Odposlech telekomunikačního hovoru
Odposlech telekomunikačního hovoru je možný buď v trestním řízení nebo mimo trestní řízení. Mimo trestní řízení umožňuje odposlech zákon o bezpečností informační službě a zákon o vojenském obraném zpravodajství. O podmínkách za jakých lze uskutečnit odposlech telefonních hovorů se dozvíte z tohoto článku.
Jak bylo výše uvedeno lze mimo trestní řízení odposlouchávat telefonní hovory pouze na základě citovaných zákonů. Použití operativní techniky na základě zákona č. 154/1994 Sb. o Bezpečnostní informační službě, jejíž součástí může být i odposlech telefonních hovorů podléhá souhlasu soudu, který ho může udělit za předpokladu, že by odhalování nebo dokumentování činností, pro něž má být použita, bylo jiným způsobem neúčinné nebo podstatně ztížené nebo v daném případě nemožné. Souhlas uděluje předseda senátu vrchního soudu. Použití zpravodajské techniky nesmí překročit rozsah povolení soudce a nesmí zasahovat do práv a svobod občanů nad nezbytně nutnou míru.
V případě zákona č. 67/1992 Sb. o Vojenském obranném zpravodajství může zpravodajskou techniku Vojenské obranné zpravodajství v oboru své působnosti použít jen na základě předchozího písemného povolení k použití zpravodajské techniky, vydaného, stejně jako v případě BIS, vrchním soudem, a to pouze v případech, kdy odhalování a dokumentování činností, pro něž má být použita, je jiným způsobem neúčinné nebo podstatně ztíženo.
V rámci trestního řízení platí, že je-li vedeno trestní řízení pro zvlášť závažný úmyslný trestný čin nebo pro jiný úmyslný trestný čin, k jehož stíhání zavazuje vyhlášená mezinárodní smlouva, může předseda senátu a v přípravném řízení na návrh státního zástupce soudce nařídit odposlech a záznam telekomunikačního provozu, pokud lze důvodně předpokládat, že jím budou sděleny významné skutečnosti pro trestní řízení. Provádění odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu mezi obhájcem a obviněným je nepřípustné. Zjistí-li policejní orgán při odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, že obviněný komunikuje se svým obhájcem, je povinen odposlech ihned přerušit, záznam o jeho obsahu zničit a informace, které se v této souvislosti dozvěděl, nijak nepoužít. Doba odposlechu, kterou může soud povolit nesmí být delší než šest měsíců a soud může tuto dobu prodloužit vždy jen o šest měsíců. Má-li být záznam telekomunikačního provozu užit jako důkaz, je třeba k němu připojit protokol s uvedením údajů o místě, času, způsobu a obsahu provedeného záznamu, jakož i o osobě, která záznam pořídila. Ostatní záznamy je třeba označit, spolehlivě uschovat a v protokolu založeném do spisu poznamenat, kde jsou uloženy. V jiné trestní věci, než je ta, v níž byl odposlech a záznam telekomunikačního provozu proveden, lze záznam jako důkaz užít tehdy, pokud je i v této věci vedeno trestní stíhání pro výše uvedený trestný čin nebo souhlasí-li s tím účastník odposlouchávané stanice. Trestní zákon dále stanoví, že pokud při odposlechu a záznamu nebyly zjištěny skutečnosti významné pro trestní řízení, je nutno záznamy předepsaným způsobem zničit.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz