Obchod se zvířaty a chov zvířat jako výkon živnosti
Máte rádi zvířata? Sdílí vaši domácnost více zvířecích mazlíčků a rádi byste se zabývali chovem zvířat? V dnešním příspěvku Vám přiblížíme alespoň ty nejzákladnější povinnosti vyžadované právními normami související s vaší zálibou provozovat chov zvířat či obchod se zvířaty.
V živnostenském zákoně (zákon č. 455/1991 Sb. ) nalezneme dva různé druhy živností, které souvisí s chovem zvířat.
Máte rádi zvířata? Sdílí vaši domácnost více zvířecích mazlíčků a rádi byste se zabývali chovem zvířat? V dnešním příspěvku Vám přiblížíme alespoň ty nejzákladnější povinnosti vyžadované právními normami související s vaší zálibou provozovat chov zvířat či obchod se zvířaty.
V živnostenském zákoně (zákon č. 455/1991 Sb. ) nalezneme dva různé druhy živností, které souvisí s chovem zvířat. Jedná se o obchod se zvířaty určenými pro zájmové chovy (dále jen „obchod se zvířaty“), jehož náplní je nákup za účelem dalšího prodeje a prodej zvířat určených pro zájmové chovy (akvarijních ryb, malých hlodavců a zajíců, psů, koček, exotických zvířat, zejména ptáků, plazů, obojživelníků a bezobratlých a podobně) a v souvislosti s tím i prodej zvířat z vlastního chovu a nákup, nabídka a prodej krmiv, chovatelských zařízení a pomůcek pro zvířata v zájmovém chovu. Druhou živností je chov domácích a zoologických zvířat a poskytování souvisejících služeb (dále jen „chov zvířat“), pod čímž si můžeme představit chov psů, koček a jiných drobných domácích zvířat, zoologických a laboratorních zvířat, dále výcvik psů a případně jiných drobných domácích zvířat pro jiné účely, než jsou artistická vystoupení, chov koní bez současného vlastnictví nebo nájmu zemědělské půdy a výcvik jezdeckých koní, případně výcvik koní pro jiné účely, než jsou artistická vystoupení. Pod provozování živnosti chovu zvířat lze zahrnout také provozování hotelů, útulků a jiných obdobných zařízení pečujících o zvířata, provádění kadeřnických a jiných kosmetických úprav drobných domácích a jiných zvířat a další činnosti související s chovem domácích a zoologických zvířat.
Obě zmíněné živnosti jsou tzv. živnostmi ohlašovacími, které mohou být provozovány
pouze na základě ohlášení při splnění zákonem stanovených podmínek. Provozovatel živnosti tedy musí splňovat především všeobecné podmínky provozování živnosti, kterými jsou dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost a předložení dokladu o tom, že fyzická osoba nemá vůči územním finančním orgánům státu daňové nedoplatky. Provozovatel dále musí splňovat zvláštní podmínky provozování živnosti, což je prokázání odborné nebo jiné způsobilosti vyžadované živnostenskými předpisy.
Chov zvířat je ohlašovací živností volnou, k jejímuž provozování není třeba prokázání žádné speciální odborné ani jiné způsobilosti. Může být tedy provozována při splnění všeobecných podmínek po ohlášení místně příslušnému živnostenskému úřadu.
Obchod se zvířaty spadá do kategorie „přísnější“ mezi tzv. živnosti ohlašovací vázané, což znamená, že provozovatel této živnosti musí osvědčit svou odbornou specializaci. Odbornou způsobilost pro provozování živnosti obchodu se zvířaty se prokazuje dokladem o vysokoškolském vzdělání ve studijních oborech zaměřených na chovatelství pro zájmové chovy zvířat nebo zootechniku nebo veterinářství a jedním rokem odborné praxe, nebo jiným vysokoškolským vzděláním příbuzného směru a dvěmi roky odborné nebo středoškolským vzděláním zakončeným maturitní zkouškou nebo vyšším vzděláním ve studijních oborech zaměřeným na chovatelství zvířat, zootechniku nebo veterinářství a čtyřmi roky odborné praxe, nebo absolvováním učebního nebo studijního oboru zaměřeného na chovatelství zvířat nebo zootechniku a šesti lety odborné praxe.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz