Sekce lidských zdrojů
Lidská práva / Oběti a svědkové: závažná porušení humanitárního práva - zastoupení a kompenzace ( středa, 28. září 2005, Shannon & Clyde, Corinthia Towers Hotel 14,00 - 17,00 )
Oběti a svědkové: závažná porušení humanitárního práva - zastoupení a kompenzace
Předsedající:
James Oury
Přednášející:
Fiona McKay (Mezinárodní trestní soud – Haag)
Luc Walleyn (Brusel)
F. McKay se věnovala zastupování obětí před Mezinárodním trestním soudem, rozdílům common law, kontinentálního práva a řízení před mezinárodními trestními tribunály pokud jde o zastupování obětí a jejich postavení v řízení. Zvlášť se věnovala postavení obětí a jejich účasti na řízení před Mezinárodním trestním soudem (článek 69.3 Statutu Mezinárodního trestního soudu a zvláštní ustanovení v procesních pravidlech (pravidlo č. 69) a problematice náhrady škody (článek 75 Statutu a pravidla č. 94-99 procesních pravidel). Podrobně popsala právní zastupování obětí. Zmínila i trénink obhájců, existenci International Criminal Bar, seznam obhájců a podmínky, které je třeba splnit, než je zájemce na tento seznam zapsán (kvalifikace, 10 let advokátní praxe), zvláštní kapitolu v rozpočtu pro úhradu právních služeb poskytnutých obětem .
L. Walleyn představil Advocats sans Frontiers. Podrobně popsal situaci poklud jde o řízení před Mezinárodním trestním tribunálem pro Rwandu. Uvedl, že kolegové z Advocats sans Frontiers se věnují např. i obětem mučení ze Saúdské Arábie. Jeho přednáška byla velmi praktická, připomněl např. že práce právního zástupce, který zastupuje oběti, je velmi frustrující: oběti jsou vyděšené, frustrované tím, jak nemají přístup k mezinárodní spravedlnosti, pokud vypovídají, potřebují mnohdy zvláštní ochranu. I on zdůraznil význam ustanovení článku 68 Statutu Mezinárodního trestního soudu. Připomněl složitost jednání pro svědky a oběti. Porovnal přece jen rozdílné možnosti právních zástupců působících u tribunálu pro Rwandu v Arudji a právních zástupců působících u tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Připomněl, že je třeba brát v potaz osobní psychologický aspekt pokud jde o oběti válečných zločinů, genocid, složitou bezpečnostní situaci těchto lidí. Promluvil i o vzdělávacím projektu.
Z pléna právnička z Kanady a právník z Nového Zélandu promluvili o situaci obětí trestných činů ve svých zemích.
Podrobnější informace poskytne např. Renata Jilková, kontakt přes tiskové středisko v KCP – telefony uvedeny na www.epravo.cz.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz