Tisková konference IBA
Po slavnostní Opening Ceremony, na níž Výroční konferenci IBA 26. září dopoledne slavnostně zahájili prezident České republiky Václav Klaus a prezident IBA Francis Neate, se účastníci konference rozešli k jednání do jednotlivých specializovaných sekcí a výborů.
Vrcholní představitelé IBA se však sešli na tiskové konferenci se zástupci médií. Za novináři přišli: Francis Neate – prezident IBA, Mark Ellis – výkonný ředitel IBA, Michael J Reynolds – předseda Divize právní praxe IBA, L Thomas Forbes – předseda Divize veřejného a profesního zájmu IBA, Tim Hughes – zástupce výkonného ředitele IBA a Martin Šolc – místopředseda Divize veřejného a profesního zájmu IBA.
Tim Hughes, zástupce výkonného ředitele IBA, na začátku ve zkratce představil International Bar Association jako největší a nejprestižnější mezinárodní právnickou profesní organizaci na světě, která vznikla stejně jako OSN v roce 1947 v New Yorku a dnes sdružuje téměř 200 národních stavovských organizací a přes 20.000 individuálních členů. IBA vznikla a dodnes existuje proto, aby zástupci právnických profesí měli k dispozcici fórum pro setkávání a diskuse o palčivých právnických problémech.
Podle vyjádření Tima Hughese se letošní pražská konference stane největší konferencí v historii IBA. Účastní se jí více než 4.000 právníků, kteří budou diskutovat o ochraně lidských práv, o obchodních a komerčních právních problémech. Co je příčinou velkého zájmu o letošní konferenci? „Určitě Praha, neboť je to velice atraktivní město, ale také fakt, že roste zájem o mezinárodní právo jako takové,“ podotkl Tim Hughes.
Během konference padaly otázky zejména z oblasti ochrany a dodržování lidských práv. Martin Šolc, místopředseda Divize veřejného a profesního zájmu IBA (jako zástupce České advokátní komory v IBA), uvedl, že středem zájmu IBA a jejího Institutu lidských práv (Human Rights Institut) je princip právního státu, dodržování mezinárodních standardů v oblasti lidských práv, zejména dodržování Všeobecné deklarace lidských práv. Francis Neate, prezident IBA, v kontextu projevu prezidenta Klause připomenul, že IBA má v této otázce svůj neměnný jednoznačný postoj, který ovšem vždy nemusí být v souladu s jednáním a postoji vládních institucí v různých zemích, jež musí zohledňovat např. ochranu svých občanů před mezinárodním terorismem. Ani to by ovšem nemělo být v rozporu či na úkor dodržování všeobecně uznávaných norem zajišťujících ochranu lidských práv.
Mark Ellis, výkonný ředitel IBA, připomněl výraznou roli, kterou IBA sehrává např. v dnešních dnech v Iráku. Podílí se totiž na vzdělávání a proškolování iráckých soudců a státních zástupců, zejména právě v oblasti dodržování lidských práv, neboť irácké právní prostředí bylo po celou jednu generaci izolováno a to, co je ve zbytku světa samozřejmostí je pro tamní právníky zcela nové. IBA také proškolila soudce trestního tribunálu, který už letos na podzim začne soudit bývalého prezidenta Saddáma Husajna a další představitele jeho režimu.
Novináři se zajímali též o konkrétní výstupy a závěry konference. Michael J Renolds, předseda Divize právní praxe IBA, uvedl, že jedna ze sekcí bude předkládat např. Evropské komis návrh, jak zlepšit vymáhání soukromého práva u národních soudů. Další sekce adresuje do Číny ministerstvu průmyslu upozornění ohledně čínského antikartelového zákona, který není podle IBA v souladu s mezinárodním právem. V divizi profesní etiky je už řadu let připravován etický kodex právnických profesí. Vedení IBA předpokládá, že k jeho schválení by mohlo dojít už tady v Praze. Tento kodex by se stal závazným pro všechny členy IBA. Vrcholnému orgánu IBA – Radě – bude její prezident předkládat k odsouhlasení Rezoluci, v níž IBA bude apelovat vládní a další instituce po celém světě, aby dodržovaly principy právního státu.
Konference skončila bonmotem, že je sice téměř nepředstavitelné, aby se přes 4.000 právníků vůbec na něčem shodlo... Nicméně letos v Praze taková šance prý je. „Všichni se shodují na tom, že Praha je velice, velice krásné město!“
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz