Zvláštní matrika
Každý z občanů se jistě ve svém životě setkal s pojmem matrika a více či méně přesně tuší, co se pod tímto pojmem skrývá. Zákonnou mluvou lze matriku charakterizovat jako státní evidenci narození, uzavření manželství a úmrtí fyzických osob na území České republiky a narození, uzavření manželství a úmrtí k nimž došlo v cizině, jde-li o státní občany České republiky.
Každý z občanů se jistě ve svém životě setkal s pojmem matrika a více či méně přesně tuší, co se pod tímto pojmem skrývá. Zákonnou mluvou lze matriku charakterizovat jako státní evidenci narození, uzavření manželství a úmrtí fyzických osob na území České republiky a narození, uzavření manželství a úmrtí k nimž došlo v cizině, jde-li o státní občany České republiky. Matrika se dále člení, a to celkem logicky na matriku narození, matriku manželství a matriku úmrtí.
Kromě obecného pojmu matrika se můžeme setkat i s termínem zvláštní matrika, který indikuje, že do této matriky se zapisují matriční události nestandardního charakteru. Do zvláštní matriky se zapisují také narození, uzavření manželství a úmrtí občana České republiky a sice taková, ke kterým došlo na specifických místech: na území cizího státu, na zastupitelském úřadu České republiky, na lodi nebo letadle mimo území České republiky nebo na místě, které nepatří pod pravomoc žádného státu.
Žádost o zápis do zvláštní matriky je možno podat buď u zastupitelského úřadu České republiky nebo u kteréhokoli matričního úřadu. Tato žádost o zápis musí být doplněna zákonem požadovanými doklady. K žádosti je tak zapotřebí připojit jednak cizozemský matriční doklad, který se týká matriční události, která má být zapsána do zvláštní matriky a dále doklad o státním občanství České republiky u té osoby, které se zápis týká. Pokud nelze z těchto dokladů ověřit správnost matričních skutečností zapisovaných do matriční knihy, pak je zapotřebí předložit další doklady, jež tuto správnost ověří (např. rodné, oddací listy rodičů, doklad o osvojení, rozhodnutí o změně jména nebo příjmení a další).
Po předložení potřebných dokladů zastupitelský úřad České republiky nebo matriční úřad zhotoví písemné oznámení, ve kterém uvede skutečnosti zapisované do matričních knih a tyto zašle společně s předloženými doklady zvláštní matrice. Zápis do zvláštní matriky se provádí i na základě protokolu o uzavření manželství v případě, byl-li život snoubence přímo ohrožen, ke kterému došlo před kapitánem lodi plující pod vlajkou České republiky, kapitánem letadla registrovaného v České republice a velitelem vojenské jednotky České republiky v zahraničí. Zápis do zvláštní matriky se provede i z úřední povinnosti na základě údajů uvedených v cizozemském matričním dokladu, které zvláštní matrika obdrží podle mezinárodní smlouvy. Tento cizozemský matriční doklad má důkazní moc veřejné listiny také v České republice za podmínky, že je úředně přeložen do českého jazyka a opatřen předepsanými ověřeními.
Po provedení zápisu do zvláštní matriky se vyhotovují matriční doklady tj. rodné, oddací a úmrtní listy na tiskopise pro tuzemsko nebo pro cizinu, a to podle potřeby předložení v tuzemsku nebo v cizině. Prvopis dokladu je zdarma, za duplikát se již správní poplatek vybírá. Zvláštní matriku vede Magistrát města Brna.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz