Opravdu se dlužníkům vyplatilo čekat na oddlužovací novelu?
Jak již jistě většina z Vás ví, počátkem října minulého roku vstoupila v účinnost hojně diskutovaná novela insolvenčního zákona.[1] Bezpochyby nejvýraznější novinkou, kterou novela přinesla, je zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky.[2] Mnoho dlužníků tak s podáním insolvenčního návrhu posečkalo, aby na jejich oddlužení dopadala již nová právní úprava, tj. návrh podávali nejdříve ke dni 1. 10. 2024.
Novela však kromě uvedené výhody přináší pro dlužníky i ve společnosti méně zaznamenané povinnosti, na něž se v tomto článku zaměříme a zkusíme zodpovědět dotaz, zda se dlužníkům s podáním insolvenčního návrhu opravdu vyplatilo čekat.
Mezi nové zásadní změny dotýkající se povinností dlužníka po schválení oddlužení, se kterými do budoucna musí počítat každý žadatel o povolení oddlužení, patří zejména následující:
- Dlužník je nově povinen vždy po uplynutí tří kalendářních měsíců k patnáctému dni měsíce následujícího insolvenčnímu soudu předložit přehled svých příjmů za předešlé tři měsíce, pokud insolvenční soud nestanoví jinak.[3] Jedná se tak o zkrácení časových úseků, za které musí dlužník své příjmy dokládat. Dřívější právní úprava totiž stanovovala povinnost předložit přehled dlužníkových příjmů pouze k 15. březnu a 15. září, tzn. vždy za uplynulých šest měsíců.
- Zavedení nového nástroje, pomocí kterého může insolvenční soud posuzovat schopnosti, možnosti a majetkové poměry dlužníka, jež určují úsilí, které po něm lze spravedlivě požadovat pro dosažení plného uspokojení věřitelů. Mezi zkoumané aspekty tedy nadále bude patřit to, zda se dlužník po povolení oddlužení bez důležitého důvodu nevzdal výhodnějšího zaměstnání, výdělečné činnosti či majetkového prospěchu a v neposlední řadě také to, zda dlužník nepodstupuje nepřiměřená majetková rizika, která by mohla značit jeho nepoctivý záměr v rámci insolvenčního řízení.[4]
- Dlužníkovi je nově uložena povinnost informovat insolvenčního správce o úsilí, které k oddlužení vynaložil. Dlužník může být vyzván k předložení informací insolvenčním správcem jednou za tři měsíce při určité míře poklesu příjmů.[5]
- Ačkoli zní zkrácení insolvenčního řízení z pěti let na tři roky pro řadu dlužníků velmi lákavě, je třeba zároveň pamatovat na to, že insolvenční soud může dobu oddlužení prodloužit, a to o počet měsíců, ve kterých dlužník neplnil řádně své podstatné povinnosti (zejm. nevyvinul dostatečné úsilí pro obstarání svých příjmů). Průběh oddlužení lze takto prodloužit i opakovaně, nejdéle však v souhrnu o 12 měsíců. Z důvodu hodného zvláštního zřetele lze nadto oddlužení prodloužit v souhrnu až o dalších 6 měsíců. Může se tak stát, že doba oddlužení se bude ve výsledku u některých dlužníků téměř rovnat době před účinností novely.[6]
Lze shrnout, že ačkoli je snahou zákonodárce usnadnit průběh oddlužení pro poctivé dlužníky, jsou zároveň přijata přísnější opatření pro zabránění zneužití institutu oddlužení ze strany nepoctivých dlužníků, a to především pomocí zpřísnění dohledu insolvenčního správce a samotných požadavků na řádné plnění dlužníkových povinností. Ačkoliv se tedy dlužníkům jistě vyplatilo počkat na účinnost novely z důvodu kratší doby oddlužení, tato výhoda je vykoupena nároky na jejich větší aktivitu a snahu při získávání finančních prostředků v průběhu celého oddlužení.
Adéla Doubková,
právní asistentka
Mgr. Štěpánka Frimlová,
právnička
Valíček & Valíčková, advokátní kancelář
Kanceláře Brno: Nám. Svobody 18, Brno
Kancelář Praha: The Flow Building, Václavské nám. 47, Praha
Kancelář Vyškov: Dukelská 12, Vyškov
Kancelář Ivančice: Petra Bezruče 2, Ivančice
[2] Ustanovení § 412a odst. 1 písm. b) insolvenčního zákona
[3] Ustanovení § 412 odst. 1 písm. d) insolvenčního zákona
[4] Ustanovení § 412 odst. 4 insolvenčního zákona
[5] Ustanovení § 412 odst. 5 insolvenčního zákona
[6] Ustanovení § 412b odst. 6 insolvenčního zákona
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz