Odposlechy
Pravidla pro povolování policejních odposlechů se zřejmě zpřísní. Lidé by se navíc mohli dozvědět, zda je policie odposlouchávala, a její postup by mohli nechat přezkoumat soudem. Počítá s tím novela trestního řádu, jejíž schválení tento týden Senátu doporučil jeho ústavně-právní výbor. Horní komora bude novelu schvalovat příští týden.
Soudce bude muset na základě novely zvažovat, zda policie nemůže důkazy získat jinak než odposlechem, což ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil označil za razantní zásah do soukromí. Zatímco doposud musí příkaz obsahovat jen údaje o účastnické stanici, v budoucnu bude muset uvádět i totožnost konkrétní osoby nebo skutkové okolnosti případu.
Pokud by odposlech nebyl použit jako důkaz, státní zástupce nebo soudce by podle novely museli příslušného člověka informovat o tom, že byl odposloucháván, na čí příkaz a jak dlouho. Odposlouchávaný by pak měl půl roku na to, aby požádal Nejvyšší soud o přezkoumání zákonnosti odposlechu.
Odposlechy by nově povoloval okresní soud, ale o jejich prodloužení by rozhodoval krajský soud. Maximální lhůtu trvání nařízeného odposlechu novela zkracuje ze šesti na čtyři měsíce. Novela upravuje také pravidla pro používání takzvaných dobrovolných odposlechů, se kterými lidé dají předem souhlas například při vyšetřování únosu, obchodování s dětmi, vydírání nebo omezování osobní svobody. Policie takto může například zachytit hovor únosce, který zavolá rodičům uneseného dítěte.
Vláda návrh na zpřísnění režimu odposlechů zdůvodnila mimo jiné tím, že chce zamezit jejich nadbytečnému užívání. Policie loni nasadila zhruba 5500 odposlechů, o rok dříve přes 7800, v roce 2004 bylo odposlechů 10.000.
Zdroj: ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz