Označení provozovny
Jsem živnostník. Jakým způsobem musí být označena moje provozovna?
Odpověď na uvedený dotaz poskytuje ustanovení § 17 živnostenského zákona (zákon č. 455/1991 Sb. ). Dle tohoto ustanovení se provozovnou rozumí prostor, v němž podnikatel provozuje svoji živnost. Za provozovnu se pro účely tohoto zákona dále považuje i stánek, pojízdná prodejna nebo obdobné zařízení, které slouží k prodeji zboží nebo k poskytování služeb.
Podnikatel samozřejmě může provozovat svoji živnost ve více provozovnách najednou. Ke každé z nich však musí mít užívací (např. nájemní) nebo vlastnické právo. Tuto skutečnost je podnikatel povinen na vyžádání prokázat pracovníkům živnostenského úřadu.
Kromě toho, že provozovna musí být kupř. kolaudována tak, aby způsob jejího reálného užívání odpovídal kolaudačnímu rozhodnutí, je třeba ji i řádně označit. Za porušení povinnosti označit provozovnu předepsaným způsobem hrozí totiž podnikateli pokuta ve výši až 1 000 000 Kč.
Provozovna musí být vždy trvale a zvenčí viditelně označena jménem a příjmením podnikatele (je-li podnikatel právnická osoba, pak se namísto jména a příjmení uvede obchodní firma nebo název podnikatele) a jeho identifikačním číslem (bylo-li přiděleno). Provozuje-li podnikatel svoji živnost ve stánku či v pojízdné prodejně, musí být takový stánek nebo prodejna dále označena i údajem o sídle nebo místě podnikání podnikatele.
Je-li provozovna určena pro prodej zboží nebo poskytování služeb spotřebitelům, musí být trvale a zvenčí viditelně označena také
(i) jménem a příjmením osoby odpovědné za činnost provozovny (podnikatel je totiž ze zákona povinen ustanovit pro každou svou provozovnu osobu odpovědnou za její činnost),
(ii) prodejní nebo provozní dobou určenou pro styk se zákazníky, nejedná-li se o stánek nebo obdobné zařízení. Pokud je v takové provozovně poskytováno přechodné ubytování (tj. jde-li např. o ubytovnu či hotel), musí být také označena kategorií a třídou.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz