Opětovný návrh na zrušení akcií na majitele neprošel
ČSSD opětovně předložila Poslanecké sněmovně k projednání návrh zákona o zrušení akcií na majitele. Návrh byl 10. prosince zamítnut v prvním čtení. Již původní návrh ČSSD a Strany zelených nebyl před volbami přijat. V tomto volebním období podala skupina poslanců Parlamentu ČR za ČSSD, obdobný návrh zákona o zrušení listinných akcií na majitele a o změně některých souvisejících zákonů. Návrh byl uveřejněn jako sněmovní tisk č. 22 pro současné volební období a zařazen na pořad jednání sedmé schůze Poslanecké sněmovny, konané od 7.12.2010. K návrhu zákona vydala současná vláda nesouhlasné stanovisko a kromě jiného návrhu vytýkala i řadu závad legislativně technického charakteru.
Obsah navrhovaného zákona
Stručný text návrhu se omezoval na stanovení povinnosti akciových společností jenž vydaly listinné akcie na majitele, tedy bez registrace a uvedení jména vlastníka, provést přeměnu těchto akcií a to do dvou let od účinnosti předkládaného zákona. Návrh počítal se dvěma způsoby přeměny, a to buď s dobrovolným nebo přímo ze zákona. V případě dobrovolné přeměny akcií valná hromada společnosti rozhodne o přeměně akcií na majitele na listinné akcie na jméno nebo na zaknihované akcie na majitele. Pokud k takovému rozhodnutí valné hromady společnosti nedojde v uvedené zákonné dvouleté lhůtě, dojde k přeměně akcií přímo ze zákona. Pro tento případ byla v návrhu zakotvena fikce rozhodnutí valné hromady společnosti o přeměně na akcie zaknihované na majitele s platností ke dni 1. ledna 2013. K přeměně akcií by pak došlo postupem podle příslušných ustanovení zákona o podnikání na kapitálovém trhu o přeměně podoby cenného papíru.
Práva třetích osob k akcii
Právě druhý uvedený způsob mohl v praxi vyvolat situace s jejichž řešením ani předložený návrh, ani jiná relevantní právní úprava nepočítá. Pokud by například došlo k takové automatické přeměně u akcií, jež jsou v danou chvíli předmětem zástavního práva, není zcela jasné jakým způsobem bude toto zástavní právo zachováno i po přeměně podoby akcie. V předkládaném návrhu zákona chyběla úprava povinnosti zapsat zástavní právo k daným akciím do evidence vedené Centrálním depozitářem na klientských účtech. Tato povinnost není pro obdobné situace jasně upravena ani v současném zákoně o podnikání na kapitálovém trhu, ani v zákoně o cenných papírech.
Závěrem
Navrhovaný zákon počítal i se změnou zákona o podnikání na kapitálovém trhu, ale ani tato ustanovení takovou úpravu neobsahovala. Rovněž ani novela zákona o cenných papírech připravená Ministerstvem financí, jenž má za cíl sjednotit právní úpravu cenných papírů zpět do soukromoprávního předpisu, ve své současné podobě uvedenou situaci neřeší. Navrhovanému zákonu byly odbornou veřejností vytýkány i jiné nedostatky než legislativní ledabylost a je proto dobře, že neprošel již v ranném stádiu legislativního procesu. Lze doufat, že bude-li v budoucnu obdobný návrh zákona opět projednáván bude na předestřené mezery návrhu zákona pamatováno a bude legislativně technicky na vyšší úrovni. Přímá úprava souvisejících práv, zapracovaná přímo do návrhu zákona by byla řešením podporujícím právní jistotu dotčených stran, zejména zástavních věřitelů.
Pavlína Beránková,
advokát
Michal Janák,
právní asistent
Jan Klesla,
právní asistent
Norton Rose v.o.s., advokátní kancelář
Betlémský palác
Husova 5
110 00 Praha 1
Tel.: +420 257 199 025
Fax: +420 257 199 027
e-mail: prague@nortonrose.com
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz