Obchodní firma fyzické osoby
Poslední novelou obchodního zákoníku došlo k výrazné změně institutu dřívějšího obchodního jména dnes obchodní firmy. Právní úprava obchodní firmy se vztahuje pouze na podnikatele zapsané v obchodním rejstříku, právnické i fyzické osoby. Na podnikatele nezapsaného v obchodním rejstříku se tato ustanovení obchodního zákoníku nevztahují
Poslední novelou obchodního zákoníku došlo k výrazné změně institutu dřívějšího obchodního jména dnes obchodní firmy. Právní úprava obchodní firmy se vztahuje pouze na podnikatele zapsané v obchodním rejstříku, právnické i fyzické osoby. Na podnikatele nezapsaného v obchodním rejstříku se tato ustanovení obchodního zákoníku nevztahují Takovýto podnikatel (nezapsaný v obchodním rejstříku, např. podnikající na základě živnostenského zákona) je povinen činit právní úkony , je-li fyzickou osobou, pod svým jménem a příjmením (nelze tedy uvádět ke jménu žádné dodatky), a je-li právnickou osobou, pod svým názvem.
Firmou fyzické osoby zapsané do obchodního rejstříku je vždy její jméno a příjmení. Taková firma může obsahovat dodatek, který odlišuje osobu podnikatele nebo druh podnikání vztahující se zpravidla k této osobě nebo druhu podnikání. V případě, že by mohlo dojít k záměně firem dvou podnikatelů, u fyzických osob je dostačujícím rozlišovacím znakem označení jiného místa podnikání. Pokud má podnikatel fyzická osoba totožné jméno s jiným podnikatelem a oba působí v témže místě, musí být údaj o jménu ve firmě této fyzické osoby doplněn dostatečně odlišujícím dodatkem.
Institut obchodní firmy se také vztahuje k nově vloženému ustanovení obchodního zákoníku o obchodních listinách. §13a obchodního zákoníku stanoví každému podnikateli (tedy nejen podnikateli zapsanému v obchodním rejstříku) povinnost uvádět na všech objednávkách, obchodních dopisech a fakturách údaj o své firmě, jménu nebo názvu, sídle nebo místu podnikání a identifikačním čísle. Osobám zapsaným v obchodním rejstříku nebo jiné evidenci je navíc uložena povinnost uvádět též údaj o takovémto zápisu, včetně spisové značky. Údaj o výši základního kapitálu lze v těchto listinách uvádět, jen jestliže byl zcela splacen.
Z právní úpravy obchodních listin lze vyvodit, že uvedením veškerých zákonem stanovených údajů na razítku podnikatele se pak, otiskem takového razítka na listinu stává tato listina listinou obchodní. V českém právním řádu nenalezneme úpravu náležitostí razítka podnikatele. V případě, že údaje stanovené obchodním zákoníkem v §13a nejsou jinde uvedeny na listině a chybí také na otisku razítka, nelze takovouto listinu považovat za listinu obchodní.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz