Opakovaná daňová kontrola je nepřípustná
Daňová kontrola není asi pro žádného podnikatele vítaným zpestřením jeho podnikatelské činnosti a některým podnikatelům se může zdát, že daňových kontrol už bylo u něho nějak příliš. Zaměříme se dnes proto na nepřípustnost opakovaných daňových kontrol, tak jak se k této otázce vyjádřil i Ústavní soud.
Podle § 16 odst. 1 zákona o správě daní a poplatků se daňovou kontrolou zjišťuje nebo prověřuje daňový základ nebo jiné okolnosti rozhodné pro správné stanovení daně u daňového subjektu, přičemž daňová kontrola se provádí v rozsahu nezbytně nutném pro dosažení účelu podle zákona o správě daní a poplatků.
Pro výkon daňové kontroly platí i základní zásady daňového řízení obsažené v § 2 zákona o správě daní a poplatků, které ukládají správci daně postupovat v souladu se zákony a jinými obecně závaznými právními předpisy, chránit zájmy státu a dbát přitom na zachování práv a právem chráněných zájmů daňových subjektů. Povinností správce daně je při zahájení daňové kontroly vymezit předmět daňové kontroly, a to tak, aby z tohoto vymezení bylo jednoznačně patrno, čeho se bude daňová kontrola týkat.
Zákon o správě daní a poplatků stanoví v § 27 odst. 1 písm. e), že daňové řízení se zastaví, jestliže bylo ve věci návrhu již pravomocně rozhodnuto, nejde-li o rozhodnutí prozatímní povahy (procesní) a dále ustanovení § 28 odst. 1 zákona o správě daní a poplatků pak stanoví vázanost správce daně pravomocným rozhodnutím příslušného orgánu, který již dříve rozhodl o otázce, jež se v řízení objevila.
S ohledem na shora uvedené skutečnosti, tedy zejména nutnost vymezit předmět daňové kontroly a dále s odkazem na vázanost předchozím pravomocným rozhodnutím v dané věci lze konstatovat, že případná daňová kontrola (nově zahájená daňová kontrola) mající totožný předmět a prováděná resp. opětovně zahájená u daňového subjektu při existenci pravomocného rozhodnutí ve stejné věci je nepřípustná.
Opakovaná daňová kontrola je v důsledku rozporu se zákonem o správě daní a poplatků porušením ustanovení čl. 2 odst. 2 Listiny základních práv a svobod, která stanoví, že státní moc lze uplatňovat jen v případech a v mezích stanovených zákonem, a to způsobem, který zákon stanoví.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz