Sekce trestního práva
Zločin v podnikání / Možnosti úniku z daňových povinností v zahraničí: poctivé způsoby jak podvádět? ( úterý, 27. září 2005, Vltava & Vistula, Corinthia Tower Hotel 9,30 - 12,30 )
Možnosti úniku z daňových povinností v zahraničí: poctivé způsoby jak podvádět?
Předsedající:
Peter Binning
Přednášející:
Maurice Martin
Justin A Thornton
Marc Hanzelin
Roberto Pisano
Jana Felixová
Oonagh Vaucrosson
Seminář vedl Mr. Peter Binning z Velké Británie a smyslem tohoto semináře bylo vysvětlit pojem offshore, rozčlenit pojmy tax planning (legální daňové plánování), tax avoidance (vyhýbání se daním přístupy, které jsou formálně v souladu s právem, avšak jdou proti duchu daňových zákonů), tax evasion (daňový únik) a tax fraud (daňový podvod), představit účastníkům vzájemné spojitosti daňového a trestního práva, jakož i nové postupy trestní justice při potírání využívání těchto systémů.
Po krátkém úvodním slovu vedoucího tohoto semináře převzala slovo JUDr. Jana Felixová, která účastníky obeznámila s vývojem stavu daňové legislativy v České republice od pádu železné opony do současné doby. Odkázala i na možnou trestněprávní odpovědnost zneužívání daňové legislativy jednotlivými subjekty, kde zdůraznila existenci individuální trestní odpovědnosti v právním řádu České republiky, avšak neopomněla připomenout i legislativní snahy zakotvující trestní odpovědnost právnických osob.
Následný řečník, Mr. Maurice Martin, obhájce v daňových trestních věcech z Londýna, účastníkům osvítil problematiku offshore z pohledu práva Spojeného království. Poukázal na současnou existenci poměrně velké nejistoty v řešení právních problémů týkajících se tax avoidance ve Velké Británii.
Mr. Justin A. Thornton a Mr. Kim, advokáti z Washingtonu, pak účastníkům poskytli průřez současným stavem trestního řízení vedeného v USA proti zástupcům auditorské společnosti KPMG. V jim vyhrazeném čase pak tito prezentovali rozdílné teoretické přístupy při řešení této trestní věci z pohledu obhajoby a obžaloby.
Miss Oonagh Vaucrosson z Úřadu Prokurátora ostrovů Bermudy podala účastníkům přehled o podmínkách zakládání společností na těchto ostrovech, o úzkém propojení domácí legislativy s právním řádem Velké Británie a o existenci bilaterálních dohod týkajících se výměny daňových informací s USA.
Milánský advokát Roberto Pisano pak podal přehled italského přístupu k řešení problematiky offshore na konkrétním případě týkajícím se převodu televizních práv z USA do Itálie prostřednictvím společnosti sídlící na Britských Panenských Ostrovech, který je v současnosti předmětem trestního řízení.
Mr. Marc Henzelin, advokát ze Ženevy se závěrem zaměřil na popis podmínek, za kterých Švýcarská konfederace spolupracuje při dožádání ve věcech daňových. Poukázal na spolupráci Švýcarské konfederace v případě dožádání ve věcech daňových podvodů spadajících do švýcarského trestního soudnictví, avšak za splnění podmínky oboustranné trestnosti. Naopak odkázal na odmítavý přístup při žádostech o spolupráci v „prostých“ daňových věcech, které dle švýcarského práva spadají do oboru správního soudnictví.
Podrobnější informace poskytne např. Pavel Pěnkava, kontakt přes tiskové středisko v KCP – telefony uvedeny na www.epravo.cz.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz