Sekce individuálních práv
Lékařství a právo / Antrax, SARS a biologické zbraně: ohrožuje globalizace Vaše zdraví? ( Středa, 28. září 2005, Shannon & Clyde, Corinthia Towers Hotel 9,30 - 12,30 )
Antrax, SARS a biologické zbraně: ohrožuje globalizace Vaše zdraví?
Předsedající:
Demetris Vryonides
Judith W Munson
Přednášející:
David Byrne
Zsuzsanna Jakab
Rutsel Martha
The Honourable Carolyn Bennett
Gene Matthews
Teroristické útoky v USA v roce 2001 a následná hrozba antraxu se odrazily ve vnímání globálních hrozeb, kterému je lidstvo vystaveno. Velká část veřejnosti i politiků z různých států a Evropské unie se následně rozhodli učinit kroky, které by pomohly nebezpečím zabránit. Ve středu dopoledne proběhlo setkání v rámci konference International Bar Association (IBA), na kterém právníci a zástupci veřejného sektoru diskutovali o nových hrozbách globalizace spočívajících celosvětovém ohrožení lidského zdraví.
Vystoupil zde David Bryne, který pracoval jako zvláštní vyslanec při Světové zdravotnické organizaci (WHO) s úkolem provést revizi mezinárodních zdravotních předpisů a působil také jako první komisař Evropské unie pro ochranu lidského zdraví a spotřebitelů. Ve svém projevu upozornil na současné hrozby globalizace. V době, kdy e-mailové zprávy dorážejí na prakticky okamžitě a lidé se přesouvají mezi různými kontinenty během několika hodin, vyvstávají nová rizika. Spolu s obrovskou mobilitou není problém rozšířit nejrůznější nebezpečné choroby po celém světě během několika dní. Byli jsme toho svědky v případě antraxu nebo nedávné ptačí chřipky.
Spolu s dalšími přednášejícími se shodl na skutečnosti, že ne vždy dokáže právo účinně a rychle reagovat na rizika ohrožující globální zdraví lidstva. Konstatoval, že přes tragický dopad, který epidemie mají, se právě díky nim daří vytvářet celosvětové mechanismy, které přispívají k účinnému boji proti nim. Právě SARS a ptačí chřipka pomohly k revizi stávajích předpisů WHO a schválení změn Mezinárodního zdravotnického řádu (IHR) v květnu 2005. Ten by měl být aplikován v případě všech událostí, které představují „potenciální mimořádné situace mezinárodního dosahu v oblasti veřejného zdraví“.Díky němu by měla být umožněna výrazně lepší komunikace mezi jednotlivými státy a WHO.
V reakci na schválené změny IHR byl vytvořen nový orgán EU nazvaný Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), jehož ředitelka Zsuzsana Jakab na setkání přednesla svůj příspěvek. Také ona poukázala na nutnost reagovat na zdravotní rizika vyvstávající v souvislosti s globalizací globálními prostředky. Právě díky ECDC je umožněno na evropské úrovni efektivně komunikovat. ECDC jako nový orgán unie má za úkol připravovat podklady Evropské komisi, která následně rozhodne o závazném právním řešení. Zdůraznila, že v případě globálních epidemiologií není otázkou, zda propukne pandemie, ale spíše kdy se tak stane. V návaznosti nato je třeba přijmout veškerá dostupná opatření, při kterých je zapotřebí právě mezinárodní spolupráce. „Až ptačí chřipka propukne, budeme o tom vědět,“ prohlásila doslova. V závěru shrnula, že není snahou jejího úřadu globalizaci bránit, ale naopak hledat ta globální řešení, která by přispěla ke zvýšení celosvětové životní úrovně.
Generální rad Interpolu Rutsel Martha poukázal na vzájemnou provázanost celosvětových zdravotních rizik, představovaných jako hrozba bioterorismu. Gene Matthews, který je ředitelem Institutu práva veřejného zdraví, zase poukázal na úzkou provázanost s komerční sférou a ekonomické dopady, které jsou se zdravotními riziky spojeny.
Rozhovor rád poskytne Gene Matthews a podrobnější informace např. Štěpán Holub - kontakt přes tiskové středisko v KCP – telefony uvedeny na www.iba.epravo.cz.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz