Akreditiv (§682 Obch.z) - výklad pojmu
Akreditiv je způsob platby, při němž se banka prostřednictvím smlouvy o otevření akreditivu zavazuje, že na základě žádosti příkazce poskytne určité osobě (oprávněnému, beneficientovi) na účet příkazce určité plnění, jestliže oprávněný splní do určité doby stanovené podmínky. Příkazci plyne povinnost zaplatit za to bance úplatu. Příkazcem je obvykle kupující a oprávněným prodávající. K otevření akreditivu dojde na základě písemné smlouvy mezi bankou a příkazcem.
Akreditiv je způsob platby, při němž se banka prostřednictvím smlouvy o otevření akreditivu zavazuje, že na základě žádosti příkazce poskytne určité osobě (oprávněnému, beneficientovi) na účet příkazce určité plnění, jestliže oprávněný splní do určité doby stanovené podmínky. Příkazci plyne povinnost zaplatit za to bance úplatu. Příkazcem je obvykle kupující a oprávněným prodávající. K otevření akreditivu dojde na základě písemné smlouvy mezi bankou a příkazcem. Třetí osoba (oprávněný) není účastníkem smlouvy a její oprávnění vůči bance vznikne teprve poté, co jí banka akreditivní listinou sdělí, že v její prospěch byl otevřen akreditiv a oznámí jí jeho obsah. Akreditivní listina musí obsahovat plnění, ke kterému se banka zavazuje, dobu platnosti akreditivu a akreditivní podmínky, které musí oprávněný splnit, aby se mohl vůči bance domáhat jejího plnění. Plnění banky pak bude spočívat v povinnosti vyplatit určitou peněžní částku, v proplacení nebo akceptaci směnky vystavené oprávněným nebo v odkoupení směnky dosud neakceptované. Akreditiv má i zajišťovací funkci. Následující jsou mezinárodně používané druhy akreditivu.
Dokumentární bankovní akreditiv.
Mezinárodní obchodní zvyklosti pro platbu prostřednictvím dokumentárního bankovního akreditivu jsou kodifikovány Mezinárodní obchodní komorou v Paříži již od roku 1933 pod názvem "Jednotné zvyklosti a pravidla pro dokumentární akreditivy". K jejich poslední revizi a publikaci došlo v roce 1983 pod č.400. Jeho podstatou je závazek banky, že poskytne oprávněnému plnění, jestliže oprávněný předloží bance dokumenty určené v akreditivní listině. Akreditiv je přitom oddělen od samotné smlouvy mezi příkazcem a oprávněným a proto je banka povinna oprávněnému plnit na základě předložení patřičných dokumentů nezávisle na tom zda oprávněný skutečně svůj závazek vůči příkazci splnil (např. dodal zboží). Banka současně odpovídá za to, že dokumenty na základě kterých oprávněnému plnila, jsou ty které vyžaduje akreditivní listina.
Odvolatelný a neodvolatelný akreditiv.
Při otevření a oznámení akreditivu záleží mimo jiné na tom, zda akreditiv může být dodatečně odvolán. Neodvolatelnost akreditivu znamená, že banka ho nemůže změnit nebo zrušit bez souhlasu oprávněného a příkazce (a jde-li o akreditiv potvrzený, též bez souhlasu potvrzující banky). Odvolatelnost akreditivu se řídí podle ujednání stran v akreditivní listině. Není-li však údaj o odvolatelnosti v listině obsažen platí, že akreditiv je neodvolatelný. I tehdy však může být akreditiv odvolatelný a to v případě, že se strany v listině odvolaly na mezinárodní obchodní zvyklosti (Jednotné zvyklosti a pravidla pro dokumentární akreditivy).
Potvrzený a nepotvrzený akreditiv.
O potvrzený akreditiv jde v případě, že se vedle banky, která je akreditivem vázána zaváže (potvrdí) ještě jiná banka. Obě banky jsou pak vůči oprávněnému pak zavázány společně a nerozdílně. Jestliže potvrzující banka poskytla oprávněnému plnění v souladu s obsahem akreditivu, má nárok na toto plnění vůči bance, která o potvrzení požádala. Ke změně nebo k odvolání potvrzeného akreditivu je zapotřebí rovněž souhlasu potvrzující banky.
Převoditelný a nepřevoditelný akreditiv.
Je-li akreditiv převoditelný musí být za takový označen již při vystavení a může být převeden pouze jednou. Oprávněnému pak plyne právo, aby povinná banka učinila akreditiv použitelný pro dalšího oprávněného.
Rembursní akreditiv.
Tento druh akreditivu spočívá na povinnosti banky akceptovat směnku, před dobou její splatnosti (viz eskont). Oprávněný má tak možnost získat hotové prostředky.
Revolvingový (obnovující se) akreditiv.
Jde o akreditiv, který vyčerpáním akreditivní částky nezaniká, ale automaticky se obnovuje za stanovených podmínek. Banka se přitom zavazuje obnovit platební závazek po každém čerpání akreditované částky do výše vyčerpané částky.
Osobní (cestovní) akreditiv.
Slouží k výběru peněz oprávněnou osobou na základě předložení určitých dokladů. Vystavující banka v něm zmocňuje jinou banku, aby na její účet provedla (nebo prováděla) výplatu stanovené částky. Jedná se o funkci podobnou cestovním šekům (viz heslo).
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz