Oprávnění k provozování vodovodů a kanalizací a některá práva a povinnosti vlastníků a provozovatelů vodovodů a kanalizací
Oprávnění k provozování vodovodů nebo kanalizací, stejně jako práva a povinnosti vlastníků a provozovatelů vodovodů a kanalizací je upraveno v novém zákoně č. 274/2001 Sb. , o vodovodech a kanalizacích (dále jen zákon), který nabude účinnosti dne 1.1.2002.
Oprávnění k provozování vodovodů a kanalizací vydává příslušný krajský úřad na žádost osobě, která je oprávněná provozovat živnost, jejíž obsahem je provozování vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu, a tudíž splňuje podmínky vyžadované živnostenským zákonem. Další podmínkou, kterou musí osoba žádající o oprávnění splňovat je, že tato osoba je vlastníkem nebo provozovatelem vodovodu nebo kanalizace anebo se jedná o osobu, která uzavřela s vlastníkem smlouvu o smlouvě budoucí o provozování vodovodu nebo kanalizace. Poslední podmínkou pro získání oprávnění k provozování vodovodu nebo kanalizace je dosažená kvalifikace žadatele o oprávnění, jež se liší podle počtu fyzických osob trvale využívajících tyto vodovody nebo kanalizace (př. přesahuje-li tento počet 5000 osob, je třeba, aby měl žadatel ukončené vysokoškolské vzdělání v oboru obsahově zaměřeném na vodovody a kanalizace a nejméně 1 rok praxe v oboru).
Krajský úřad rozhodne o zrušení oprávnění k provozování vodovodu nebo kanalizace v případě, že provozovatel po předchozích upozornění opakovaně nedodržuje nebo porušuje ustanovení příslušných právních předpisů. Dále může krajský úřad odejmout oprávnění v případě, že provozovatel přestal splňovat podmínky pro vydání povolení k provozování vodovodu nebo kanalizace nebo budou-li technickým auditem zjištěny závažné nedostatky v technickém stavu vodovodů nebo kanalizací.
Mezi nejvýznamnější oprávnění vlastníka či provozovatele vodovodu nebo kanalizace je právo vstupu na cizí pozemky nebo stavby, na nichž nebo pod nimiž je vodovod či kanalizace umístěna. Tato práva však musí být vykonávána s co největším ohledem na vlastníky pozemků a staveb, zejména musí předem ohlásit svůj vstup a uvést pozemek či stavbu do původního stavu po ukončení nutných prací. Vznikne-li vlastníkovi pozemku či stavby působením vlastníka nebo provozovatele vodovodu či kanalizace nějaká majetková újma, je vlastník či provozovatel vodovodu či kanalizace povinen tuto újmu nahradit.
Co se týče samotného provozování vodovodu či kanalizace je vlastník povinen zajistit jejich plynulé a bezpečné provozování. Vlastník je oprávněn uzavřít smlouvu o provozování vodovodu nebo kanalizace s provozovatelem. Vlastník i provozovatel jsou povinni umožnit přístup k vodovodu nebo kanalizaci osobám oprávněným ke kontrole kvalitního a plynulého provozování vodovodů a kanalizací a umožnit těmto osobám činit nezbytná opatření k zajištění technického stavu. Další povinností vlastníka a provozovatele vodovodů a kanalizací je umožnit bezplatný odběr vody jednotkám požární ochrany při likvidaci požáru. Vlastník, popř. provozovatel mají právo na úplatu za dodávky pitné vody (právo na vodné) a právo na úplatu za odvádění odpadních vod do kanalizace (právo na stočné).
Zákon dále stanoví případy, kdy může provozovatel vodovodů či kanalizací přerušit nebo omezit dodávku vody a odvádění odpadních vod – např. při provádění oprav či udržovacích prací, dojde-li k ohrožení jakosti vody či k ohrožení zdraví a bezpečnosti osob, ale např. také bude-li zjištěn neoprávněný odběr vody či neoprávněné vypouštění odpadních vod.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz