Akcie a počet hlasů
Je možné ve stanovách akciové společnosti stanovit, že na akcie stejné jmenovité hodnoty připadá různý počet hlasů? Pokud ne, je možné ve stanovách omezit maximální počet hlasů jednoho akcionáře?
Je možné ve stanovách akciové společnosti stanovit, že na akcie stejné jmenovité hodnoty připadá různý počet hlasů? Pokud ne, je možné ve stanovách omezit maximální počet hlasů jednoho akcionáře?
Odštěpení je novou formou rozdělení obchodní společnosti. Rozdělení představuje společně s fúzí, převodem jmění na společníka a změnou právní formy společnosti způsob přeměny obchodní společnosti. Až do novely obchodního zákoníku (dále OBZ) č. 56/2006 Sb. se rozdělení mohlo uskutečnit pouze formou rozdělení se založením nových společností…
Započtení je jedním ze způsobu zániku závazků, které mají mezi sebou věřitel a dlužník a které se v okamžiku započtení vzájemně kryjí. V důsledku započtení vzájemných pohledávek dochází k jejich zániku okamžikem, kdy se pohledávky setkaly (tj. dnem, kdy nastala splatnost pohledávky s pozdější dobou plnění), a nikoliv okamžikem, kdy k samotnému…
Je možné ve společenské smlouvě společnosti s ručením omezeným uvést, že pokud se stane společník společnosti jednatelem jiné společnosti s ručením omezeným podnikající ve stejném oboru, je ze společnosti automaticky vyloučen?
Akciová společnost je typickou kapitálovou společností, což se projevuje například v tom, že její společníci (akcionáři) jsou povinni, za účelem nabytí účasti v ní, vložit do společnosti určitý vklad. Podobně i společnost s ručením omezeným je řazena mezi kapitálové společnosti, třebaže nejde o ryze kapitálovou společnost. To je dáno tím, že v…
Je možné, aby bylo rozhodnutím dozorčí rady zakázáno představenstvu učinit určitý úkon jménem společnosti, pokud možnost tohoto zákazu není uvedena ve stanovách? Pokud stanovy společnosti k některému úkonu vyžadují souhlas dozorčí rady a ta jeho výkon představenstvu výslovně zakáže, kdo v takovém případě odpovídá za vzniklou škodu, představenstvo…
Od 1. července 2007 začne v České republice platit nová právní úprava řešící problémy spojené s úpadkem dlužníka. Tzv. Insolvenční zákon nahradí stávající zákon č. 328/1991 Sb. o konkursu a vyrovnání.
Vládní návrh č. 1191 na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 455/1991 Sb. , o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů, který je v současné době předložen Senátu, je součástí projektu označovaného zkratkou ZAP ( Zjednodušení administrativních postupů při zahájení a v průběhu podnikání). Nová právní úprava by měla zásadně usnadnit…
Veřejnou zakázkou je dle ustanovení § 6 ZVZ zakázka na dodávky, služby nebo stavební práce, jejímž zadavatelem je osoba uvedená v § 2 ZVZ a u ní předpokládaná cena předmětu veřejné zakázky přesáhne 2.000.000,- Kč. Veřejná zakázka se uskutečňuje za úplatu na základě písemné smlouvy s jedním nebo více vybranými uchazeči nebo zájemci. Pokud…
Jedním z nejdůležitějších úkolů správce konkursní podstaty je za účelem uspokojení konkursních věřitelů provést zpeněžení majetku tvořícího konkursní podstatu. K tomuto zpeněžování je oprávněn správce sám; na řádný průběh zpeněžování však dohlíží konkursní soud. Ke způsobu zpeněžování konkursní podstaty se vyjadřují i konkursní věřitelé, a to…
Ustanovení § 196a odst. 3 obchodního zákoníku obsahuje omezení pro nabývání majetku společností za protihodnotu ve výši alespoň jedné desetiny upsaného základního kapitálu od jejího zakladatele, akcionáře (společníka) nebo od osoby jednající s ním ve shodě, jakož i od jiné osoby uvedené v ustanovení § 196a odst. 1obchodního zákoníku, nebo od osoby…
Zákonem č. 94/1996 Sb. bylo do zákona o konkursu a vyrovnání (zákon č. 328/1991 Sb. ) vloženo ustanovení o záloze na náklady konkursu. Účelem zálohy na náklady konkursu je umožnit snazší rozjezd konkursního řízení v době, kdy nejsou k dispozici dostatečné finační prostředky k úhradě nákladů zahájeného konkursního řízení. Bude-li však již z počátku…
Jak plyne z ustanovení § 135 odst. 2 obchodního zákoníku (zákon č. 513/1991 Sb. ) ve spojení s ustanovením § 194 odst. 4 obchodního zákoníku, jednatelé společnosti s ručením omezeným jsou povinni řídit se zásadami a pokyny přijatými valnou hromadou společnosti (případně jediným společníkem v rámci výkonu působnosti valné…
Přesné vymezení ceny díla, je jednou z esenciálních náležitostí smlouvy o dílo upravené v § 536 a násl. Obchodního zákoníku a zároveň jednou ze skutečností, jež mohou a také mají vliv na předcházení sporům o cenu v souvislosti se zhotovováním díla. Mimo přesné stanovení ceny díla, mohou smluvní strany využít ustanovení § 547 obchodního zákoníku…
Společnost s ručením omezeným může změnit svou právní formu na jinou obchodní společnost nebo i družstvo. Změně právní formy předchází složitý proces, jehož závěrečnou fázi tvoří rozhodnutí společníků na zasedání valné hromady o přijetí navrhované změny.
Jedním ze základních práv společníků společnosti s ručením omezeným je právo na zisku společnosti. Jak v této souvislosti plyne z ustanovení § 123 odst. 1 obchodního zákoníku (zákona č. 513/1991 Sb. ), společníci se podílejí na zisku určeném valnou hromadou k rozdělení mezi společníky v poměru svých obchodních podílů. Společenská smlouva…
Ačkoli je podnikateli v rámci jejich činnosti institut započtení pohledávek poměrně často využíván, ne vždy se tak děje v souladu s příslušnými ustanoveními obchodního zákoníku, kdy tento nedostatek s sebou nese jistá rizika.
Jak plyne z obecného ustanovení § 66 odst. 2 obchodního zákoníku (zákon č. 513/1991 Sb. ), vztah mezi společností a osobou, která je statutárním orgánem nebo jeho členem, se řídí přiměřeně ustanoveními o mandátní smlouvě. To neplatí, pokud ze smlouvy o výkonu funkce jednatele (byla-li mezi jednatelem a společností uzavřena) nebo ze zákona vyplývá…
Odpověď na tento dotaz poskytuje ustanovení § 113 obchodního zákoníku (zákona č. 513/1991 Sb. ). Dle úvodního odstavce tohoto ustanovení je společník povinen splatit vklad za podmínek a ve lhůtě určené ve společenské smlouvě, nejpozději však do pěti let od vzniku společnosti (společnost s ručením omezeným vzniká dnem zápisu do obchodního rejstříku)…
Jedním z aspektů práva na spravedlivý proces je právo na řádné odůvodnění soudního rozhodnutí. To zahrnuje povinnost vypořádat se se všemi námitkami účastníků majícími vztah k...
Pokud odvolací soud odmítne odvolání stěžovatele z důvodu nedoplnění blanketního odvolání, které ovšem stěžovatel včas v soudem stanovené lhůtě doplnil, avšak do spisu...
Při aplikaci restitučních zákonů nelze postupovat restriktivně formalisticky, ale vždy s ohledem na konkrétní okolnosti - majetek kláštera byl zabrán německou okupační mocí, která...
Primárním cílem restitučního zákonodárství je navrátit původně protiprávně odňaté pozemky původním vlastníkům či jejich právním nástupcům. V konkrétním případě je třeba...
Rozhodne-li soud prvního stupně o něčem, o čem žalobce nezahájil řízení a co tedy vůbec nenavrhoval, a nejde-li ani o výjimku, kdy smí rozhodnout nad návrh či o něčem jiném, než je...
Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.
Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního online kurzu Základy práce s AI. Tento kurz vás vybaví znalostmi a nástroji potřebnými k tomu, aby AI nebyla jen dalším trendem, ale spolehlivým partnerem ve vaší praxi. Připravte se objevit potenciál AI a zjistit, jak může obohatit vaši kariéru.
Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.
Vypadá to, že jste si něco zapomněli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.