Odstraňování škod způsobených tornádem z pohledu stavebního zákona
Škody po bouři a tornádu na jižní Moravě jsou velice rozsáhlé a okamžitě se tak na postižených místech rozběhly odstraňovací a demoliční práce. V souvislosti s tímto by bylo dobré vysvětlit postup při odstraňování škod z pohledu stavebního zákona.
Zákon č. 183/2006 Sb. , o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „stavební zákon“) upravuje v § 177 stavebního zákona tzv. mimořádné postupy, které pamatují na mimořádné situace způsobené například živelnou pohromou a odchylují se od standardních povolovacích procesů při odstraňování staveb. Provádění staveb, terénních úprav nebo odstraňování staveb se pak zahajuje bezprostředně, a to bez předchozího povolovacího procesu. Je však třeba si uvědomit, že toto zákonné ustanovení se vztahuje na mimořádné situace, tedy je možné jej aplikovat pouze, hrozí-li bezprostřední ohrožení života, zdraví nebo může-li sloužit k odvracení či zmírnění možných dopadů mimořádné události. Pojem „mimořádná událost“, je vymezen v § 2 písm. b) zákona č. 239/2000 Sb. , o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, jako „škodlivé působení sil a jevů vyvolaných činností člověka, přírodními vlivy, a také havárie, které ohrožují život, zdraví, majetek nebo životní prostředí a vyžadují provedení záchranných a likvidačních prací“. Záchrannými pracemi se podle § 2 písm. c) zákona č. 239/2000 Sb. rozumí „činnost k odvrácení nebo omezení bezprostředního působení rizik vzniklých mimořádnou událostí, zejména ve vztahu k ohrožení života, zdraví, majetku nebo životního prostředí, a vedoucí k přerušení jejich příčin“. Likvidačními pracemi se podle § 2 písm. d) zákona č. 239/2000 Sb. rozumí „činnosti k odstranění následků způsobených mimořádnou událostí“. V opačném případě, kdy bezprostřední ohrožení nehrozí, by se jednotlivci do odstraňovacích či demoličních prací podle zákona pouštět neměli a měli by záležitost nejdříve projednat se stavebním úřadem postupem dle § 135 a násl. stavebního zákona.
Pro jednotlivce může být někdy těžké vyhodnotit, jedná-i se o takovou situaci či škodu právě na jeho majetku, proto se v postižených oblastech pohybují odborníci z řad statiků, kteří stavby postupně posuzují a vydávají na místě alespoň ústní stanoviska. Neproběhla-li u Vás taková kontrola, obraťte se na krizový štáb obce s žádostí, aby se někdo z řad odborníků na Vaši nemovitost podíval. Je-li to možné doporučuji v tomto ohledu také pořídit dostatečnou fotodokumentaci na místě samém a nebylo-li Vám vydáno písemné stanovisko, vyžádat si i dodatečně protokol, který obsahuje zjištěné skutečnosti. Tyto dokumenty pak slouží například i jako důkaz pro pojišťovnu apod.
Protokol bude potřeba zejména v situacích, jedná-li se o odstraňování celé stavby. V takovém případě je třeba bezesporu i dodatečné oznámení stavebnímu úřadu dle § 177 odst. 2 stavebného zákona o tom, že tyto práce proběhly. Na postižených místech se pro tyto případy několik dní pohybují terénní pracovníci stavebního úřadu a pomáhají občanům s vyřízením těchto záležitostí či podáním oznámení na místě samém.
Jestliže se stavby nebo terénní úpravy zničené nebo poškozené živelní pohromou nebo závažnou havárií mohou v souladu se zvláštními právními předpisy obnovit ve shodě s původními rozhodnutími nebo jinými opatřeními stavebního úřadu, může se poškozený pustit do rekonstrukce, respektive obnovy. Jako schvalovací proces mu postačí, že opatření bylo předem stavebnímu úřadu ohlášeno. Postup ohlášení je pak upraven v § 106 odst. 1 stavebního zákona, přičemž u mimořádného postupu stanoví zákon odchylku, že lhůta pro písemné sdělení stavebního úřadu, že proti obnovení stavby nemá námitek, se ze 40 dnů zkracuje na 7 dnů. Jestliže do uplynutí této 7denní lhůty nebude stavebníkovi doručen zákaz podle § 107 stavebního zákona, platí, že stavební úřad souhlas s provedením stavby či obnovy udělil. Dokončení stavby je pak třeba bezodkladně oznámit stavebnímu úřadu.
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR aktuálně v tomto směru připravuje metodický pokyn pro stavební úřady, aby odstraňování škod a následné restituce probíhaly co nejrychleji a bez zbytečných průtahů. O konkrétním postupu se tak bude v nejbližších dnech mimo jiné možné informovat i na stavebních úřadech.
Mgr. Alice Polanská
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář s.r.o.
Kancelář Brno:
Marešova 12
602 00 Brno
Kancelář Praha:
Revoluční 8, budova B1, 2. patro
110 00 Praha 1
Tel.: +420 530 331 766
Tel.: +420 246 063 127
e-mail: info@fabianpartners.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz