Obnova členství v družstvu zaniklého v exekuci
Jedním z důvodů zániku účasti člena v družstvu či společníka v obchodní společnosti je postižení jeho podílu v exekuci či výkonu rozhodnutí. Současná podoba úpravy tohoto institutu, a ostatně i poslední účinné úpravy obchodního zákoníku, vychází z aktuální úpravy provedení exekuce či výkonu rozhodnutí tímto způsobem. Naproti tomu úprava případného obnovení členství zůstala od zavedení tohoto důvodu zániku účasti v družstvu či obchodní společnosti prakticky nedotčena a na změny zejména exekučního řádu nereagovala, stejně jako judikatura. Učinil tak až velký senát Nejvyššího soudu ČR v rozhodnutí z letošního roku.
Podle § 231 odst. 1 obchodního zákoníku ve znění aplikovaném Nejvyšším soudem ČR členství v družstvu zanikalo mj. pravomocným nařízením výkonu rozhodnutí postižením členských práv a povinností a vydáním exekučního příkazu k postižení členských práv a povinností po právní moci usnesení o nařízení exekuce.
Podle odstavce 2 se takto zaniklé členství obnovilo v případě, že byl výkon rozhodnutí nebo exekuce postižením členských práv a povinností člena v družstvu pravomocně zastaven.
V souladu s § 610 písm. j) zákona obchodních korporacích členství v družstvu zaniká doručením vyrozumění o neúspěšné opakované dražbě v řízení o výkonu rozhodnutí nebo v exekuci. Pokud členská práva a povinnosti nejsou převoditelné, členství zaniká pravomocným nařízením výkonu rozhodnutí postižením členských práv a povinností, nebo právní mocí exekučního příkazu k postižení členských práv a povinností po uplynutí lhůty uvedené ve výzvě ke splnění vymáhané povinnosti. Byl-li v této lhůtě podán návrh na zastavení exekuce, členství zaniká až po právní moci rozhodnutí o tomto návrhu. Jde o převzatou úpravu obchodního zákoníku ve znění účinném od 1. ledna 2013.
Tato změna oproti úpravě aplikované Nejvyšším soudem ČR byla provedena v návaznosti na novelizaci § 320ab občanského soudního řádu účinného od téhož data, podle nějž je postižení účasti povinného v obchodní společnosti nebo družstvu výkonem rozhodnutí nejprve realizováno prodejen podílu v dražbě. Pouze pokud ani opakovaná dražba ke zpeněžení podílu nepovede, účast povinného v obchodní společnosti nebo družstvu zanikne a postihnuta bude pohledávka povinného z jeho práva vypořádání, a to obdobně jako při přikázání pohledávky. Obdobně to platí i pro exekuci.
Naproti tomu úprava obnovy členství, jíž se závěry Nejvyššího soudu ČR primárně týkají, se oproti jím aplikované úpravě příliš nezměnila. Podle § 628 odst. 1 zákona o obchodních korporacích se členství povinného v družstvu obnovuje, jestliže byl pravomocně zastaven výkon rozhodnutí nebo exekuce postižením družstevního podílu.
Judikatura Nejvyššího soudu ČR s ohledem na znění § 231 odst. 2 obchodního zákoníku trvala na požadavku pravomocného zastavení exekuce jakožto podmínky obnovení členství v družstvu či obchodní společnosti i poté, co novelizace § 47 odst. 1 exekučního řádu s účinností od 1. ledna 2008 umožnila soudnímu exekutorovi, aby exekuční příkaz zrušil, čímž jeho účinky zanikají – viz obdobně rozhodnutí ve věci spis. zn. 29 Cdo 3646/2010 ze dne 14. dubna 2011. Změna nenastala ani poté, co novela exekučního řádu výslovně stanovila, že účinky všech exekučních příkazů zanikají stejně jako zastavením i provedením exekuce, tedy v tomto případě jejím provedením vymožením pohledávky z jiného majetku než podílu v družstvu či obchodní společnosti.
Při dobrovolném zaplacení vymáhané pohledávky před provedením exekuce sice rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR ve věci spis. zn. 29 Cdo 339/2008 ze dne 19. srpna 2009 (R 64/2009) poukázalo, že v takovém případě je podle § 268 odst. 1 písm.g) občanského soudního řádu dán zákonný důvod zastavení exekuce, jehož se může domáhat i povinný, požadavek na zastavení exekuce však zůstal.
Až tříčlenný senát č. 29 se od tohoto právního názoru rozhodl odchýlit a věc postoupil v souladu s § 20 zákona o soudech a soudcích velkému senátu občanskoprávního a obchodního kolegia.
Velký senát při posouzení věci vyšel již z již zmíněné právní úpravy, podle níž účinky exekučního příkazu postihujícího členská práva a povinnosti v družstvu (dle současné úpravy družstevní podíl), případně podíl v obchodní společnosti zanikají nejen zastavením exekuce, ale též zrušením exekučního příkazu či provedením exekuce. Neexistuje přitom žádný důvod, proč právě ve vztahu k obnovení účasti v obchodní společnosti nebo členství v družstvu by mezi těmito způsoby zániku účinků mělo být rozlišováno a proč by k obnovení mělo dojít pouze při zastavení exekuce, a nikoli v případě dalších důvodů zániků účinků exekučních příkazů.
Velký senát proto dospěl v rozsudku ve věci spis. zn. 31 Cdo 2827/2012 ze dne 20. května 2015 k závěru, že i ve vztahu k obnovení účasti v obchodní společnosti či družstvu má provedení exekuce, tedy její provedení dobrovolným splněním nebo vymožením z jiného majetku než podílu v obchodní společnosti nebo družstvu a zrušení příslušného exekučního příkazu stejné účinky jako zastavení exekuce. Pro účely obnovení účasti proto není nutné trvat po provedení exekuce či zrušení exekučního příkazu ještě na rozhodnutí o zastavení exekuce.
Termín „zastavení exekuce“ podle § 231 odst. 2 obchodního zákoníku a obdobně též podle § 628 odst. 1 zákona o obchodník korporacích je proto třeba vykládat tak, že vedle samotného zastavení exekuce zahrnuje též další způsoby zániku účinků exekučního příkazu postihujícího členská práva a povinnosti člena družstva (dle současné právní úpravy postihujícího družstevní podíl), tedy zrušení exekučního příkazu a provedení exekuce. K obnovení členství pak dochází již okamžikem zániků účinků exekučního příkazu.
Rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR tak alespoň výkladem právní úpravy obnovení členství v družstvu či obchodní společnosti dohání změny, k nimž v exekučním řádu došlo a lze jej nepochybně přivítat. Pouze je škoda, že přichází až v době, kdy s ohledem na způsob provedení exekuce či výkonu rozhodnutí postižením podílu v družstvu či obchodní společnosti nebudou případy zániku členství, natož pak jeho obnovení, nijak časté.
Mgr. Jan Pořízek,
advokát
Mališ Nevrkla Legal, advokátní kancelář, s. r. o.
Longin Business Center
Na Rybníčku 1329/5
120 00 Praha 2
Tel.: +420 296 368 350
Fax: +420 296 368 351
e-mail: law.office@mn-legal.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz