Ochranná opatření při nabídce převzetí
Adresáti nabídky převzetí jsou chráněni některými ochrannými opatřeními stanovenými obchodním zákoníkem. Mezi ně patří například ustanovení zabezpečující majitelům účastnických cenných papírů, adresátům nabídky, nacházejícím se ve stejném právním postavení, aby s nimi bylo zacházeno stejně.
Navrhovatel nesmí svou nabídkou převzetí zatěžovat cílovou společnost po neúměrně dlouhou dobu a obchodní zákoník mu také ukládá povinnost dbát na to, aby nedošlo k využití důvěrných informací a k deformacím kapitálového trhu, a to jak při přípravě, tak v celém průběhu nabídky převzetí. Tato ustanovení tak slouží k ochraně majitelů účastnických cenných papírů a společnosti, jejichž účastnických cenných papírů se tato nabídka týká.
Také členům představenstva a dozorčí rady cílové společnosti ukládá obchodní zákoník povinnosti mající chránit adresáty nabídky a společnost. Musí jednat v zájmu všech majitelů účastnických cenných papírů, zaměstnanců a věřitelů. Není však jednoznačné, zda zákon vyžaduje jednání výhradně v zájmu uvedených osob a dočasně prolamuje povinnost péče vůči cílové společnosti, nebo též v jejich zájmu při dodržení péče řádného hospodáře vůči cílové společnosti. Nastane-li konflikt zájmů, bude patrně nutné upřednostnit zájmy majitelů účastnických cenných papírů. Orgány společnosti nesmějí jednat proti nabídce, aniž jsou k tomu výslovně oprávněny valnou hromadou po dobu závaznosti nabídky převzetí. I kdyby tedy zájem cílové společnosti, jejich zaměstnanců nebo věřitelů velel představenstvu zasáhnout, převáží zájem majitelů účastnických cenných papírů.
Majitelé účastnických cenných papírů jsou chráněni i poté, co je nabídka převzetí uveřejněna. Obchodní zákoník za účelem zachování principu rovného zacházení se všemi akcionáři stanoví, že po celou dobu, kdy je nabídka převzetí závazná, nesmí ani navrhovatel, ani osoby s ním jednající ve shodě smluvně nabývat účastnické cenné papíry cílové společnosti. Komise pro cenné papíry však může povolit výjimky. Jedná se o následující případy:
1. nabytí účastnických cenných papírů, a to výměnou za vyměnitelné dluhopisy, které byly majetkem navrhovatele ještě před tím, než se rozhodl, že učiní nabídku převzetí
2. uplatněním přednostního práva, práva opce, práva ze smlouvy o budoucí smlouvě o nabytí účastnických cenných papírů došlo k nabytí cenných papírů. Musí však být splněna podmínka, že toto právo bylo nabyto v dobré víře ještě před vznikem nabídkové povinnosti nebo před rozhodnutím příslušného orgánu navrhovatele nabídku převzetí učinit.
3. Uplatněním práva jiné osoby došlo k nabytí účastnických cenných papírů. Jedná se o právo zřízené navrhovatelem v době, kdy ještě nebyl povinen učinit nabídku převzetí a ani příslušný orgán ještě nerozhodl tuto nabídku učinit.
Formulace výjimek ze zákazu vykazují nedostatky. Zákazu např. podléhají navrhovatel a osoby jednající s ním ve shodě, výjimky se však vztahují jen na vyměnitelný dluhopis nebo jiná práva navrhovatele. Na vyměnitelný dluhopis a práva osob jednajících s navrhovatelem ve shodě zákon nepamatuje.
Navrhovateli a osobám s ním jednajícím ve shodě není dále dovoleno po dobu závaznosti nabídky převzetí zcizovat účastnické cenné papíry cílové společnosti. I v tomto případě může Komise pro cenné papíry povolit výjimku a to tehdy, jde-li o nabytí účastnických cenných papírů v důsledku uplatnění přednostního práva nebo práva opce či práva ze smlouvy o budoucí smlouvě za stejných podmínek jako při jejich nabývání nebo jde-li o nabytí v důsledku uplatnění práva jiné osoby, které navrhovatel zřídil v dobré víře, kdy příslušný orgán ještě nerozhodl o tom, že má být nabídka převzetí učiněna, a navrhovateli ještě ani nevznikla povinnost ji učinit.
Rovněž je zakázáno, aby navrhovatel nebo osoby s ním jednající ve shodě nabýval nebo zcizoval opce na účastnické cenné papíry cílové společnosti a uzavíral smlouvy o budoucích smlouvách na zcizení účastnických cenných papírů.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz