Sekce trestního práva
Trestní právo / Obchodování s lidmi za účelem získání levné pracovní síly a sexuální turistka ( středa, 28. září 2005, Club B, PCC 9,30 - 12,30 )
Obchodování s lidmi za účelem získání levné pracovní síly a sexuální turistka
Předsedající:
Laura K. Christa
Luz Estella Nagle
Ramón Mullerat
Přednášející:
Bolaji Owasanoye
Petra Burčíková
Douglas Malloy
Marie Dyhrberg
Linda Malone
Vivie Chan
Dopolední program byl společným zasedáním Institutu a sekcí – trestního práva a cestování a volného času.
V úvodu vystoupili s krátkými informacemi předsedající. L.K. Christa hovořila obecně o práci této sekce, zaměřila se na sexuální turistiku, R. Mullerat upozornil na nejzákladnější problémy v oblasti obchodování s lidmi, zejména opakovaně zdůraznil, že lidsko-právní instituce by tomuto problému měly věnovat permanentní intenzívní pozornost, že důležitou je mezinárodní spolupráce a velmi apeloval na vymahatelnost všech mezinárodních právních předpisů upravujících tuto oblast. Dále zdůraznil, že obchodování s lidmi obvykle neexistuje jako samostatný typ kriminality, ale že je úzce propojen s terorismem, korupcí, obchodováním s drogami, praním špinavých peněz atd., a zdůraznil, že boj by měl probíhat proti všem těmto typům nadnárodní kriminality. L.E. Nagle ze sekce trestního práva zdůraznil roli mezinárodního trestního práva, ochranu lidské bytosti, včetně boje proti obchodování s lidmi.
P. Burčíková představila organizaci La Strada International, kterou v ČR vede. Popsala obchodování se ženami pokud jde o Evropu, ale i jiné části světa, zdůraznila, že jde o dynamický fenomen, který se mění se změnou politické situace apod. Několikrát se podrobněji vrátila k situaci žen ze zemí střední a východní Evropy, které jsou nuceny k prostituci ve „starých“ členských státech EU, věnovala se mimo jiné situaci žen z pobaltských republik ve skandinávských zemích a též situaci žen např. z Bulharska, Rumunska, Srbska a samozřejmě z ČR.
Další příspěvek přednesla M. Dyhrberg. Představila novozelandskou imigrační politiku a imigrační právo, popsala některé změny v tamních trestních předpisech – jako např. obchodování se ženou za účelem prostituce; velmi podrobně popsala situaci pokud jde o tzv. víkendovou turistiku na trase Nový Zéland-Thajsko, kterou sledují desítky policistů, cestující do Thajska a zpět, tam i na Novém Zélandu shromažďují důkazy a podezřelé obvykle zadržují při zpáteční cestě v neděli večer a předají je soudu na Novém Zélandu, který proti nim může vést tzv. zkrácené řízení.
L. Malone hovořila o situaci před Mezinárodním trestním soudem a dalšími mezinárodními trestními tribunály, pokud jde o stíhání sexuálních trestných činů. Připomněla složitou implementaci rezoluce Rady OSN č. 1325 pokud jde o ochranu žen a dětí.
B. Owasanoye popsal situaci v Nigerii, která je tranzitní zemí na cestě obchdu s dětmi v Africe. Dále např. popsal situaci dětí ve velkých nigerských městech, s nimiž je obchodováno za účelem sexu. Popsal několik takových případů. Zdůraznil, jak důležité jsou prevence, vzdělání, a to vzdělání imigrační úředníků, soudců, veřejnosti i dětí, sledování státních hranic, přes které často migrují ze státu do státu různé etnické skupiny.
Dále promluvil D. Malloy, prokurátor z USA, který zdůraznil, že v dnešní době se opravdu dá obchodovat s čímkoliv (zbraně, drogy apod.), tedy, bohužel i s lidmi. Opakovaně připomínal postavení obětí tohoto „obchodování“. S odkazem na stav na trase Nový Zéland-Thajsko popsal obdobnou situaci pokud jde o USA-Mexico. Opakovaně zdůraznil potřebu zvláštního přístupu k obětem, a to i pokud jde o zvláštní vyšetřovací způsoby, zmínil i roli nevládních organizací a právních poradců.
Na to z pléna vystoupil Jame Oury, který informoval o inicitiativě představitelů významných nadnárodních společností v oblasti lidských práv, kterou zaštiťuje Mary Robinson z OSN, o nadnárodní spolupráci dobrovolných iniciativ v této oblasti.
V. Chan popsala situaci v Čínské lidové republice, kde od 80.let, kdy se Čína začala otevírat světu, výrazně vzrostl počet případů obchodování se ženami a s dětmi. Uvedla že jde o 20.360 případů a že z 80% jsou prodávány mladé dívky a malé děti. Dívky jsou často rodinou prodány jako manželky (tzv. wife-buying), byť navenek vše vypadá jako normální svatba. Velmi se rozvíjí obchod s dětmi, které jsou prodány až třikrát, nejdříve do města, tam někomu dalšímu, poté často do ciziny (Fudji, Singapur...); toto obchodování s dětmi je důsledkem čínské politiky „jedna rodina – jedno dítě“. Čínská vláda zavádí mnohá opatření, ať už jde o přístup k mezinárodním instrumentům, nové skutkové podstaty v čínském trestním kodexu či možnost ukládání drakonických trestů. Uvedla, že v Číně působí 8.000 institucí poskytujících ženám a dětem právní porady, velmi zdůraznila velkou roli vzdělání.
Podrobnější informace poskytne např. Renata Jilková, kontakt přes tiskové středisko v KCP – telefony uvedeny na www.epravo.cz.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz