodexu podařilo. Do kategorie nepříliš zdařilých novinek se zřejmě zařadí i rozšířená úprava záměny dlužníka. V ní jsou skryta nenápadná…
Jak již všichni vědí, dne 1. ledna 2014 nabyl účinnosti zákon 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „NOZ“), který do českého soukromého práva přináší četné (nejen terminologické a systematické) změny a klade zvýšený důraz na autonomii smluvních stran a platnost právních úkonů (jednání) před jejich neplatností. V některých případech jsou nová…
Jak známo, nový občanský zákoník (dále také jen „NOZ“) přináší spoustu nových ustanovení, která jsou odrazem nové Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/83/EU ze dne 25. 10. 2011 o právech spotřebitelů (dále jen „Nová směrnice“). V tomto ohledu došlo k nemalým změnám nejen u tzv. smluv na dálku (typicky e-shopy), ale například i u smluv…
Motto - Dárkem, to mi věř, si získáš každého z bohů i lidí.
Publius Ovidius Naso
Setkal jsem se s dotazem, jak je to po 1.1.2014 s vrácením daru. A zda má dárce právo požadovat vydání daru (např. automobilu či motocyklu) i v případě pakliže se k němu obdarovaný/á zachoval(a) „hodně nepěkně/nečestně“ z důvodu „pouhé“ hrubé nedbalosti či je…
Ustanovení § 1829 NOZ chrání spotřebitele, jakožto slabší stranu smluvního vztahu tím, že umožňuje spotřebiteli odstoupit od smluv uzavřených na dálku a od smluv uzavřených mimo obchodní prostory ve lhůtě 14 dnů ode dne uzavření smlouvy a v případě smluv na dodávku zboží pak ve lhůtě 14 dnů ode dne převzetí zboží. (Pro úplnost upozorňuji, že pokud…
Právní úprava vztahu pacienta a jeho lékaře je nyní obsažena zejména v zákoně 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o zdravotních službách“), který je účinný od 1.4.2012. V ust. § 28 odst. 1 zákona o zdravotních službách je stanoveno, že…
Dosavadní občanský zákoník vycházel z principu, že mlčení či jiná nečinnost v rámci procesu uzavírání smlouvy neznamená přijetí návrhu. Nový občanský zákoník se k tomuto základnímu principu taktéž v obecné rovině hlásí. Na druhé straně však v určitých ohledech tuto zásadu prolamuje, což bude pravděpodobně klást na účastníky kontraktačního procesu…
Ke dni 1. ledna 2014 nabyl účinnosti zákon 256/2013 Sb., katastrální zákon (dále jen „nový katastrální zákon“). S účinností nového katastrálního zákona je problematika katastru nemovitostí upravena převážně v tomto novém předpise s výjimkou některých dílčích otázek, které jsou řešeny přímo v zákoně 89/2012 Sb., občanském zákoníku (dále jen…
Některé případy z naší praxe evokují dojem, že stát je buď ve stavu (hrozícího) úpadku anebo jeho představitelé již ztrácejí jakékoli zábrany v postupu vůči soukromým osobám. Nejde pouze o orgány veřejné moci, kde neúprosné vymáhání byť bagatelních či sporných nároků často vede k nepřiměřeným následkům. Stejně necitlivě postupuje – dokonce v…
Jedním z nejvíce diskutovaných ustanovení nové úpravy soukromého práva je bezesporu § 441 odst. 2 občanského zákoníku. Předmětné ustanovení stanoví, že: “Zmocnitel uvede rozsah zástupčího oprávnění v plné moci. Netýká-li se zastoupení jen určitého právního jednání, udělí se plná moc v písemné formě. Vyžaduje-li se pro právní jednání zvláštní…
K 1. lednu 2014 nabyl účinnosti zákon 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále též „NOZ“), doprovázený množinou zákonů, která rovněž vstoupila v účinnost k 1. lednu 2014, mezi nimiž figuruje i zákon 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální zákon) – dále též „KatZ“ či „katastrální zákon“; kterým došlo ke sjednocení do té doby roztříštěné…
Tímto článkem reaguji na článek Mgr. Tomáše Liškutína s názvem: Vybrané otázky ohledně poskytování dodávek energií dle NOZ[1], který byl nedávno zveřejněn na stránkách www.epravo.cz. Autor v něm došel k závěru, že spotřebitel má podle nového Občanského zákoníku (dále jen NOZ) právo od smlouvy o dodávce energií odstoupit do 14 dnů ode dne počátku…
Dne 19. února 2014 vláda projednala poslanecké legislativní návrhy, které z mého pohledu bezprostředně negativně dopadají na vymahatelnost práva v České republice.
Pro vlastníka rodinného domu či jiné nemovitosti je v souvislosti s přípravou výstavby na sousedním pozemku bezesporu jednou ze základních otázek odstup připravované stavby od hranice pozemků. Minimální odstupy, výška a další parametry staveb jsou sice stanoveny podzákonnými právními předpisy, ty ovšem zároveň stavebnímu úřadu dávají pravomoc z…
Výhrada vlastnického práva, podle staré terminologie výhrada vlastnictví, je upravena v ustanovení § 2132 a násl. zákona 89/2012 Sb. (dále jen „NOZ“). Ač se nejedná o nový institut, je přesto vhodné poukázat na důležité rozdíly oproti předchozí právní úpravě obsažené v zákoníku občanském i obchodním.
Doba, po kterou se na vyžádaného k vydání jinému než členskému státu Evropské unie hledí jako na žadatele o udělení mezinárodní ochrany, se podle § 101 odst. 6 písm. a) z. m. j. s....
Soud rozhodující podle § 205 odst. 1 z. m. j. s. o předání vyžádaného může sám provádět věcné změny v popisu skutku, pro který byl vyžadujícím státem vydán evropský zatýkací...
Účinek předjímaný v § 239 odst. 1 větě druhé insolvenčního zákona, spočívající v nemožnosti pokračovat po zahájení insolvenčního řízení na majetek dlužníka v odpůrčím...
Soud v opatrovnickém řízení poměřuje případné nepříznivé dopady vedení řízení do majetkové sféry nezletilého (tedy rizika spojená s podáním žaloby v podobě nákladů soudního...
Aby členu statutárního orgánu společenství vznikl nárok na odměnu, musel by tento nárok vyplynout z rozhodnutí shromáždění. Ze zákona se přitom nepodává, že by shromáždění...
Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.
Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního online kurzu Základy práce s AI. Tento kurz vás vybaví znalostmi a nástroji potřebnými k tomu, aby AI nebyla jen dalším trendem, ale spolehlivým partnerem ve vaší praxi. Připravte se objevit potenciál AI a zjistit, jak může obohatit vaši kariéru.
Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.
Vypadá to, že jste si něco zapomněli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.