Plošná výměna živnostenských listů se konat nebude
Po téměř dvou letech napadlo nějakou chytrou hlavu spočítat finanční náročnost výměny živnostenských listů tak, jak to stanovil zákon 356/1999 Sb. , kterým došlo ke změně zákona č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání. Výsledek je 200 000 0000,- Kč vyhozených ze státního rozpočtu bez jakéhokoliv praktického dopadu. Přesto živnostenské úřady začaly s realizací nesmyslného zákona, který počítal s tím, že živnostenský úřad vyzve podnikatele k výměně živnostenských listů za nové odpovídající platné právní úpravě.
Po téměř dvou letech napadlo nějakou chytrou hlavu spočítat finanční náročnost výměny živnostenských listů tak, jak to stanovil zákon 356/1999 Sb. , kterým došlo ke změně zákona č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání. Výsledek je 200 000 0000,- Kč vyhozených ze státního rozpočtu bez jakéhokoliv praktického dopadu. Přesto živnostenské úřady začaly s realizací nesmyslného zákona, který počítal s tím, že živnostenský úřad vyzve podnikatele k výměně živnostenských listů za nové odpovídající platné právní úpravě. O tom, že tato činnost počala zbytečně zatěžovat živnostenské úřady není pochyb. Samozřejmě, že už žádná chytrá hlava nespočítala, kolik nás stálo téměř dva roky účinnosti tohoto nesmyslného zákonného ustanovení.
V současné době tedy prochází legislativním procesem (byl již schválen poslaneckou sněmovnou) nový zákon, jež novelizuje zákona 356/1999 Sb. , kterým se mění zákon č. 455/1991 Sb. , o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony (zjednodušeně řečeno novela novely).
Hlavní informací pro podnikatele je skutečnost, že se pro ně v podstatě nic nemění a je na jejich vůli, zda si vymění živnostenské listy. Nová právní úprava přechodných ustanovení tak stanoví, že podnikatel, který získal živnostenské oprávnění před 1.3.2000, jehož název předmětu podnikání na průkazu tohoto oprávnění neodpovídá seznamu oborů živností ohlašovacích volných stanovenému uvedeným nařízením vlády, je oprávněn písemně požádat živnostenský úřad o nahrazení tohoto průkazu průkazem nebo průkazy podle nové právní úpravy v rozsahu původního živnostenského oprávnění. V žádosti podnikatel zároveň uvede název nebo názvy oborů živností dle uvedeného seznamu, má-li zřízeny provozovny promítnutí těchto názvů do údajů o provozovnách v živnostenském rejstříku a provozuje-li živnost prostřednictvím odpovědného zástupce, sdělení o jeho ustanovení i pro tyto obory živností. Neobsahuje-li žádost všechny uvedené náležitosti, živnostenský úřad podnikatele vyzve k odstranění závad. Ve výzvě stanoví přiměřenou lhůtu, nejméně však 15 dnů. Pokud podnikatel závady ve stanovené lhůtě neodstraní, živnostenský úřad žádost zamítne a nahrazení průkazů neprovede. Má-li žádost všechny požadované náležitosti nebo odstraní-li podnikatel závady žádosti ve stanovené lhůtě, vydá živnostenský úřad průkaz nebo průkazy živnostenského oprávnění pro obory živností ve lhůtě nejpozději 30 dnů ode dne, kdy mu byla žádost doručena nebo ode dne, kdy podnikatelem byly odstraněny závady žádosti. Průkazy živnostenských oprávnění pro živnosti ohlašovací volné, které byly vydány od 1.3.2000 do účinnosti tohoto zákona, zůstávají v platnosti.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz