Opět něco málo k zákonu na ochranu zvířat proti týrání
V článku „K návrhu novely zákona na ochranu zvířat proti týrání“ bylo upozorněno na připravovanou novelu zákona č. 246/1992 Sb. , na ochranu zvířat proti týrání (dále jen „zákon na ochranu zvířat“), který byl schválen dne 7. června 2017. Návrh zákona na ochranu zvířat byl přijat bez veškerých pozměňovacích návrhů a znamená celoplošný zákaz kožešinových farem na území České republiky od roku 2019. V nynějším příspěvku bude poukázáno na jinou záležitost, kterou upravuje rovněž částečně zákon na ochranu zvířat proti týrání, a to na problematiku tzv. množíren.
Zvíře nesmí být chováno, jako zvíře v zájmovém chovu, jestliže nejsou zabezpečeny přiměřené podmínky pro zachování jeho fyziologických funkcí a zajištění jeho biologických potřeb nebo jestliže se zvíře nemůže adaptovat, přestože tyto podmínky zabezpečeny jsou. A rovněž, že nesmí být prodáno nebo darováno osobě mladší 15 let, případně osobě zbavené (respektive správně omezené) způsobilosti k právním úkonům, omezené k právním úkonům, pokud její opatrovník k tomuto nedá souhlas.
Dále je dle zákona na ochranu zvířat proti týrání zakázáno chovat zvířata v zájmových chovech, jestliže chovatel nebo občan nevytvořil takové podmínky chovu, že v dalších generacích zvířat na základě dědičnosti budou zvířatům chybět části těla nebo orgány nebo budou-li orgány zvířat funkčně nezpůsobilé anebo znetvořené.
Podle § 13a zákona na ochranu zvířat proti týrání má každá právnická nebo fyzická osoba, která na základě živnostenského oprávnění
- a) chová zvířata určená pro zájmové chovy pro účely obchodu s nimi nebo s těmito zvířaty obchoduje,
- b) provozuje jezdeckou firmu nebo povoznictví, anebo chová zvířata pro cirkusová nebo veřejná vystoupení
Příslušná krajská veterinární správa je poté oprávněna v případě závažného nebo opětovného porušení povinnosti chovatelem k podání návrhu příslušnému živnostenskému úřadu, aby živnostenské oprávnění zrušil nebo provozování pozastavil.
Přínosem v problematice tzv. množíren je novelizace zákona č. 166/1999 Sb. , o veterinární péči a o změně některých zákonů (veterinární zákon)[1], který v § 4 odst. 3 zakotvuje povinnost chovatele, který chová 5 a více psů samičího pohlaví starších 12 měsíců, tuto skutečnost oznámit krajské veterinární správě Státní veterinární správy nebo Městské veterinární správě v Praze Státní veterinární správy nejpozději do 7 dnů ode dne, kdy počet chovaných psů samičího pohlaví starších 12 měsíců dosáhl 5 a více chovaných zvířat. V oznámení chovatel uvede počet chovaných zvířat a místo jejich chovu.
Přes snahu novelizace veterinárního zákona posílit boj proti tzv. množírnám, tedy místech, kde lidé pro zisk chovají zvířata v krutých a stísněných podmínkám, má právní úprava bohužel přece jen několik mezer a dobře míněné zakotvení kontroly v praxi příliš nefunguje. Na uvedené upozorňují odborné organizace zabývající se ochranou zvířat, a to především na skutečnost spočívající v nedostatečné dozorové činnosti ze strany Státní veterinární správy, „v celé ČR je takto registrováno pouhých 54 chovatelů psů. Z toho je na první pohled evidentní, že většina komerčních chovatelů psů tuto registrační povinnost nedodržuje. Dle statistikých údajů živnostenského rejstříku je přitom v Česku registrováno 1739 subjektů s vázanou živností “Obchod se zvířaty určenými pro zájmové chovy”, která se zcela překrývá se zmíněnou registrační povinností, a ještě mnohem více lze očekávat subjektů s volnou živností “Chov zvířat a jejich výcvik (s výjimkou živočišné výroby)”. Prověření těchto osob by mělo být prvním krokem k účinné dozorové činnosti Státní veterinární správy.“[2]
Mgr. Adéla Vojáčková,
advokátní koncipientka
TOMAN, DEVÁTÝ & PARTNEŘI advokátní kancelář, s. r. o.
Trojanova 12
120 00 Praha 2
Tel.: +420 224 918 490
Fax: +420 224 920 468
e-mail: ak@iustitia.cz
_______________________________
[1] Zákon č. 302/2017, kterým se mění zákon č. 166/1999 Sb. , o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, a některé související zákony.
[2] Selhávající kontrola. [online]. obrancizvirat.cz [cit. 16. ledna 2018]. Dostupné na www, k dispozici >>> zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz