Osoby oprávněné podat žádost o povolení k trvalému pobytu cizince na území České republiky
Právní úpravu trvalého pobytu cizinců na území České republiky obsahuje zákon č. 326/1999 Sb. , o pobytu cizinců na území České republiky. Dle tohoto zákona může cizinec oprávněně pobývat na území České republiky v rámci trvalého pobytu na základě jedné ze dvou skutečností. První z nich je povolení k pobytu, kterým je rozhodnutí policie, jež cizinci přiznává právo trvalého pobytu po dobu stanovenou v tomto rozhodnutí.
Právní úpravu trvalého pobytu cizinců na území České republiky obsahuje zákon č. 326/1999 Sb. , o pobytu cizinců na území České republiky. Dle tohoto zákona může cizinec oprávněně pobývat na území České republiky v rámci trvalého pobytu na základě jedné ze dvou skutečností. První z nich je povolení k pobytu, kterým je rozhodnutí policie, jež cizinci přiznává právo trvalého pobytu po dobu stanovenou v tomto rozhodnutí. Druhou skutečností je rozhodnutí příslušného orgánu o svěření tohoto cizince do náhradní výchovy.
Zákon přesně vymezuje, kdo je oprávněn požádat o povolení k pobytu. Tyto osoby lze rozdělit do skupin podle doby nepřetržitého pobytu, kterou zákon vyžaduje k tomu, aby cizinec mohl o povolení požádat.
První skupinu tvoří cizinci, jejichž oprávnění o povolení k pobytu není podmíněno předchozím nepřetržitým pobytem na území naší republiky. Do této skupiny patří cizinec, který o vydání tohoto povolení žádá za účelem společného soužití se státním občanem České republiky, který má na území hlášen trvalý pobyt, a to po splnění další podmínky, např. že cizinec je manželem státního občana České republiky nebo rodičem nezletilého nebo zletilého nezaopatřeného státního občana České republiky, jenž mu byl svěřen do výchovy nebo se kterým sdílí společnou domácnost atd. Dále sem patří cizinec, který o vydání tohoto povolení žádá z humanitárních důvodů nebo z jiných důvodů hodných zřetele nebo jehož pobyt na území je v zahraničněpolitickém zájmu České republiky či který je nezletilým nebo zletilým nezaopatřeným dítětem cizince, jenž na území pobývá na základě povolení k pobytu, je-li důvodem žádosti společné soužití těchto cizinců.
Další skupinu tvoří cizinci, kterým zákon umožňuje požádat o povolení k pobytu po 8 letech nepřetržitého pobytu na území na dlouhodobé vízum. Toto oprávnění má cizinec, který žádá o vydání tohoto povolení za účelem společného soužití s cizincem, který je držitelem povolení k pobytu, za podmínky, že cizinec žádající o toto povolení je jeho manželem po dobu nejméně 5 let nebo zletilým dítětem závislým na péči držitele povolení k pobytu nebo osamělým rodičem starším 70 let držitele povolení k pobytu.
Třetí skupina je vázána na lhůtu po 10 letech nepřetržitého pobytu na území na dlouhodobé vízum. Po této lhůtě má oprávnění požádat o povolení k pobytu každý cizinec.
Žádost o povolení k pobytu lze podat buď na zastupitelském úřadu nebo na policii, pokud žadatel splní podmínky, které zákona pro tuto možnost podrobně vymezuje.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz