Osvojení osoby dosahující téměř věku zletilého dle NOZ
Právní úpravou osvojení se zabývá s účinností od 1.1.2014 zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník, a to v § 794 a násl. (dále jen „NOZ“) a zákon č. 292/2013 Sb. , o zvláštních řízeních soudních, a to v § 427 a násl. (dále jen „z.ř.s.“). Osvojením se chápe přijetí cizí osoby za vlastní. Mezi laiky je osvojení vnímáno jako adopce. Dle § 804 NOZ je osvojení vyloučeno mezi osobami spolu příbuznými v přímé linii a mezi sourozenci. Zákon rozlišuje mezi osvojením nezletilého dítěte a zletilé osoby. Osvojení zletilého je v souvislosti s NOZ novinkou v našem právním řádu. Oba typy osvojení je nezbytné od sebe odlišovat.
K osvojení se vyžaduje souhlas rodičů dítěte (matka může dát souhlas k osvojení nejdříve 6 týdnů po narození dítěte, oproti tomu otec i dříve, nejdříve však po narození dítěte) a samotného dítěte, pokud dosáhlo věku alespoň 12 let, event. manžela osvojitele, a to formou osobního prohlášení vůči soudu po poučení o podstatě a důsledcích osvojení. Ustanovení § 818 odst. 1 NOZ stanoví odchylky, kdy není souhlasu rodiče třeba. K osvojení dále není potřebný souhlas rodiče, pakliže tento o dítě nemá zjevně zájem, tj. dle § 819 odst. 2 NOZ neprojevuje-li soustavně o dítě opravdový zájem a tím trvale zaviněně porušuje své povinnosti rodiče. Dle § 820 odst. 1 NOZ se má za to, že nezájem rodiče o dítě je zjevný, trvá-li alespoň 3 měsíce od posledního projeveného opravdového zájmu.
O osvojení rozhoduje vždy soud na základě návrhu osoby, která chce nezletilé dítě, či zletilého osvojit s tím, že osvojitelem může být pouze zletilá svéprávná osoba (manželé, či jeden z nich), která zaručuje svými osobními vlastnostmi a způsobem života, jakož i důvodu a pohnutkami, které jí vedou k osvojení, že bude pro osvojence dobrým rodičem a je mezi nimi přiměřený věkový rozdíl, zpravidla ne menší než 16 let. Zdravotní stav nesmí osvojitele omezovat v péči o osvojence. K návrhu na osvojení podávanému k místně příslušnému soudu (tj. obecnému soudu toho, kdo má být osvojen) se obvykle připojují tyto listiny:
- výpis z rejstříku trestů k prokázání bezúhonnosti osvojitele,
- zpráva z místa bydliště osvojitele ohledně toho, že osvojitel nebyl projednáván přestupkovou komisí k prokázání vedení řádného života,
- lékařská zpráva o dobrém zdravotním stavu osvojitele a dále o psychickém a duševním zdraví osvojitele (event. může soud požadovat posudek od psychologa) k prokázání zdravotního a psychického stavu.
Soud nemůže rozhodnout o osvojení dříve, dokud nebude realizována tzv. předadopční péče ve smyslu § 829 NOZ. Jedná se o péči osvojitele, který musí mít osvojence v péči na svůj náklad po dobu dostatečnou k přesvědčivému zjištění, že se mezi osvojitelem a osvojencem vytvořil takový poměr, jaký je smyslem a cílem osvojení, když tato péče neskončí dříve, než uplynutím 6 měsíců. O předadopční péči rozhoduje soud s tím, že je otázkou, zdali nelze tuto podmínku zhojit např. v situaci, kdy se osvojitel o osvojence fakticky stará již delší dobou čestným prohlášením osvojitele a jeho manžela/manželky či druha/družky o trvalé péči o osvojence. Bližší výklad poskytne patrně až praxe. NOZ rovněž upravuje i otázku péče před osvojením v § 823 a násl.
K osvojení nezletilého je nezbytné uvést, že soud musí vždy sledovat zájem nezletilého a posoudit, zdali je osvojení v souladu se zájmy nezletilého. Jakmile nabyde osvojené dítě zletilosti, má právo seznámit se s obsahem spisu o osvojení. Orgán sociálně právní ochrany dětí vykonává dohled nad úspěšností osvojení.
Účastníkem řízení je zpravidla osvojenec, jeho zákonný zástupce (většinou matka), opatrovník (orgán sociálně právní ochrany dětí - městský úřad, či magistrát města), biologický rodič a osvojitel. § 432 z.ř.s. stanoví odchylky, kdy biologický rodič není účastníkem řízení.
K osvojení zletilého je třeba uvést, že NOZ rozlišuje dva případy osvojení zletilého, když nezbytností je, aby se osvojenec připojil k návrhu osvojitele. Prvním případem je osvojení, které je obdobou osvojení nezletilého a druhým případem je osvojení, které není obdobou osvojení nezletilého. Soud již nezkoumá zájem zletilého, tak jako je tomu u nezletilého dítěte, tj. účastníkem řízení již není ani opatrovník, nýbrž zkoumá, zdali není osvojení v rozporu s dobrými mravy. Osvojení zletilého nemá vliv na jeho příjmení.
O osvojení zletilého, které je obdobou nezletilého, se jedná v případech uvedených v § 847 odst. 1 NOZ, tj. ve čtyřech možných případech, když úmyslem zákonodárce dle mého názoru není kumulativní splnění všech čtyř podmínek. Tedy mám za to, že osvojit zletilého lze, pokud to není v rozporu s odůvodněným zájmem jeho pokrevních rodičů, jestliže:
- přirozený sourozenec osvojovaného byl osvojen týmž osvojitelem nebo
- v době podání návrhu na osvojení byl osvojovaný nezletilý nebo
- osvojitel pečoval o osvojovaného jako o vlastního již v době jeho nezletilosti, anebo
- osvojitel hodlá osvojit dítě svého manžela.
Dle § 847 odst. 3 NOZ se ustanovení o osvojení nezletilého, vč. ustanovení o následcích osvojení, použijí obdobně, s výjimkou § 838 (seznámení se s obsahem spisu o osvojení) a 839 (dohled nad úspěšností osvojení). S ohledem na doslovné znění vylučujících ustanovení lze poukázat na absenci ustanovení o předadopční péči, nicméně se domnívám, že tato nemůže být u zletilého z logiky věci vyžadována. Stejně tak není vyloučeno ustanovení o charakteru osoby osvojitele, pročež se domnívám, že výše uvedené listiny je nutné předložit i pro řízení o osvojení zletilého.
O osvojení zletilého, které není obdobou osvojení nezletilého, jde v případech hodných zvláštního zřetele, není-li to na újmu důležitým zájmům potomků osvojitele nebo potomků osvojované, tj. pokud je to přínosem pro osvojitele a osvojence navzájem. Ustanovení o osvojení nezletilého vč. ustanovení o jeho následcích se použijí přiměřeně. Podstatným rozdílem však je, že v tomto případě nevzniká osvojenci a jeho potomkům osvojením příbuzenský poměr vůči členům rodiny osvojitele a nenabývají vůči nim žádných majetkových práv, taktéž osvojitel nenabývá osvojením žádných majetkových práv vůči osvojenci a jeho potomkům. Osvojenec a jeho potomci nepozbývají osvojením práv ve vlastní rodině. Tento případ osvojení se bude využívat patrně u těch typů lidí, kteří nemají vlastní potomky.
Účastníkem řízení je zpravidla osvojenec, osvojitel a biologický rodič.
Po shrnutí výše uvedeného lze konstatovat, že věk osvojence pro realizaci osvojení je podstatný.
Pakliže bude osvojitel chtít osvojit nezletilé dítě ve věku 5 let, nebude žádný problém s naplněním zákonných podmínek.
Pakliže však bude osvojitel chtít osvojit nezletilé dítě ve věku 17,5 let, nebude schopen splnit podmínku tzv. předadopční péče. V tomto případě tedy nebude možné klientovi doporučit podávat návrh na osvojení nezletilého z důvodu rizika zamítnutí návrhu pro nesplnění zákonné podmínky. Návrh osvojitele by se jevil de facto opožděně, když tzv. předadopční péče musí trvat alespoň 6 měsíců. Pokud praxe vyvine výklad do té roviny, kdy bude možné souhlasným prohlášením ohledně podílení se na péči o nezletilého dovozovat předadopční péči, bude tento problém vyřešen. Nyní se domnívám, že je vhodnější vyčkat zletilosti a podat návrh na osvojení zletilého, když ve valné většině případů se bude jednat o osvojení zletilého, které je obdobou osvojení nezletilého (když se bude vesměs jednat o případy, kdy se manžel matky, či druh matky stará o dítě v rámci společné domácnosti).
JUDr. Tereza Jelínková,
advokát a společník
Mgr. Markéta Havlasová,
advokát
ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ JELÍNEK s.r.o.
Pardubice-Dražkovice 181
533 33 Pardubice
Tel.: +420 466 310 691
Fax: +420 466 310 691
e-mail: advokati@advokatijelinek.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz