Odpovědnost při prodeji podílu v obchodní společnosti
Při prodeji podílu v obchodní společnosti bývá mezi prodávajícím a kupujícím řešena otázka, kdo a v jaké míře ponese odpovědnost za stav prodávané společnosti. Zájmem prodávajícího bývá tuto odpovědnost vyloučit, či alespoň co nejvíce omezit. Kupující se naopak snaží odpovědnost za stav společnosti v co nejvyšší míře přenést na prodávajícího. V souvislosti s novým občanským zákoníkem nabývá tato otázka na významu, protože při prodeji podílu v obchodní společnosti se uplatní zákonná odpovědnost za vady.
Rozsah odpovědnosti za vady
V případě vadného plnění má kupující právo na odstranění této vady nebo na přiměřenou slevu z kupní ceny. V případě, že vada představuje podstatné porušení smlouvy, má kupující navíc ještě právo odstoupit od smlouvy. Volba mezi těmito nároky náleží pouze kupujícímu. Z časového hlediska platí, že kupující musí oznámit vadu bez zbytečného odkladu poté, co ji mohl při včasné prohlídce a dostatečné péči zjistit. Vadu ale nemusí být vždy možné odhalit při včasné prohlídce ani s náležitou péčí. Vada se totiž může projevit až po delší době. V takovém případě je doba pro uplatnění práv kupujícího z vadného plnění omezena obecnou tříletou promlčecí lhůtou. Zákon ani neomezuje výši částky, do které může prodávající v režimu práv z vadného plnění kupujícímu odpovídat. K tomu, aby měl kupující právo od smlouvy odstoupit, postačí i jen jediná vada, která představuje podstatné porušení smlouvy.
Možnosti smluvní úpravy odpovědnosti
Použití zákonné úpravy odpovědnosti za vady při prodeji podílu v obchodní společnosti není v praxi příliš časté. Zákonná odpovědnost za vady je totiž poměrně široká a pro prodávajícího nevýhodná. Ani kupujícímu však sama o sobě neposkytuje dostatečnou právní jistotu, že bude dostatečně kompenzován za problémy, které se v kupované společnosti objeví. Naštěstí jsou příslušná ustanovení občanského zákoníku týkající se odpovědnosti za vady dispozitivní a strany si tedy ve smlouvě mohou sjednat odchylnou úpravu. Pro strany je vhodnější odpovědnost za vady ve smlouvě o prodeji podílu zcela vyloučit a řešit odpovědnost za stav společnosti v rámci institutu náhrady škody, který je pro prodej podílu v obchodní společnosti přiléhavější a mezi stranami vyváženější. To koneckonců odpovídá i mezinárodní praxi.
I řešení odpovědnosti za stav společnosti v rámci institutu náhrady škody je vhodné ve smlouvě dále podrobněji upravit. Typické bývá například stanovení maximální možné výše nároků kupujícího a lhůt pro jejich uplatnění či vyloučení odpovědnosti za záležitosti sdělené kupujícímu. Dále je vhodné ve smlouvě o prodeji podílu sjednat detailní mechanismus uplatňování nároků, včetně povinnosti kupujícího bránit se proti nárokům uplatněným třetími stranami vůči společnosti nebo povinnosti kupujícího nároky nejprve uspokojit z pojištění. Je třeba též vyloučit příslušná dispozitivní zákonná ustanovení upravující odpovědnost za škodu tak, aby se strany nad rámec smluvních ujednání nemohly dovolávat práv nebo povinností plynoucích ze zákona.
Při prodeji podílu v obchodní společnosti by měly strany usilovat o řešení odpovědnosti za stav prodávané společnosti v rámci institutu náhrady škody a nikoliv v rámci odpovědnosti za vady. Odpovědnost za škodu je vhodné ve smlouvě o prodeji podílu v obchodní společnosti nadále podrobněji upravit, včetně detailního mechanismu pro uplatňování nároků. Smlouva by měla obsahovat kompletní ujednání ohledně způsobu řešení odpovědnosti za stav společnosti a veškerá zákonná ustanovení tuto odpovědnost ovlivňující by měla být vyloučena.
Mgr. Martin Kramář, LL.M.,
partner
JUDr. Vladimír Kykal, LL.M.,
partner
WEIL, GOTSHAL & MANGES s.r.o. advokátní kancelář
Charles Bridge Center
Křižovnické náměstí 193/2
110 00 Praha 1
Tel.: +420 221 407 300
e-mail: prague.reception@weil.com
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz