Označování potravin balených ve výrobě
V České republice se pravděpodobně nesetkáme s člověkem, který ještě nikdy nenavštívil obchod s potravinami a nějakou z nich si nezakoupil. Je pravidlem, že při nákupu si většina lidí, nebo alespoň ti pečlivější, překontrolují některé údaje. Většinou chceme zjistit, jak dlouho nám daná potravina vydrží, některé dívky a ženy se zase často zajímají o výživové hodnoty potravin.
V České republice se pravděpodobně nesetkáme s člověkem, který ještě nikdy nenavštívil obchod s potravinami a nějakou z nich si nezakoupil. Je pravidlem, že při nákupu si většina lidí, nebo alespoň ti pečlivější, překontrolují některé údaje. Většinou chceme zjistit, jak dlouho nám daná potravina vydrží, některé dívky a ženy se zase často zajímají o výživové hodnoty potravin. Málokdo z běžných spotřebitelů ale asi ví, co musí být podle zákona na obale potravin uvedeno, nebo-li co máme jako spotřebitelé potravin právo vědět.
Problematikou označování potravin se zabývá zákon o potravinách a tabákových výrobcích. Pro účely tohoto zákona se pod pojmem potravina rozumí látky určené ke spotřebě člověkem jako jídlo nebo nápoj, a to jak v nezměněném, tak i upraveném stavu. Potravinou se rozumí i přídatné látky, látky pomocné a látky určené k aromatizaci, které jsou určeny k prodeji spotřebiteli za účelem konzumace. Za potravinu se nepovažují léčiva a omamné a psychotropní látky.
Co je tedy podnikatel, který uvádí do oběhu potraviny balené ve výrobě, na obalu určeném pro spotřebitele řádně označit? V souladu s dikcí uvedeného zákona by spotřebitel měl na obale potraviny nalézt vyznačeno obchodní firmu výrobce nebo dovozce, popřípadě prodávajícího a jeho sídlo, či trvalý pobyt nebo místo podnikání. U dovážených potravin musí být na obale uvedena země původu nebo vzniku potraviny, pouze pokud by neuvedení tohoto údaje uvádělo spotřebitele v omyl o skutečném původu nebo vzniku potraviny. Potravina musí být dále označena názvem druhu, skupiny nebo podskupiny potravin, pod nímž je uváděna do oběhu. Pokud potravinu není možné takto označit, označí se názvem odvozeným od základní použité suroviny nebo technologie. Povinným údajem na obale je též údaj o množství výrobku, přičemž pokud jde o pevné potraviny nacházející se v nálevu, musí být kromě celkové hmotnosti uvedena i hmotnost pevné potraviny.
U potravin, které podléhající rychlé zkáze a u stanovených druhů potravin je podnikatel povinen uvést datum použitelnosti. Datum použitelnosti nebo datum minimální trvanlivosti musí být, kromě stanovených výjimek, uvedeno i na obalech ostatních druhů potravin (v jiných případech je nutno uvést označení šarže). Údajem o způsobu skladování musí být na obalu vybaveny ty potraviny, u nichž by při nesprávném skladování mohla být zhoršena zdravotní nezávadnost nebo zhoršena jakost. Jde-li o potraviny, u nichž by po otevření obalu spotřebitelem došlo k rychlému poškození jakosti nebo zdravotní nezávadnosti, uvedou se konkrétní podmínky pro uchovávání po otevření obalu u spotřebitele, popřípadě doba spotřeby potravin.
U potravin, u nichž by nesprávným použitím mohla být poškozena zdravotní nezávadnost nebo jakost, je obal zapotřebí označit i údajem o způsobu použití. Na obale musí spotřebitel nalézt také údaj o určení potraviny pro zvláštní výživu, údaj o složení potraviny podle použitých surovin, přídatných látek, látek určených k aromatizaci a potravních doplňků, dále údaj o možnosti nepříznivého ovlivnění zdraví lidí a také údaj o ošetření potraviny nebo potravinové suroviny ionizujícím zářením. Důležitým údajem je i údaj o výživové hodnotě, a to u potravin, na jejichž obalu je uvedeno výživové tvrzení a v ostatních stanovených případech. V některých případech je nutné uvést také údaj o třídě jakosti potraviny.
Na obalu, jehož největší plocha povrchu je menší než 10 cm2, nemusí být uvedeny všechny skutečnosti. Vždy je však třeba uvést název druhu, skupiny nebo podskupiny potravin, údaj o množství výrobku, datum použitelnosti nebo minimální trvanlivosti a další údaje, které stanoví zvláštní předpis (veterinární zákon). Na obalu, jež je určen pro tuzemského spotřebitele, musí být zmiňované údaje uvedeny v českém jazyce s výjimkou obchodního názvu potraviny.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz